ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Острият колит се причинява от различни инфекциозни агенти, като коли-бактерии, салмонела, шигела, от протозои (амеби), от диетични грешки, от химични отрови, които се елиминират или всмукват от дебелото черво. Това заболяване на дебелото черво се среща сравнително често както у деца, така и у възрастни хора. Острият колит много често е съпроводен от остър ентерит (колиентерит).
Заболяването започва остро, със силни коликообразни болки по хода на дебелото черво, с напъване и чести позиви за дефекация. Появява се диария, като многократно се изхождат течно-воднисти или кашави шуплести изпражнения, които понякога са примесени със слуз и кръв. Много често телесната температура се повишава до 38 градуса С. Болните са отпаднали, обезводняват се за няколко часа. Езикът е зачервен и сух. Артериалното налягане се повишава.
Лечението на острия колит е консервативно. Назначава се строга щадяща диета, съставена от пюрета и течности. Подходящи са пюретата от картофи, овесени ядки, шипки, ябълки, моркови, оризова каша, тиква, нишестета, яйчен белтък. Забраняват се месо, мазнини от животински, млечен и растителен произход. Препоръчва се употребата на леки чайове (шипка, липа, лайка и други) със сухар и слабо подсладени. Забранява се употребата на алкохол и тютюнопушенето. Прогнозата на острия колит е благоприятна. При активно лечение той обикновено минава за 7-10 дни.
Прогнозата на усложнения остър колит е сериозна. Тя зависи от основното инфекциозно или паразитно заболяване, което е причинило остро възпаление на дебелото черво.
За да се избегне заболяването, е необходимо да се избягват всички предразполагащи фактори, които увреждат дебелото черво.