ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Осемчленна делегация на Европейските консерватори и реформисти (ECR), третата по големина група в Европейския парламент, е на посещение в Тайван. Целта на визитата е европейските представители да научат повече за политическото и икономическо развитие на Тайван. В делегацията е взел участие и българският евродепутат Николай Бареков, съобщават медиите в Китай.
По време на едноседмичния си престой делегатите ще се срещнат с вицепрезидента Чен Чиен- Йен и с председателя на Парламента. Европейските консерватори ще вземат участие и в специално мероприятие, организирано от външния министър Дейвид Лий Тавей.
Програмата на депутати е изключително интензивна. Тя включва срещи с представители на Министерството на икономиката и на Съвета за континенталните въпроси, Европейският икономически и търговски офис в Тайпе и Европейската търговска камара в Тайван.
По данни на Министерството на външните работи на Тайван, Европейския парламент има общо 751 депутати, представляващи повече от 500-те милиона граждани на 28-те страни от ЕС. Съюзът е активен застъпник за участието на Тайван в международни организации, съобщават още местните медии. Държавният департамент посочва, че ЕС е петият по големина търговски партньор на Тайван и като цяло в Азия.
Миналата година търговията достигна и в двете посоки обем от 46,4 милиарда щатски долара.
Силните отношенията между Тайван и ЕС надхвърлят областта на икономиката и търговията. Двете страни ще задълбочават сътрудничеството в широк кръг от области - външнополитически взаимоотношения, образование, опазване на околната среда, безопасността на храните, иновативни изследвания, взаимна правна помощ, технологии и работни ваканционни програми за младите хора.
Eвродепутатът Николай Бареков публикува снимки и коментира в официалната си страница във Фейсбук посещението на европейската делегация. Ето какво написа той: "Днес проведох срещи с най-високопоставените политически лица на Република Китай (Тайван) като част от делегацията на ръководството на Европейските консерватори, членове на ЕП.
Оказва се, че Тайван има свое търговско представителство в София, но неговият доскорошен ръководител Мистър Литиен Чен (в продължение на 6 години) довери как докараните от него за инвестиции фирми впоследствие са избягали в Румъния... Сега Мистър Чен отговаря за всички пазари в Азия и Европа в департамента за търговското развитие и спазва дипломатичност, а и е обикнал много България.
Истината обаче е ясна и прозрачна за всички. От 2009 година румънците ни изпревариха в реформите, а корупцията, застоя и нестабилността у нас стигнаха огромни и непознати размери..."