Александър Йорданов с остри думи: Новото правителство ще бъде политическа мешавица от дясноцентризъм, левичарство и популизъм. И от "златнопръста" дерибейщина
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият евродепутат Александър Йорданов коментира във Фейсбук очертаващата се коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН, която ще излъчи редовно правителство.
Ето какво пише той:
Мнозина си задават въпроса защо ГЕРБ ще се коалира с БСП. Отговорът е, защото ПП-ДБ не искат, а БСП се натискат. Замирише ли им на власт, от БСП лесно кандисват. Не се назландисват. Така само след няколко дни партиите, които променяха за добро България, ще станат заложници на партията, която съсипваше България, както и на неувяхващите с годините властови мераци на Ахмед Доган и неговите "дерибеи". Не трябваше да става така. Още повече че отвътре тази сглобка ще бъде рекетирана от ИТН и само който не е следил през последните години българската политика, не би се досетил, че ще бъде така.
Редовно правителство най-вероятно ще има. Но за добро и честно управление ще трябва още да почакаме. Защото никога такова управление не се е получавало с участието на БСП. Излишно е да спорим. По-добре ще бъде да изчакаме първите сто дни на новото правителство и тогава да коментираме.
Вината за връщането на БСП на власт пада за пореден път изцяло на коалицията ПП-ДБ. Тя вече веднъж върна в управлението червената партия - правителството с премиер Кирил Петков. Тогава партийният председател Корнелия Нинова стана вицепремиер по икономическите въпроси. И "цъфнахме", та чак вързахме. Но ИТН вдянаха в каква каша са се забъркали и мандалото падна. Сега БСП ще има отново вицепремиер и отново, както чета, това ще бъде нейният председател. Ще има и министри. Същевременно лидерът на ГЕРБ ще следи отстрани работата на кабинета. Това е абсолютно нелогично и до голяма степен недемократично, но ще бъде факт.
Лидерът на петата на изборите партия става вицепремиер, а лидерът на победилата на изборите партия остава в "задкулисието". И ако "Продължаваме промяната" са популистка партия с доказано неадекватно поведение, то "Демократична България" не осъзна своята отговорност пред България. Сега ще споделя участта на опозиция заедно с прокремълската партия "Възраждане". Ще са си дружки. Ще клинка. По едни въпроси ще подкрепя правителството, а по други - ще го критикува. Ще дойде ден, в който заедно с "Възраждане" ще му иска оставката. В такива случаи се казва, че "ямата няма дъно". И тъй като от "Демократична България" твърдят, че са либерали, ще си позволя да припомня съвета, който през август 2014 г. даде на украинските либерали гуруто на либерализма Франсис Фукуяма. Направи го в Киев, няколко месеца след руската агресия срещу страната. Тогава си записах думите, които отправи към активистите на гражданското общество, които по принцип са винаги критично настроени спрямо управляващите. Проф. Фукуяма ги посъветва: „Аз мисля, че на вас ви е необходимо да преминете от критика на властта към това отвътре да заставите правителството да работи. Това е много важен момент, защото вие не можете да направите това, ако останете единствено в гражданското общество.“
Внушението му бе повече от ясно: „...самото гражданско общество не може да управлява страната. Затова и активистите му трябва да направят тази крачка и да станат инсайдери.“ И допълни: "Те трябва да са готови да си изцапат ръцете в мръсотията, да правят компромиси и да вършат много неща, които правят членовете на всички правителства по целия свят.“ Поясни още следното: „Аз знам, че в гражданското общество съществува устойчиво мнение, че всички политици са лоши, че правителството е лошо и респективно, ние сме единствените, които можем да запазим нашата чистота, за да даваме пример. Но с такъв подход вие никога няма да получите успешно правителство. И ако има хора, които искат поне нещо да променят, те трябва да влязат в политиката и да свършат това сами.“
С отказа си да участват в правителство заедно с дясноцентристките партии ГЕРБ и СДС и така да гарантират неговата стабилност, "Демократична България" преминава в лагера на тези партии и политици, които се хранят от хаоса и нестабилността на държавата ни. Много станаха тези партии и политици, затова и сме на този хал, на който се намираме вече четири и половина години.
Очертава се новото правителство да бъде политическа мешавица от дясноцентризъм, левичарство и популизъм. И от "златнопръста" дерибейщина. Ръководството на ГЕРБ прави жертва в името на стабилизирането на държавата ни, но прогнозата ми е, че резултатът ще бъде обратен на положените усилия. Това ще се разбере най-напред от поведението на т.нар. национални медии. Очаквам с интерес техните коментари за работата на новото правителство. Самото то ще има силна парламентарна опозиция. През пролетта отново ще избухнат улични протести. Не трябва да се пропуска и главният опозиционер на републиката, президентът, който ще продължи да осъществява стратегията си за дестабилизация на страната и за ново политическо инженерство. Неговият мандат изтича през следващата година, но отсега е очевидно, че той се подготвя за участие в политиката през 2027 г.
Имаше ли по-добро решение за България след изборите на 27 октомври миналата година? Да, имаше. Необходимо бе да се сформира коалиционно правителсто между ГЕРБ-СДС, ДБ, ДПС и ИТН. И да няма простотии като тази със "санитарния кордон". На България бе необходимо правителство с ясно изразен дясноцентристки и евроатлантически профил. А зоната на популизма трябваше да се остави на реалните популистки партии като ПП, Възраждане, АПС и МЕЧ. Нямаше необходимост и "Демократична България" да остава в нея. Необходимо е правителство, което да води предвидима и умерена реформистка вътрешна политика, и да има ясна външнополитическа ориентация. Днес това означава политика в интерес на българските граждани във всички сфери на националния живот, както и активна подкрепа на справедливата кауза на украинския народ да прогони от земята си руските агресори. Защото само тогава и след края на режима на Владимир Путин, на нашия континент може да има истински мир. Но сега прогнозата ми е, че ще наблюдаваме как постепенно страната ни се снишава във външнополитически план и редуцира подкрепата си за Украйна. Това ще бъде цената на компромиса с БСП, както и подарък за българския президент.
С разума си разбирам компромиса, който прави коалицията ГЕРБ-СДС, но със сърцето си не го приемам. Не съм съгласен и с това, че лидерът на победилата на изборите партия няма да е премиер. Не мога да приема, че БСП участва в "нашето" правителство, а Ахмед Доган ще го играе за пореден път "златен пръст". Разбирам всичко, но...!?