ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Енергийният експерт Георги Котев, уволнен навремето от АЕЦ „Козлодуй“ заради подозренията му за далавери с ядрено гориво, коментира за ПИК „спешните мерки“ на служебния министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев.
„Асен Василев не само е популист, но и демагог“, казва експертът, след като се запозна с представените днес мерки от страна на ресорния министър.
Относно първата мярка, която предвижда спиране на 40% от централите, произвеждащи ток от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), Георги Котев е скептичен, че служебният министър наистина цели да реши проблемите в сектора.
„Пак оставам с впечатлението за саморазправа с производителите на ток от ВЕИ, а не за стъпка към истинско решаване на проблемите. Това не променя желанието на властта да смачка ВЕИ производителите за сметка на конвенционалните“, коментира експертът.
Втората мярка предвижда Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да въведе механизъм за нетирано изкупуване от Националната електрическа компания (НЕК) и електроразпределителните предприятия (ЕРП-та) на ток, произведен от заводски централи, за да се заплащат само разликите между производството и консумацията.
Според експерта това решение повече прилича на продължение или дублиране с първата мярка, която предвижда и различна схема за изкупуване на „кафява“ енергия – това щяло да спести 50 млн. лв. годишно. „Мултиплицирането на един проблем в няколко мерки не е решение на проблем, а създаване на впечатление за усърдие и старание“, смята Георги Котев.
Третата мярка е Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да предложи редуциране на количеството „студен резерв” за периода до септември 2013 г. от 1 040 МВт и да предприеме необходимите действия за провеждане на тръжна процедура за изкупуване на „студен резерв” съгласно Закона за енергетиката (ЗЕ).
Според думите на Георги Котев мярката е спорна. „Ние и така имаме свръх производство на електрически ток, а редуцирането (намаляването на количествата „спящи” мощности, които да се включат веднага, ако някоя от работещите мощности аварира) на „студения резерв” ще увеличи още повече това производство“, каза той.
Георги Котев е категоричен, че в тази мярка не става ясно, как, ако се разлизира, тя ще помогне на крайния потребител в България? „Свръх-производството би следвало да доведе до срив на цените на дребно, но такова нещо не личи от предложението на министъра“, коментира той.
Относно Мярка 4, според която ЕСО трябва да предложи технически издържана и правно допустима възможност за премахване на ограниченията за износ на електроенергия за Турция, експертът смята, че тя хвърля светлина върху идеята от Мярка 3.
„Редуцираме студения резерв, за да продадем допълнителни количества ток за Турция, а може би и за други съседи, а българския потребител ще продължава да си плаща същата цена?“, пита се той.
Според него от реализирането на Мерки 3 и 4 ще спечелят „шепа търговци или, в най-добрия случай, НЕКще позакърпи продънения си бюджет, но редовия българин няма да спечели нищо“.
Мярка 5, която предвижда ДКЕВР да преразгледа възможността за модифициране на такса пренос, с оглед стимулиране на износа също не впечттлиха Геоерги Котев. „Продължение на Мерки 3 и 4. Изводът е същият“, смята той.
Относно Мярка 6, според която ДКЕВР да приеме правилата за търговия с електроенергия, като осигури влизането им в сила до 15 април 2013 г., както и да одобри до същата дата Общите условия за достъп на производители до преносната и разпределителните мрежи в страната
„За „правила за търговия” на Женския пазар в София ли става въпрос, за борсова търговия на електроенергия или за „правила” според които „нашите търговци” ще получат достъп до квотите от редуцирания „студен резерв”?“ пита той . Според Георги Котев това въобще не става ясно.
„Да не би някой и да иска ние, крайните потребители на ток в България, да сме на ясно с „правилата”? Нима до сега да не е имало „Общи условия” за достъп на производителите до мрежата? Ами как тогава сме получавали електроенергия до сега? Без жици от Слънцето ли?“, пита той дали въобще е компетентно съставена мярката.
Мярка 7, която предвижда ДКЕВР да изготви механизъм за точното определяне и контрол на количествата електрическа енергия, формиращи квотата за обществен доставчик - квотни централи, обществен доставчик - крайни снабдители.
„Последното ми прилича на тезис от конгрес на БКП. Предлага се нещо, което отдавна е трябвало да бъде въведено и използвано, но и сега няма да се случи, защото искания „механизъм” пак няма да е достъпен за оглед, оценка и корекция от страна на всеки желаещ потребител на ток в страната“, коментира Георги Котев.
Според него извдоът е, че в предложените мерки няма нито една дума по отношение на ролята на най-големия производители на електроенергия в страната (над 1/3-та от общото количество) - АЕЦ „Козлодуй”. „Преразглеждане на микса, с който централата участва на пазара? Отказ от „кухата” модернизация на блокове 5 и 6 би спестило 266 млн. евро“, каза Георги Котев.
Според него отказът от строителството на 7-и блок в централата би спестил „милиарди евро“. „Изобличаване на корупционни схеми в предприятието би донесло други милиарди, но ... министъра „не знае нищо” за това?“, пита се експертът.