ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След Гърция, и Франция е на път да забрани със закон носенето на смартфони в училище. От септември ще се наказва всеки ученик, който наруши забраната. Готови ли са и българските училища да последват този пример?
Все повече деца в най-крехка възраст разполагат с лични мобилни телефони. В развитите страни данните са стряскащи – 9 от 10 деца имат смартфон или таблет.
И у нас – 97 % от българчетата използват интернет през мобилните си телефони, по няколко часа на ден, а и училищата им предоставят тази възможност, защото почти половината от тях разполагат с безплатна wi fi връзка.
Дo края на годината всички 2400 училища ще предлагат тази услуга, за която кабинетът ще отпусне 11 милиона лева.
Ани Павлова е ученичка в 11 клас. Има смартфон от 5 години. Случвало се е да го ползва и по време на час.
„Когато учителят не може да ни привлече вниманието, просто всички прибягваме към смартфоните си, защото ни е скучно и искаме нещо да се разсеем”, казва Ани.
Тя не си представя всекидневието без телефон и според нея подобна забрана като тази в Гърция и Франция ще бъде твърде крайна.
„Не ми се струва редно. Трябва да се чуваме с близки и с познати, да им казваме къде сме, какво правим”, смята момичето.
Родителите също не подкрепят подобна крайна мярка, предава бТВ. „Важно е децата да имат телефоните в тях и когато усетят, че имат нужда, да могат да си послужат с тях, да се обадят на родителите си. Естествено, звънене по време на час е абсолютно недопустимо. Те трябва да знаят кога е редно да ползват телефоните”, заяви Антоанета Василева от Асоциация "Родители".
В столичното 119-о училище вече 5-а година взимат телефоните на малките ученици в началото на часа и ги поставят в специални кутии.
За големите ученици обаче смартфоните са позволени, но с образователна цел.