Адвокат бие аларма за удара по "Лукойл" и пристанище "Росенец": Някой да каже на Кирил Петков, че ще ни скъсат от дела
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Рано-рано тази сутрин съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че ПП-ДБ внасят предложение за прекратяване на концесията на "Лукойл" на пристанище "Росенец".
Възможно ли е това да се случи, при положение, че миналия октомври концесията бе продължена с 24 години, и какви ще са последиците за България?
Отговорите на тези въпроси даде в социалната мрежа адвокат Снежана Стефанова.
"Някой трябваше да каже на Кирил Петков някои базисни момента:
1. Като собственик на обект, отдаван на концесия (в случая пристанище "Росенец") държавата може да реши да отдава или да не отдава на концесия, да удължава договор или не, без да се мотивира защо го прави, след като изискванията на закона са налице (както всеки може да си отдава имота под наем или не)
2. Проблемът с концесиите в България е че няма държавна политика, всичко се решава на парче (както в случая).
3. Когато с влязъл в сила административен акт е продължен срока на концесията, отмяната на удължаването е проблематично от юридическа гледна точка. Да, има преобладаващ обществен интерес, но не е съвсем законно.
Положителното е, че нещата започват да се назовават с истинските имена- това дано да продължи. Негативите са, че ще ни скъсат от дела", предупреди юристката във Фейсбук.
По-рано днес, като мотив за внасянето на решението на ПП-ДБ за концесията на "Лукойл" на "Росенец", Атанас Атанасов изтъкна, че коалицията предприема това действие "защото има данни, че от там минава контрабанда, внася се нефт, който не се декларира пред българската държава, и приходите, които реализират концесионерите, отиват за подпомагане на Русия във войната".