ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дали пчелният мед е направен от глюкоза, захари и нишесте, или е истински, ще се разбира много по-лесно с помощта на нов компютърен софтуер. Откритието, което може да спести пари на пчеларите, е разработено от научен екип от Университета по хранителни технологии в Пловдив с ръководител на проекта проф. Диана Цанкова, съобщава Монитор.
С новия компютърен софтуер ще се даде възможност за по-лесно разпознаване и преброяване на полените на медоносното растение, от което пчелите събират прашеца. Идеята е хората да знаят какво купуват и по този начин да бъдат предпазени от измами. Ако медът е акациев или липов, то съдържанието на полени в него от цветовете на тези дървета, не трябва да е по-малко от 30%. Медът от лавандула трябва да има не по-малко от 15% полени, а за останалите видове нектарен мед изискването е да имат 40% съдържание на полени.
Някои пчелари подвеждат потребителите за продукта, който им продават, заради цената. Медът, който е от различни растения, трябва да струва на пазара по-евтино от този, който е „направен” от едно растение. Така наречения монофлорен мед трябва да е по-скъп. Но за да се различи какъв е видът на меда и дали е истински, обикновено се ползват акредитирани лаборатории, където изследването отнема време. С новия софтуер процесът ще бъде ускорен, смятат учените. Пробата ще бъде заснемана с камера на микроскоп и ще се сравнява с базата данни, като така се избягва рискът от човешка грешка.