ГОРЕЩО
ГОРЕЩА ТЕМА: Нашите служби прихванали Невзоров още на границата - ескортирали го до София и до Варна, за да даде показания
ИЗВЪНРЕДНО от прокуратурата: Ето какво се случва с разследванията за строежа на магистрала "Хемус"
ТАКА СТОЯТ НЕЩАТА! Радев: След 13 пакета военна подкрепа България достигна предела си за помощ за Украйна
Радев отрече кабинетът да замразява минималната работна заплата до 2028 г.
Повдигнаха обвинение за убийство на изверга, бутнал мъж от Лъвов мост
Германският съд призна, че българи и румънци имат право за здравни услуги и социални помощи
Гражданите на Европейския съюз (ЕС) от България и Румъния имат право на здравни услуги и социални помощи в Германия дори и да нямат разрешително за работа. Това постанови германски съд, чието решение може да преобърне плановете на властите в Берлин да ограничи достъпа до социални помощи, съобщи „ИЮ Обзървър”. Случаят е прецедент за подобни дела, при които граждани на ЕС са получавали отказ за социални помощи, тъй като нямат легален статут в Германия. Прецедентът е благодарение на 24-годишната българка Лазаринка Р., която е пристигнала в Германия, за да живее с приятеля си – грък с германско жителство. По-късно обаче тя е била изоставена от него, след като е забременяла. Българката е кандидатствала за разрешително за работа, но й е било отказано. Заради това тя е била лишена от помощта, която се предвижда за бременни. Основанието на лекарите било, че за българите и румънците все още са в сила ограничения за достъп до пазара на труда в Германия. Федералният социален съд в Германия се произнесе в полза на Лазаринка. Съдът реши, че тя отговаря на всички условия за това да получава помощи и фактът, че е българка не я лишава от социални права.препоръчано


