BG EN

БОМБА В ПИК: Бившият директор на "Булгаргаз" Николай Павлов ексклузивно пред медията ни за слуховете, че е нашамарил Асен Василев. Ето как е бил притискан в кабинета на Кирил Петков

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

БОМБА В ПИК: Бившият директор на "Булгаргаз" Николай Павлов ексклузивно пред медията ни за слуховете, че е нашамарил Асен Василев. Ето как е бил притискан в кабинета на Кирил Петков

213448
на 18.12.2022
БОМБА В ПИК: Бившият директор на Булгаргаз Николай Павлов ексклузивно пред медията ни за слуховете, че е нашамарил Асен Василев. Ето как е бил притискан в кабинета на Кирил Петков

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

През изминалата седмица, наред с името на номинирания за премиер от ГЕРБ-СДС проф. Николай Габровски, шум се вдигна и около Николай Павлов. Уволненият от кабинета "Петков" бивш директор на "Булгаргаз" бе включен в проектокабинета като министър на енергетиката. Точно това ожесточи дебатите в пленарната зала, където Павлов поиска спешно думата и влезе в директен спор с Кирил Петков заради управлението на енергийния сектор.

препоръчано

Петков обвини Павлов, че не е подписал анекс за азерския газ, което е довело до загуба от 1 милион лева за ден. Павлов пък упрекна бившите управляващи, че са закупили 4 пъти по-скъп газ от Азербайджан и обвини "Промяната" в злоупотреби за милиони.

Припомняме, че след като бе освободен от "Булгаргаз", Павлов бе призован на разпит. А тогавашният МВР-шеф Бойко Рашков даже се изхвърли с обвинения срещу него, които не станаха наистина.

За капак, след завихрилия се парламентарен спор, се завъртя и любопитен нюанс от миналото на Павлов и другия лидер на "Промяната" - Асен Василев. Нявга двамата са били съученици от езиковата гимназия в Хасково. Та, според вехтата история, на един ученически лагер Павлов ошамарил бившия вицепремиер, заради което бил викан в Детска педагогическа стая. За този момчешки спор Николай Павлов дал показания в разпит пред ГДБОП.

Имало ли е наистина такава свада в миналото, колко надплати България за "евтиния азерски газ", защо кабинетът "Петков" не посмя да съди "Газпром", кой ще плати 1.2-милиардния дълг на "Булгаргаз", как бе направен опит да се въведе Сталинистки режим - отговорите на тези и други актуални въпроси Николай Павлов даде пред ПИК.

Интервю на Елиана ВАСИЛЕВА:

- Г-н Павлов, появи се любопитна информация от ученическите ви години. Наистина ли сте имали спречкване с Асен Василев, за което сте разказал на разпит в ГДБОП, където пък са ви викали заради газовите сделки на кабинета "Петков"?

- Изненадан съм от този въпрос. Това не отговаря на истината. Най-напред – не съм разпитван, не съм ходил в ГДБОП, не съм давал такива показания. Съответно не съм давал и никакви кашони с документи, както прочетох. Но дори и да бях ходил, как мога да дам такива показания?! Това е абсурд, нали разбирате.

- И все пак, в какви отношения бяхте с Асен Василев като ученици? Бил ли сте в Детска педагогическа стая заради спречкване?

- Това е другият абсурд! Относно написаното за мен и Асен Василев трябва да се знае, че като ученик винаги съм бил с примерно поведение, отличен успех, дисциплиниран и никога не съм викан в Детска педагогическа стая. Дори и да е имало някакъв шамар, това е било безобидна юношеска случка.

- Значи все пак е имало искри помежду ви като деца. Сега с него сте от двете страни на барикадата, а като ученици бяхте ли приятели, спортувахте ли заедно?

- Засичали сме се и в училище, и по ученически лагери - аз съм с две години по-голям от него. Винаги съм спортувал активно, но той какво да спортува? Той пееше в хора. Толкоз по ученическите истории…

- А сега сериозно… Разочарован ли сте, че кабинетът на проф. Габровски не мина в парламента?

- Разочарован съм заради самия проф. Габровски. Той беше една чудесна кандидатура, която всички харесаха и накрая всички отхвърлиха. Реално парламентът е толкова конфронтиран и разделението е толкова очевидно, че честно да ви кажа, не виждам как ще се излезе от ситуацията. Щом един човек като проф. Габровски не можа да обедини мнозинство, нямам представа кой може друг да го направи. 

- Не станахте министър на енергетиката, сега най-вероятно Кирил Петков ще спи спокойно, поне още малко. Изглежда, че него много го е страх от вас, защото откакто името ви се появи като номинация, той не спря да се възмущава от този факт. Още повече, че вие пръв и преди всички предупредихте, че се готви връщането на посредниците в газовите сделки. И се оказахте прав…

- Абсолютен факт. На фона на това, което се случи от февруари до септември - "Булгаргаз" беше разбит, цените на газа се покачиха - това напомпа инфлацията до рекордни нива, от което хората обедняха и не знам как един бивш премиер като Кирил Петков въобще спи спокойно.

Ако си спомняте, в началото на годината той каза "Ние нямаме време за губене, трябва да бързаме". За какво да бързат? Още през декември миналата година бях привикан на среща в Министерски съвет за азерския газ. Още на тази среща ми стана ясно, че тези хора не знаят как се управляват компании от такъв мащаб, не знаят как функционира държава, как се управлява държавната администрация. За тези месеци, през които бяха на кормилото на държавата, я управляваха като амбулантни търговци.

На тази среща те четяха на колянце тежкия договор с азерите по английско право. И същевременно ни даваха устни указания какво трябва да се прави.

- Какви указания ви даваха?

- Например - азерите са длъжни да ни дават всички количества в Гърция и ако не го направят, ние трябва да претендираме за неустойки. Също така поискаха обяснение защо не са предприети съдебни действия срещу проектната компания ICGB заради закъснението в изграждането на газопроводи IGB. Беше им обяснено, че последиците от такива действия може да доведат до прекратяване на договора между "Булгаргаз" и азерския доставчик, както и до загуба за стотици милиони долари. И обезсмисляне на гръцката връзка, тъй като този проект се крепи на договора между азерската компания и "Булгаргаз".

Същите последици биха били и при арбитражен спор с проектната компания, в която 50% акционерно участие има и БЕХ. По този начин да се прави прочит на договори, това е честно казано абсолютно непрофесионално и аматьорски. Зад тези договори стоят часове труд на експерти от различни правителства, на юристи, на консултанти - и от двете страни. Да се зачерква труда им и да се казва, че нещо трябва да се направи така, защото "ние смятаме така", не е редно.

На въпросната среща в Министерски съвет включихме по телефона директора на "Правна дирекция". Тя също им представи всички рискове и последици, които биха имали едни такива действия. 

След срещата изготвихме писмо до Премиера Петков, до Министъра на финансите, до Министъра на енергетиката и до Съвета на директорите на БЕХ. В него бяха описани всички рискове и последици, които биха се материализирали, ако "Булгаргаз" изпълни указанията на Министерски съвет. Поискахме тези указания да ни бъдат предадени в писмен вид. В писмото приложихме и цялата документация по преговорния процес между "Булгаргаз" и азерския доставчик. Както и становищата на английските адвокати на БЕХ и на един от кралските правни консултанти на Великобритания. И тъй като колегите от Съвета на директорите имаха съмнение, че това писмо може да бъде заличено от деловодните системи на министерствата, го изпратихме на сигурно място в Президенството. Не получихме никакъв отговор от нито един от адресатите.

Същевременно определени дипломатически среди бяха изключително притеснени от случващото се. Бяхме на прага на дипломатически скандал, от който държавата нямаше абсолютно никаква полза. Съгласете се, че не може да се ходи в Баку, да се тропа с краче, и да се обяснява кой какви задължения има по договора. Няма как, при условие, че не е изграден газопроводът IGB, по който азерският доставчик е длъжен да доставя газа, българската страна да предприема съдебни действия с претенции за доставка на друг газопровод. Споразумението между "Булгаргаз" и азерската компания изтече на 30 юни, а всички си спомняме как по-рано, на 4 май 2022 г., премиерът Петков обеща от трибуната на Народното събрание, че газопроводът IGB ще бъде завършен и "Бургаргаз" ще получава всички количества азерски газ на договорната ниска от 1 юли.

Също така всички си спомняме как най-тържествено Петков завъртя един кран на церемония, заедно с колегата си от Гърция, но газ не потече. Напротив - "Булгаргаз" и правителството подписаха нов анекс с азерите, според който периодът за доставките бе удължен с нови 3 месеца, през които газът да достига по алтернативното трасе през Гърция, което ние договорихме. 

- Но при какви условия?

- Сега ще ви кажа. "Булгаргаз" и правителството на Кирил Петков не договориха нито един киловатчас азерски газ на договорната ниска цена повече от това, което ние бяхме договорили. Останалите количества по договора те подписаха да получим по пазарна цена, която бе в пъти по-висока от цената по договора. За тези 3 месеца - юли, август и септември, осреднената цена на газа от Азербайджан беше близо 4 пъти по-висока, в сравнение с оригиналната цена по договора.

Надплатени бяха близо 178 млн. долара! Те бяха прехвърлени на клиентите и съответно на българските граждани. Освен това промяната в цената по договора покачи и размера на банковата гаранция с над 100 милиона долара, което значително увеличи разходите за поддържката й. Това си е загуба за "Булгаргаз". След като правителството "Петков" претендираше, че азерите са длъжни да доставят в Гърция всички количества на договорната цена, защо те подписаха този анекс и при влошени търговски условия?

Ето на този въпрос специализираните органи трябва да направят проверка дали е извършено нарушение. 

- Ще цитирам ваше изказване от 3 февруари тази година: "Следете какво ще се случи с "Булгаргаз". 1 милиард ще отидат в частни джобове". 10 месеца по-късно, правил ли сте калкулация какви суми би могло да са отишли в джобовете на посредници?

- Ще ви отговоря по следния начин. Ето каква примерна сметка направих за периода юли - септември. Ако получавахме азерския газ на договорната ниска цена, и ако "Булгаргаз" и правителството не купувахме руски газ от посредници, цената на газа щеше да бъде значително по-ниска и бизнесът щеше да плати около 580 милиона лева по-малко за този период.  

- След като вие бяхте отстранен от поста си, спряхме да получаваме количествата от договора с "Газпром Експорт", по думите на Асен Василев - заради едностранно нарушение от тяхна страна. Не е ли логичен в такъв случай въпросът щом ние сме изрядни, а руснаците - не, защо правителството не защити страната си в този казус?

- Напълно е логичен. Правилно си спомняте, че след като "Газпром" спряха доставките, управляващите продъниха ушите на обществото, че руснаците са спрели газа за България, а нашата страна е изрядна по договора. Щом е така, защо веднага не заведоха арбитражен иск срещу "Газпром". Защо веднага не претендираха за неустойки? Защо не защитиха българския интерес? Защо не упражниха правата си по договора, както направиха финландците, а продължиха да взимат руски газ през посредници. След като твърдят, че сме изправната страна по договора, те трябваше да защитят държавния интерес. Много е вероятно да се стигне до арбитражно дело и "Газпром" да претендират за неустойки, които да достигнат 700-800 милиона долара.

- Отговорът ви навежда на мисълта, че прословутият указ №172 от 31 март на президента на РФ Путин за плащане в двувалутен режим долар-рубли за неприятелските държави, в това число и България, най-вероятно е бил само поводът да се откажем от синьото гориво на "Газпром" и така в омагьосания кръг да попаднат посредниците. Още повече, че кореспонденция за това се е водела с "Джемкорп" още през февруари. Освен, че плащахме с 30% по-скъп газ, какви щети донесе това на българската икономика?

- Вижте, ще го обясня кратко, точно и ясно – посредниците разбиха "Булгаргаз" и пазара. "Булгаргаз" е гръбнакът на икономиката на България, защото до януари доставяше евтина енергия на индустрията, а всички знаем, че енергията прави икономика. Когато енергията е евтина, икономиката получава евтина енергия, съответно е конкурентоспособна. Но какво се случи? "Булгаргаз" продаваше на българската индустрия газ на цени с 30% по-ниски, в сравнение с други доставчици. И всъщност, самият бизнес изгуби тази отстъпка от 30%. Тя директно се трансферира по сметките на посредниците в газовите сделки. От там вече видяхте сами какво се случи – неколкократен скок на цените на хранителните продукти, на строителните материали и на топлото, доставяно от газоразпределителните дружества. Инфлацията се напомпа буквално за няколко месеца. Отделно "Булгаргаз" затъна в дългове. В момента те са над 1.2 милиарда. 

- Как се изплащат тези дългове?

- Българският гражданин ще ги изплаща. Милиард и двеста! Това е огромен дълг. При условие, че през 2021-а, в най-добрата си година, "Булгаргаз" реализира печалба от близо 100 милиона лева. Значи на дружеството са нужни поне 10 такива години, за да може да изплати дълговете си, заедно с лихвите. Или трябва да доставя газ на целия Балкански полуостров. С други думи казано, клиентите на "Булгаргаз" ще изплащат тези дългове. Видяхте, че служебното правителство наля 800 милиона лева в дружеството през септември, за да може то да осигури необходимия газ за България. Но не това би спасило "Булгаргаз". Другият вариант е държавата да налее в капитала на компанията няколко милиарда, за да я оздрави. Ако държавата иска да има стабилно газово дружество, трябва да се погрижи за него, но това не минава през даване на заеми. Става през капитала.

- През последните месеци в ПИК публикувахме откъси от секретен доклад на ДАНС, свързан с далаверите при покупката на газ през посредници. На базата на това в Софийска градска прокуратура е образувано досъдебно производство за извършени престъпления на най-високо ниво и раздаването на десетки милиони под формата на комисионни. Както и, че ДАНС е открила директна връзка между 5 офшорни фирми и лица на ПП. Вие знаете ли за това?

- Не, аз нямам такава информация. Но силно се надявам, че компетентните органи няма да оставят тези безчинства в газовия сектор ненаказани, защото засягат всеки един български гражданин. Истината ще излезе наяве. Българският народ е мъдър и управляващите, които дойдоха от чужбина, си мислеха, че ние ще им слугуваме. Не! Тук живеят мъдри, умни и образовани хора и както видяхме, много бързо бяха разобличени.

- Г-н Павлов, след отстраняването ви от "Булгаргаз", Кирил Петков ви вкара и в прословутия списък с изрезки от вестниците до Прокуратурата, за които имаше съмнение за участието им в корупционни и други престъпни схеми, наред с Маргините, Маждо, Таки. Какво произлезе от този харвардски пърформънс?

- Какво да произлезе? Просто премиерът стана за смях пред хората. Всичко беше преднамерено и умишлено направено. Спокойно може да се каже, че с такива репресивни действия няма как да се печели доверието на народа и да се прави икономика за него. На практика, някои се опитаха да въведат Сталинисткия режим от 1937 г. Ами не е ли така? Тогава са гонили политически неудобните. През първите месеци на управлението им, те правеха същото.

Отново да припомним - за да им излезе сметката за газа, освен мен, отстраниха и доц. Иван Иванов от КЕВР. И месеци наред цените на газа бяха високи и бяха обявявани след средата на месеца. Тоест бизнесът работеше направо на слепота, в неизвестност, без цени на газа. Те не знаеха как да ценообразуват, на какви да продават, тъй като не знаят колко ще заплащат за синьото гориво.

- И накрая, като експерт по енергетика, искам да ви попитам считате ли за редно заложената от "Промяната" реформа в Плана за възстановяване до есента на 2024 г. ЕСО и "Булгартрансгаз" да бъдат отделени от БЕХ?

- Точно така. Онзи ден разбрах, че в Плана е предвидено да бъдат изкарани от структурата на Българския енергиен холдинг тези две дружества, които са собственици на критичната енергийна инфраструктура на България - електро-енергийната и газовата. Това е изключително обезпокоително. Би могло за означава, че две от най-важните дружества в енергетиката се вадят от холдинговота структура с определена цел, например, за да бъдат продадени.

Както направиха и с мините. Закриването на част от въглищните централи означава едно - икономическа катастрофа за България! 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 41
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК