Анализатори предупреждават: Военна интервенция във Венецуела може да разруши подкрепата от страните от Латинска Америка
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американска военна операция във Венецуела може да се превърне в дълга непопулярна война, коментира на своята страница радио The Voice of America, цитирано от "Фокус".
Поддръжниците на военния вариант цитират предполагаемото участие на правителството на Мадуро в незаконния трафик на наркотици, както и нарастващия поток от венецуелски икономически бежанци в региона като оправдание. Някои критици на Мадуро казват, че венецуелският народ би приветствал усилията на САЩ, за да свалят добре укрепилия се лидер от власт.
"Това изглежда е нарастващо обществено мнение на много венецуелци, те считат, че единственият начин да се изгони това престъпно правителство от власт е чрез използване на сила", казва Ана Кинтана, анализатор на политиката за Латинска Америка в The Heritage Foundation във Вашингтон.
Противниците на военната интервенция заявяват, че хуманитарната криза във Венецуела не представлява пряка заплаха за сигурността на САЩ. Те се притесняват, че ястребите в администрацията на Тръмп могат да се застъпват за военни решения, за да се опитат да решат сложни дипломатически, икономически и политически проблеми.
"Мисля, че е много опасно, защото това означава, че действията, които те предлагат, са далеч от това, което е необходимо, за да се запазят интересите ми за сигурността," каза Александър Майн, политически анализатор и директор за Латинска Америка в Центъра за икономически и политически изследвания във Вашингтон.
Канада и групата на Лима, представляващи повечето латиноамерикански нации, също предупредиха срещу използването на сила във Венецуела.
Наскоро Гуайдо омаловажи нуждата от американска намеса във Венецуела по време на интервю за радиото, в което той каза: "Ние като суверенен венецуелски народ ще направим необходимото, за да постигнем стабилност в страната ни."
Мадуро критикува Тръмп за заплахата от използване на военна сила в страната и заяви, че венецуелците ще се противопоставят на американската агресия.
Джон Болтън, съветник по въпросите на националната сигурност в Белия дом, за пръв път предизвика тревога с идеята за разполагането на американски сили в региона, когато е забелязан със собственоръчно написана бележка “5000 войници в Колумбия” по време на брифинг за венецуелските петролни санкции.
Но американска военна интервенция във Венецуела може да разруши подкрепата от страните от Латинска Америка, които са критикували миналите интервенции на САЩ в региона и биха могли да усилят имиджа на Мадуро във Венецуела като симпатичен и антиимпериалистически лидер.
"Ако целта на Белия дом е смяна на режима във Венецуела, което изглежда е така, тогава те трябва да бъдат обезпокоени, че действията им предизвикват реакция срещу САЩ във Венецуела и в региона", каза Майн.
Съединените щати нахлуват в Гренада през 1983 г. и Панама през 1989 г., две малки латиноамерикански държави, с ограничени военни операции. Но анализаторите предупреждават, че американската намеса във Венецуела, която е два пъти по-голяма от Ирак и гъсто населена, може да изисква значителен и устойчив американски военен ангажимент за постигане на успех.