Валентин Вацев пред ПИК: Войната си върви нормално по договорката Путин-Байдън, кабинетът „Петков“ е неадекватен, вкарват Стефан Янев на бял бронетранспортьор в политиката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият анализатор Валентин Вацев говори пред ПИК за развитието на военните действия в Украйна и перспективите пред мира. Адекватен ли е същевременно кабинетът на Кирил Петков на ситуацията, каква е ролята в управлението на вицепремиера Корнелия Нинова, защо е възможно посланик Митрофанова да активира шпионската си мрежа в България и да ни нарича „подлоги“, както и ще се случи ли партиен инженеринг, оглавен от отстранения военен министър Стефан Янев – коментира Вацев.
- Господин Вацев, накъде върви войната в Украйна, имат ли Зеленски, Путин и светът полезен ход?
- Според мен войната си върви нормално. Руската страна проявява видимо надмощие. САЩ вече съвсем правилно говорят, че ще се организира украинско политическо ръководство зад граница, както се прави в такива случаи. Даже оценяват Зеленски като много подходящ при мир в изгнание. В резултат на най-новите данни обаче очакванията за кратка война очевидно трябва да бъдат изоставени. На мен например ми се струваше, че войната ще продължи не повече от две седмици, но аз не съм държал сметка тогава за факти, които не се бяха и проявили. Междувременно стана ясно, че ангажиментът на САЩ към тази война е много сериозен. Това за мен е ново.
- В предишен разговор вие вече споменахте, че има договорености между Путин и Байдън.
- Да. Има много разумна уговорка войната да не ескалира до крайност, за да не се влезе в ядрена Трета световна война. Това никой не го иска и Путин го повтори няколко пъти. Байдън също го повтори няколко пъти. Предполагам, че това е договорено на ниво външни министри. От друга страна, Съединените щати очевидно са политически много сериозно ангажирани. Те няма да пратят редовна жива сила, американска войска на украинска територия, изпълнявайки уговорката с Русия, но САЩ по всички други показатели ще воюва.
- А каква е проекцията на този военен конфликт върху България, до каква степен кабинетът на Кирил Петков е адекватен в тази ситуация?
- Замислям се, защото думата „адекватност“ е двусмислица. Кабинетът „Петков“ е очевидно неадекватен спрямо българската обективна проблематика. Но кабинетът „Петков“ е абсолютно адекватен спрямо американските очаквания и изисквания. Това е проамериканско ръководство на България и то ще стои стабилно, докато Америка не реши да го подмени с нещо друго.
- А мислите ли, че действително е толкова голямо влиянието на вицепремиера и лидер на БСП Корнелия Нинова върху Кирил Петков с оглед на сюжета по смяната на военния министър Стефан Янев, кадрилът Тодор Тагарев-Драгомир Заков, и заявлението и, че няма да се подпише под документ, с който се разрешава изнасянето на оръжие и стоки с двойна употреба за Украйна?
- Това са неопределими неща. Зависи какво оръжие, зависи как. Нинова продължава да смята, че има смисъл БСП да поддържа тази коалиционна формула, но вътре, в БСП, има вече много сериозна съпротива срещу участието на партията във властта. Има цели партийни организации, които открито настояват за прекратяване ангажимента на БСП с това правителство. Корнелия Нинова ще трябва да се съобрази с мнението на партията. Но няма да настъпи нищо особено, ако БСП излезе от правителството. Защото моментално БСП ще бъде заместено от ГЕРБ и ДПС. Сигурен съм, че Бойко Борисов няма да откаже, защото той непрекъснато показва готовност да се съобразява с американската воля. Америка ще поддържа това правителство.
- Може би е възможно и правителство на малцинството?
- Да. Възможно е.
- А какво мислите за енергийната кондиция на България, достатъчно ли е да имаме бензин и дизел за 90 дни на цени над 3 лева за литър, при положение че „Нефтохим“ преработва не скъпия сорт петрол „Брент“, а все по-непродаваемия и в огромни количества „Уралс“?
- Тук някъде минава границата на моята компетентност. Като виждам колко много хора са компетентни по темата „енергетика“, предпочитам да си замълча.
- Как ви звучи активираната за пореден път история с шпионските скандали – генерал Валентин Цанков, това, което посланик Елеонора Митрофанова казва, че сме „подлоги“ на НАТО, и начинът, по който Петков реагира след отказа и да се яви във външното ни министерство за обяснения?
- Това, с Митрофанова, е изпаднало от вниманието ми. Не знам дали тя е използвала точно този израз. Може би – да. След като има хора, които знаят това нещо, просто трябва да бъдат изслушани.
- Казвате, че наблюдавате войната. Може ли да се прави паралел между Освободителната война от 1878 година и ставащото в Украйна, какъвто пропаганден паралел се опита да прокара г-жа Митрофанова?
- При по-голяма журналистическа сръчност може да се намери аналог между всеки две войни. Аз лично не виждам такава аналогия. Онази война е била за България освободителна, за Русия е била стратегическа. Сегашната война има съвсем друга характеристика, съвсем друга същина. Някой може да потърси аналог между виетнамската война и тази.
- Имате ли усещане, че с извеждането на генерал Стефан Янев от кабинета, свалянето му от поста на военен министър, той има потенциал да направи някаква нова политическа формация, която да се основава на национални, на български ценности, и която да не залита нито към Русия, нито към САЩ, това да е нещо рационално, прагматично?
- Вижте, от една страна, да, защото на него непрекъснато му се налива политически капитал. Неговите противници непрекъснато му пълнят политическата сметка с нови и нови вливания. Накрая, ако продължават да се престарават така, могат да го вкарат във властта на бял кон или на бял бронетранспортьор. Даже чух слух, че върху него тегне обвинение, че той е бил скрит поддръжник на идеята за български неутралитет.
- Корнелия Нинова в прав текст в една от телевизиите каза, че Стефан Янев е настоявал в българския НАТО-вски батальон да има чужди военни. Що за неутралитет е това?
- Това даже и аз го знам. Това още не е неутралитет. Аз досега не разбирах за какво е целият този гняв срещу Янев, защото практически той се противопостави на идеята на българска територия да се разполагат отделни американски военнослужещи. И като че ли вярваше, че е възможно българската военна готовност по линия на НАТО да бъде реализирана чрез българска батальонна тактическа група. Това е нещо, което ние можем да направим, и в България има капацитет за организиране на няколко такива БТГ-та. Това е, което знаех за него доскоро. Днес чувам, че той всъщност тайно се е борил за неутралитет на България. Това вече е непростим грях и за такива неща се уволнява наистина. Но така или иначе, обективно, на Янев му се налива политически капитал дори от тези, които не биха го желали. Освен това в България има място за автентична левица.
- Е, ние не можем да знаем ляв или десен ще е проектът на Янев – той е бивш военен аташе в САЩ.
- Има място и за автентична десница. Но по-скоро говорим за лявото. Не го познавам, но за да ръководиш ляв проект, трябва да разполагаш с някакви способности, с някакъв капацитет, с някакви лични качества. Всеки ръководител на някакъв ляв проект, и на десен впрочем, трябва да е едновременно политик, идеолог и организатор. Аз не мога да преценя дали това му е заложено на генерал Янев, дали той има тези качества. По-скоро ги няма, защото е военен. От военните най-трудно се получават политици и моят личен опит ми говори това. Иначе военните сами по себе си са позитивни хора и са достойни да бъдат уважавани. Но най-трудно политик се получава от военен.
- Да, имаме примера на президента Румен Радев, но дали това, което би направил Стефан Янев, ще досмачка и донеглижира общественото влияние на БСП с лидер Корнелия Нинова?
- На теория, ако се появи една автентична и жизнеспособна левица, тя би трябвало да изземе голяма част от ресурсите на БСП, с които тя днес разполага. В този смисъл един нов ляв проект би затруднил БСП без съмнение. Ако новият ляв проект е автентичен, ако е жизнеспособен, ако не е поредната димка и празно обещание за реализация след това, би притеснил всичко, що е наляво, а и надясно от него.
- Изключвате ли взаимодействие между БСП и евентуален проект на Янев?
- Такова взаимодействие може да се наложи. Но ние говорим за неслучили се неща. Аз се отнасям доста скептично към всички проекти – леви и десни, политически субектно. В България днес положението не е благоприятно за създаването на нови политически сили.