ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В родопското село Орехово се очаква екип от археолози в края на октомври, който да проучи обстойно района. Експедицията ще даде основание на местните хора да поискат включването на селото в археологическата карта на България, както и за евентуални бъдещи разкопки.
Подробни археологически проучвания в района на родопското село Орехово не са правени от 60-те години на миналия век. На различни места около селото са откривани фрагменти от съдове или мозайки, но разкопки не са правени. А много местности са обвити с легенди, които отвеждат назад във времето на древните траки. Една от тях е Колото над селото.
Златка Чуртова, жител на с. Орехово: За него има много митове, легенди, че това е един стар тракийски храм, който е заровен след християнизацията на населението.
Категорични доказателства за наличието на светилище обаче до момента не са открити. Заради стратегическото си положение мястото е избрано да се изгради наблюдателна противопожарна кула.
Павлина Петкова, кмет на с. Орехово: За реализирането на тоя проект трябва да е мястото високо, видимо, достъпно и да е частна общинска собственост.
Кулата се изгражда по европейски проект на община Чепеларе и е много необходима на селото, заради често възникващите пожари. В момента е направен изкоп на не повече от метър и половина дълбочина, артефакти обаче не са открити. Златка Чуртова, която от 11 години живее в Орехово и е един от най-големите радетели за опазването на местното историческо наследство смята, че съоръжението не нарушава целостта на могилата.
Златка Чуртова: По никакъв начин не би попречила, дори аз веднага отидох, когато започна изкопа. Разбрах че наистина е изкуствен насип отгоре, което предполага, че евентуално има такова светилище отдолу.
Археологически проучвания така или иначе предстоят. Но това не би трябвало да спира изграждането на така необходимото противопожарно съоръжение, смятат още местните хора.