BG EN

Арабист: Конфликтите между „Хамас” и Израел са през 2-3 години

СВЕТЪТ ДНЕС

Арабист: Конфликтите между „Хамас” и Израел са през 2-3 години

4229
на 06.01.2015
Арабист: Конфликтите между „Хамас” и Израел са през 2-3 години
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"Между радикалното движение „Хамас” и Израел цикличността на конфликтите е между 2 и 3 години." Това каза арабистът проф. Владимир Чуков пред агенция "Фокус".

препоръчано

„Нека да припомня за наистина една широкомащабна война 2009г., която започна точно по времето на предаването на щафетата на властта във Вашингтон – края на 2008-ма и началото на 2009-та, една война, която продължи малко повече от месец. След това имаше 2012-та отново един относително по-малък по мащаб конфликт. И сега 2014-та година един конфликт, който наистина избухна с пълна мощ”, припомни арабистът.

Според него няколко са факторите, които влияят на подобна цикличност –от вътрешно политическа гледна точка и от икономическа.

„Състоянието на Газа, е че тя е под обсада, в момента контролът е изцяло по границите, осъществен от Израел и от Египет, включително и морският контрол”, поясни Чуков.

„Знаете, че всякакви видове или по-точно всякакви форми на реконструкционни процеси трябва да бъдат контролирани или от Израел, или от Египет. Също така кой ще контролира пропускателния пункт в Рафах, въобще кой ще контролира границата - остават като проблеми” , посочи той.

От думите му стана ясно, че това са наследени проблеми още от 2007 година, когато движението „Хамас” направи преврат и взе властта в ивицата Газа.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея
ПИК TV x
Петър Кичашки с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК TV: Консултациите показаха нови зависимости: Радев толерира радикализацията в политиката (ВИДЕО) Петър Кичашки с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК TV: Консултациите показаха нови зависимости: Радев толерира радикализацията в политиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК