ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
До една-две седмици бежанците, които се намират в Идомени, недалеч от гръцко-македонската граница, доброволно ще напуснат това място и ще бъдат настанени в някои от приемните центрове.
Това каза говорителят на Координационния център за справяне с бежанската криза Йоргос Кирицис.
Според него полицията няма да използва сила за тяхното принудително преместване, а ще ги информира за затварянето на "Балканския маршрут" за мигрантите и че не могат да преминат северната граница и за това ще бъде необходимо езвестно време. "Вярваме, че до една-две седмици Идомени ще бъде опразнен", каза още Кирицис и уточни, че в момента там има около 12 000 души, половината от които са жени и деца.
Ще ги призовем да се качат в автобусите за да ги транспортираме на места с по-добри условия за живот, поясни Йоргос Кирицис. Според него преместването на мигрантите ще бъде обвързано с договора на ЕС с Турция относно реадмисията на мигрантите, които се намират на гръцка земя.


