Архимандрит Никанор с ГОРЕЩ КОМЕНТАР пред ПИК за разкола в Църквата: Старостилците 35 г. съществуват на ръба на закона, сега само бяха узаконени

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Върховният касационен съд реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията. По този начин са отменени противоположни решения на Софийския апелативен съд и Софийския градски съд, като казусът тече от 2009 г. Така за първи път в страната ще бъде регистрирана втора православна църква.
Решението на ВКС предизвика бурни реакции сред православните българи. Защото то отваря вратите за нов разкол в църквата.
Потърсихме за коментар архимандрит Никанор.
Интервю на Соня КОЛТУКЛИЕВА
- Добър ден, архимандрит Никанор. Светли Рождественски празници!
- Благодаря! И на Вас и Вашите читатели!
- Днес се появиха доста остри публикации за това, че преди няколко дни Върховният касационен съд регистрира Българска православна старостилна църква. Изразяват се страхове, че се дава път на нов разкол. Оправдани ли са тези страхове?
- Аз бих искал да успокоя всички, че фактически няма никакви основания за безпокойство, че се появява разкол, така както го познава българското общество от по-рано – с тези противоборства, с насилия, с ненавист и разделения. Няма такова нещо. Върховният касационен съд фактически само узакони едно реално съществуващо от 35 години положение. Т.е. тази група вярващи, която се самонарече сега “Българска православна старостилна църква”, вече 35 години, от 93-та година по-официално, живее съвсем отделно от Българската православна църква, съществува по един начин някак си на ръба на закона, даже отвъд закона, тъй като според съществуващото право. Публични, подчертавам публични, богослужения могат да правят само официално регистрирани вероизповедания. А те имат църкви, около 15 храма, и това е публично, не се събират по домовете си. Така че всъщност някак си нещата само се нормализираха. Няма повод за безпокойство, че оттук насетне с този акт веднага ще възникнат някакви негативни последствия. Сега, разбира се, това решение отваря врата и за други регистрации, безспорно, но Българската църква не е поставена в неизгодно, в неудобно положение. В Гърция също си има официална, и то църква, която не е отделена от държавата, и няколко различни синода, които обединяват други вярващи.
- А кой оглавява тази църква и кой е нейният катедрален храм?
- Тя се оглавява от един бивш преподавател по старогръцка филология в Софийския университет със светските имена Росен Сиромахов, за когото се твърди, че през 80-те години на миналия век, още в социалистическия период, тайно е приел йеромонашески сан от гръцки старостилен синод; хиротония от същия синод за епископ и от тогава той е начело на тази църква с титулатура първоначално епископ, после митрополит Триадицки. Триадица е другото име на София. Това показва, че при намерение да се обособят от Българската православна църква, тъй като между тяхната общност и нашата църква няма единство на хиротониите, няма го апостолското приемство, което го има в Българската православна църква.
- Видях в социалните мрежи ваши снимки в Истанбул (Цариград, както пишете). Каква беше работата, по която отидохте там?
- Този път не беше работа, беше почивка с духовно мое чедо, което е Стефан, и дълги години, повече от 10 години, работи и живее във Великобритания и се прибра и така решихме да организираме тази година да дойдем до Желязната черква, тук да се черкуваме. Аз се причестих в олтара, той се причести отвън по един християнски начин. Съответно съвпадна, разбира се, и с това знаменателно посещение на Вселенския патриарх, което беше днес.
- Имате предвид неговата среща с президента Ердоган ли?
- Вчера беше летял по спешност до Анкара да изрази безпокойство за съдбата на християните, не само на православните, а и в по-широк план на християните и на християнското културно наследство в Сирия и да поиска от президента Ердоган, с неговия авторитет, да застане в защита на християнството. Така, както в крайна сметка към днешна дата повече или по-малко, но то е защитено в пределите на турската република. По същия начин патриархът призова президента Ердоган да се погрижи и за тези територии в Сирия. И, разбира се, вторият му въпрос беше по отношение на решението, което е взето принципно за отваряне на богословското училище на Принцовите острови, което е един проблем за патриаршията десетилетия. За което така е помолил президента Ердоган да ускорят процедурите. Това е била срещата и патриархът беше видимо доволен от нея. Днес изрази и устно задоволството си и благодарността си към президента в края на службата в Желязната черква.
- Благодаря Ви! Честит Стефановден!

