Вижте всички решения на Министерски съвет

ЧАС ПИК

Вижте всички решения на Министерски съвет

8213
на 12.08.2015
Вижте всички решения на Министерски съвет
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

С промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските отпада задължението на работодателите да утвърждават график за ползване на платения годишен отпуск, но им се възлага в началото на всяка календарна година – до 31 януари, да уведомяват работниците и служителите за размера на отпуска, който предстои да ползват през същата година, вкл. отложен или неползван от предходни години. Това съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.Сред решенията е и това за създаване на вътрешни инспекторати за контрол върху дейността на служителите на НАП и Агенция „Митници”. Досега тази дейност бе във функциите на Министерството на финансите.

Ето и пълния текст на решенията на кабинета от днес:


Правителството прие доклад за изпълнението
през 2014 г. на Националната стратегия за учене през целия живот

Правителството прие доклад за изпълнението през 2014 г. на Националната стратегия за учене през целия живот (2014-2020 г.). Чрез него се цели осигуряването на публичност за изпълнението на стратегията и предоставяне на информация за изпълнението на дейностите и задачите, заложени в одобрения план за действие за съответната година.
През 2014 г. се отчита напредък при постигане само на една от целите на стратегическия документ – „Повишаване на дела на завършилите висше образование на възраст от 30 до 34 години от 26,9% през 2012г. на 36% през 2020 г.“. За 2014 г. националната стойност по този показател достига 30,9%, но все още е далеч под средната за Европейския съюз (37,9%).
Независимо от постигнатия ограничен напредък при изпълнение на стратегическата цел „Повишаване на участието на населението на 25-64 навършени години в образование и обучение от 1,5% през 2012 г. на повече от 5% през 2020 г.“, със своите 1,8% през 2014 г. България остава почти шест пъти под средната стойност за страните от ЕС.
През 2014 г. се влошават стойностите на показателя при постигане на целта „Намаляване на дела на преждевременно напусналите образователната система на възраст от 18 до 24 г. от 12,5% през 2012 г. под 11% през 2020 г.“. За 2014 г. делът на напусналите нараства и достига 12,9 на сто.
Негативни са тенденциите, свързани с постигане на стратегическата цел „Повишаване на дела на придобилите степен на професионална квалификация (СПК) в широките области „Информатика“, „Техника“, „Производство и преработка“ и „Архитектура и строителство“ най-малко на 60% през 2020 г.“ От 2011 г. насам делът на завършилите в четирите области непрекъснато намалява и достига през учебната 2013/2014 г. малко над 45% от всички придобили СПК.
В доклада са направени препоръки, насочени към по-ефективното прилагане на стратегията от различните институции и организации, като се обръща внимание на по-слабо активните участници в образователната политика, осъществяване на работещи връзки между образованието и пазара на труда, въвеждане на неформални и гъвкави форми на обучение и съвместна работа със социалните партньори. Подчертана е необходимостта от реформа и от нов подход и иновации в образованието и обучението, които да обхващат всичките му степени – от предучилищната подготовка и възпитание до висшето образование и ученето на възрастни.


Одобрени са предложените от три ведомства актуализирани мерки по Националната програма
за реформи

Министерският съвет прие Доклад с нови и актуализирани мерки в отговор на Препоръката на Съвета от 14 юли 2015 г. относно Националната програма за реформи на България за 2015 г. и съдържаща становище на Съвета относно Конвергентната програма на България (2015-2018 г.).
Препоръките на Съвета за 2015 г. за първи път са изготвени в съответствие с т. нар. рационализиран процес на Европейския семестър. В сравнение с предходните години те са по-малко на брой и са фокусирани върху предизвикателства, специфични за отделната страна, които следва незабавно да бъдат адресирани. Към България препоръките за 2015 г. са пет и основно са насочени към преодоляване на макроикономическите дисбаланси.
Решението на ЕК от края на февруари 2015 г. наложи правителството да включи широк набор от нови мерки още на етап изготвяне на актуализацията на НПР за 2015 година. В рамките на диалога с ЕК, както и на отделните нива на обсъждане на проекта на препоръки – експертно и политическо, стана ясно, че те са адресирани точно и изчерпателно, поради което на настоящия етап няма предложения за допълнителни нови мерки.
Министерствата на финансите, на образованието и науката и на труда и социалната политика предложиха актуализация на съществуващи мерки в отговор на препоръките в следните области: справяне със сенчестата икономика и подобряване на данъчната събираемост, подобряване качеството и достъпа до образование, модернизиране системата на висшето образование, образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства и активни мерки на пазара на труда. Те ще подпомогнат по-адекватното и навременно изпълнение на поетите от страната ангажименти.
Отчетът за изпълнението на специфичните препоръки ще бъде представен на Европейската комисия през април 2016 г. със следващите актуализации на Националната програма за реформи и на Конвергентната програма.


Отпадат несвойствени отговорности
на Министерството на финансите по отношение
на дейности, касаещи въгледобива, рудодобива
и уранодобива


Правителството прие промени в три постановления, с което отпадат несвойствени отговорности на Министерството на финансите и се избягва дублиране на функции между него и Министерството на икономиката. Постановленията касаят преструктурирането на рудодобива и поетапното закриване на неефективни производствени мощности, ликвидирането на последствията от добива и преработката на уранова суровина и техническата ликвидация, консервация и преодоляване на вредните последици при прекратяване или ограничаване на производствената дейност във въгледобива.
С приетите изменения се регламентират условията и реда за разпределяне, отчитане и контрол на предоставяните от бюджета средства за дейностите по трите постановления. Дава се възможност разпределението на средствата за тези дейности да става без да се изисква допълнителна намеса на министъра на финансите.
За 2015 г. е предвидено по бюджета на Министерството на икономиката да се предоставят 10 млн. лева за дейностите. Министърът ги разпределя за изпълнението на програми за техническа ликвидация и консервация на обекти от миннодобивния отрасъл и за саниране на околната среда по търговски дружества от въгледобива, рудодобива и уранодобива.



С 15,8 млн. лв. ще бъдат финансирани проекти
за превенция и овладяване на последиците
от природни бедствия


Министерския съвет одобри допълнителни разходи по бюджети на министерства и трансфери към общини в размер на 15 865 758 лв. Средствата са от резерва на държавния бюджет за овладяване и преодоляване на последиците от бедствия и са предназначени за възстановяване на разходи за извършени неотложни аварийно-възстановителни работи и за превенция.
Сред проектите, които ще бъдат финансирани, са укрепването на свлачища в участъци от АМ „Струма” и общински път в община Асеновград, за укрепване на терени с жилищно застрояване в област Кърджали и община Берковица, за почистване коритото на р. Марица в регулацията на Свиленград и изграждане на съоръжения за превенция от наводнения, за брегоукрепване. От общата одобрена сума 2,2 млн. лв. са предназначени за попълване на резерва с противоградови ракети и за профилактика на техниката на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“.


Към края на юни излишъкът
по Консолидираната фискална програма
е 890 млн. лв.

Правителството одобри внесената от министъра на финансите информация за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на Консолидираната фискална програма (КФП) за първото полугодие на 2015 г., изготвена в изпълнение на чл. 135, ал. 1 на Закона за публичните финанси.
По данни от месечните отчети за касовото изпълнение на първостепенните разпоредители с бюджет към края на месец юни 2015 г. се отчита излишък по КФП в размер на 890 млн. лв. (1,1% от прогнозния БВП). Той се формира от излишък по националния бюджет в размер на 439,9 млн. лв. и излишък по европейските средства в размер на 450,2 млн. лева. За сравнение, към края на месец юни 2014 г. бюджетното салдо по КФП бе дефицит в размер на 996,4 млн. лв. (1,2% от БВП), т.е. отнесено към БВП бюджетната позиция се подобрява с 2,3 процентни пункта. Подобрението в бюджетната позиция се дължи на ръста при приходите по националния бюджет и ръста при помощите.
Постъпилите приходи и помощи по КФП към 30.06.2015 г. са в размер на 16 303,1 млн. лв., или 53,7% от разчетите към ЗДБРБ за 2015 г. Съпоставено със същия период на предходната година, приходите и помощите нарастват с 2 132,4 млн. лв. (15%). В структурно отношение данъчните приходи нарастват с 1 106,4 млн. лв. (9,9%), неданъчните приходи със 194,7 млн. лв. (10,7%), а постъпленията от помощи (основно средствата от ЕС) – с 831,2 млн. лв. (71,2%).
Общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) към края на месец юни възлиза на 12 286,0 млн. лв., което представлява 51,2% от годишните разчети. В групата на данъчните приходи ръст спрямо същия период на предходната година се отчита при всички основни данъци и осигурителни вноски, като най-значителен е той при постъпленията в групата на косвените данъци, следвани от приходите от социално и здравноосигурителни вноски и други.
Приходите в частта на преките данъци са в размер на 2 364,6 млн. лв., което е 53,8% от годишните разчети. Съпоставено с първото полугодие на предходната година, приходите в групата нарастват с 5,1%, за което допринасят основно постъпленията от корпоративните данъци, както и тези от данъка върху доходите на физически лица.
Приходите от косвени данъци са в размер на 6 040,1 млн. лв., което е 49,9% от разчетите по ЗДБРБ за 2015 година. Постъпленията от ДДС са в размер на 3 946,3 млн. лв. или 51% от планираните за годината и с 459,8 млн. лв. повече спрямо същия период на 2014 г. Невъзстановеният данъчен кредит на фирми към 30.06.2015 г. е в размер на 113,3 млн. лева. Приходите от акцизи възлизат на 2 006,7 млн. лв. (48% от разчетените за годината), като спрямо юни 2014 г. нарастват с 9,4% или 171,9 млн. лева. Постъпленията от мита са 75,4 млн. лв. или 52,1% от разчета за годината и бележат ръст от 7,6% спрямо първото полугодие на 2014 г. Постъпленията от други данъци (вкл. имуществени данъци и др. данъци по ЗКПО) са в размер на 529,6 млн. лв. или 61,1% изпълнение на годишните разчети. Приходите от социалноосигурителни и здравни вноски са 3 351,8 млн. лв., което представлява 50,4% от разчетените за годината. Съпоставено със същия период на предходната година приходите от осигурителни вноски нарастват номинално с 10,4% (314,5 млн. лева).
Неданъчните приходи са в размер на 2 018,9 млн. лв., което представлява 60,4% изпълнение на годишните разчети.
Постъпленията от помощи от страната и чужбина (вкл. помощите от фондовете на ЕС) са в размер на 1 998,2 млн. лв., което представлява 66,7% от годишния разчет.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към края на юни 2015 г. възлизат на 15 413,0 млн. лв., което е 46,9% от годишните разчети. Съпоставено със същия период на предходната година, общите разходи по КФП нарастват с 246,0 млн. лв. (1,6%).
Нелихвените разходи са в размер на 14 598,1 млн. лв., което представлява 47,7% от годишните разчети. Текущите нелихвени разходи към 30.06.2015 г. са в размер на 12 640,5 млн. лв. (50,1% от разчета за годината), капиталовите разходи (вкл. нетния прираст на държавния резерв) възлизат на 1 957,7 млн. лв. (36,3% от разчетите към ЗДБРБ за 2015 г.). Лихвените плащания са в размер на 309,6 млн. лв. или 35,5% от планираните за 2015 година.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към 30.06.2015 г. от централния бюджет, възлиза на 505,3 млн. лв.
Размерът на фискалния резерв към 30.06.2015 г. е 11 млрд. лв., в т. ч. 10,8 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 0,2 млрд. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.



Още 12 хил. лв. са осигурени за стипендии на децата с изявени дарби

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2015 г. в размер на 12 420 лв. Средствата са за изплащане на стипендии на ученици от общинските и държавните професионалните гимназии в областта на земеделието. Те са предвидени в централния бюджет като част от Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби.
Програмата беше приета през м. февруари т. г. Тя предвижда насърчаване на творческите, научните и спортните заложби и потребности на деца с изявени дарби, заели призови класирания в национални и международни конкурси, състезания и олимпиади, чрез еднократно финансово подпомагане и едногодишни стипендии. За стипендии на учениците с високи постижения по-рано през годината бяха отпуснати близо 600 хил. лв.


Общините Мадан, Стара Загора и Варна получават имоти от държавата

Кабинетът прехвърли безвъзмездно правото на собственост върху два имота – частна държавна собственост, на община Мадан. Терените са с обща площ 3,2 дка и се намират в землищата на селата Върбина и Студена. Върху тях общината ще изгради водопровод, който ще свърже водоизточника „Меча дупка” с новопроектирания резервоар над с. Върбина.
Имотът – частна държавна собственост, който се прехвърля на община Стара Загора, е с площ от 2,3 дка. Намерението на местната власт е да осигури нормални условия за паркиране на гражданите и гостите на града, а в дългосрочен план – да изгради многоетажен паркинг.
На община Варна правителството предостави за управление имоти – публична държавна собственост, с площ 4,3 дка в местността „Салтанат” и в Приморския парк. Съществуващата техническа инфраструктура в терените ще бъде ремонтирана от общината и ще бъдат изградени обекти за обществено-обслужващи дейности, паркове, зелени площи и др. в съответствие с Общия устройствен план на Варна.


България и Сърбия ще си съдействат при защитата от бедствия

Българското и сръбското правителства ще си сътрудничат в областта на защитата от природни и предизвикани от човека бедствия. Това предвижда проект на споразумение, одобрен на днешното правителствено заседание.
Проектът очертава обща рамка за сътрудничество в областта на превенцията, готовността и реагирането при бедствия. Предвидени са различни форми на взаимодействие като оказване на помощ при поискване, обмен на информация, съвместно планиране и изпълнение на проекти и научни разработки, организиране на общи конференции и учения. С документа се регламентират процедурите за пресичане на държавната граница от спасителни екипи, процедурите по внос и износ на стоки по време на спасителни акции и използването на въздухоплавателни и плавателни средства.
Компетентен орган за прилагането на Споразумението от българска страна е Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР. 



Одобрени са резултатите от сесията на българо-сръбската комисия за икономическо сътрудничество

Правителството одобри резултатите от Втората сесия на Смесената българо-сръбска комисия за икономическо сътрудничество, проведена на 1 и 2 юни в Белград.
По време на сесията беше обсъдено развитието на отношенията между България и Сърбия в седем приоритетни области – търговско-икономическо сътрудничество и инвестиции, селско стопанство и опазване на околната среда, туризъм, транспорт, енергетика, регионално и трансгранично сътрудничество, информационно-комуникационни технологии. Двете страни се съгласиха да продължат активното сътрудничество за ускоряване реализацията на конкретни проекти и инициативи.


Одобрени са резултатите от заседание
на министрите на правосъдието и на околната среда от ЕС


Правителството се запозна с доклад за проведените обсъждания по време на неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи” – част „Правосъдие”. Форумът се проведе на 9 и 10 юли в Люксембург.
Министрите обсъдиха предстоящото изменение на Регламент 2201/2003 на съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност. Досегашното прилагане на Регламента беше оценено като успешно, но същевременно беше констатирана реална необходимост от допълнение и изменение на този най-важен инструмент за сътрудничество в областта на семейното право. Очаква се през пролетта на 2016 г. Европейската комисия да представи конкретно предложение за неговото изменение.
Съветът проведе и политически дебат по предложението за регламент за създаване на Служба на Европейския прокурор. Министрите обсъдиха два аспекта на съдебния контрол, свързан с Европейската прокуратура, а именно – по отношение на трансграничните мерки за разследване и по отношение на други актове или решения на Службата на Европейския прокурор. Тези два аспекта произтичат от общото задължение на прокуратурата да действа в рамките на цялата наказателна процедура съобразно гаранциите на Хартата за основните права.
Кабинетът се запозна с и резултатите от неформалното заседание на Съвета на министрите по околна среда, проведено на 22 и 23 юли в Люксембург. На него бяха обсъдени въпросите, свързани с екологичното измерение на Целите за устойчиво развитие, финансирането на дейностите по изменението на климата, както и актуалното състояние на международните преговори в тази област.
Общо бе виждането, че новите Цели за устойчиво развитие са предизвикателство, но и възможност за изграждане на по-кохерентна и устойчива политика със засилено присъствие на екологичния аспект. Министрите единодушно потвърдиха, че финансирането ще бъде въпрос с критично значение за постигане на напредък в преговорите в Париж по новото глобално правно-обвързващо споразумение за дейностите по изменението на климата и поставиха акцент върху способите за финансиране на прехода към нисковъглеродна устойчива икономика. Министрите оцениха напредъка по постигането на амбициозно споразумение в Париж и обсъдиха следващите стъпки за ускоряване на преговорите и постигането на сходни позиции с други страни. Очертава се сближаване на позициите по няколко въпроса, например в областта на адаптирането към последиците от изменението на климата, който е от особено значение за развиващите се страни.


Създават се предпоставки за доразвиване
и изграждане на Системата за управление
и наблюдение на средствата от ЕС за новия програмен период

Министерският съвет прие промени в ПМС 322/2008 г. за определяне на условията, реда и механизма за функциониране на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН).
С промените се създават нормативните основания за доразвиването и надграждането на ИСУН за новия програмен период и оптимизирането на функционалностите й. Въвежда се засилено използване на електронна комуникация между всички участници в системата за управление и контрол на средствата от ЕС, включително между кандидатите и бенефициентите по оперативните програми, сертифициращия и одитния органи. Урежда се и статусът на информацията, обменяна чрез системата, с оглед възможността за използването й за статистически цели от Националния статистически институт. Регламентира се достъпът до информация, която е налична в друг орган на държавна власт, без да е необходимо същата да бъде изисквана от кандидатите или бенефициентите. Засилената комуникация през ИСУН за новия програмен период изисква и децентрализираното електронно управление на потребителските профили, което също е уредено с изменението на акта.
Въведените промени са едни от най-важните предпоставки за ускоряване на процесите по управление и контрол, както и за подобряване на ефективността на отговорните служители при подобрена проследимост и ясно определени отговорности. Промените са обвързани с изискванията в Регламент ЕС 1303/2013 за определяне на общоприложими разпоредби за Европейските структурни и инвестиционни фондове.



В Закона за защита от вредното въздействие
на химичните вещества и смеси се въвеждат
нови европейски норми


Правителството одобри и предлага на Народното събрание промени в Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси, с които се въвеждат мерки за прилагането на няколко регламента на ЕС.
С измененията ще се усъвършенства прилагането на регулаторната рамка за издаването на разрешения за биоциди и предоставянето им на пазара, без да намалява високото равнище на защита за околната среда, здравето на хората и животните. Също така ще се опростят правилата за защита на данните, ще се предотврати дублирането на изпитвания върху гръбначни животни посредством задължителен обмен на данни, ще се установят правила за паралелна търговия с биоциди и ще се обхванат изделия или материали, третирани с биоциди.
Прилагането на Регламент (ЕС) № 528/2012 ще улесни предоставянето на пазара в целия Европейски съюз на определени биоциди със сходни условия на употреба във всички държави-членки, тъй като за тези продукти е предвидено издаване на разрешение на Съюза. С цел насърчаването на употребата на продукти с по-благоприятен профил от гледна точка на околната среда или здравето на човека или животните, в Регламента е въведена опростена процедура за издаване на разрешение за такива биоциди. При определени условия, след като тези продукти бъдат разрешени в поне една държава-членка, се допуска предоставянето им на пазара във всички държави-членки, без да е необходимо взаимно признаване на разрешение. 
С оглед да се премахнат във възможно най-голяма степен препятствията пред търговията с биоциди, са установени правила за одобряването на активни вещества и за предоставянето на пазара и употребата на биоциди, включително правила за взаимно признаване на разрешения и за паралелна търговия.
Въвежда се забрана за предоставяне, въвеждане, притежаване и използване от масовия потребител на прекурсори на взривни вещества, посочени в Приложение I на Регламент (ЕС) №98/2013, когато са в концентрации по-високи от посочените в него.
При предоставянето на прекурсори икономическите оператори следва да етикетират прекурсорите на взривни вещества, или да се уверят, че е поставен етикет, на който ясно е указано, че тяхното закупуване, притежаване или използване от масовия потребител е забранено. Те трябва и да докладват на определената национална точка за контакт за всяка подозрителна транзакция, както и за кражби и установени липси на прекурсорите, посочени в Приложение I и II на Регламент (ЕС) №98/2013. Във връзка с изпълнението на задължението за докладване, определено звено в МВР ще функционира като национална точка за контакт . Въвеждат се и административни наказания за нарушаване на тези задължения. Предвидено е и изменение на Наказателния кодекс, като се предлага създаване на нов член, с който се криминализират действията по предоставяне, въвеждане, притежаване или използване на прекурсори с цел незаконно производство на взривни вещества.
Прецизира се процедурата, по която се осъществява износът на опасни химични вещества в самостоятелен вид, в смеси или в изделия. В изпълнение на задълженията по уведомяване на компетентния орган (МОСВ), износителите получават възможност за отдалечен електронен достъп чрез базата данни на Европейската агенция по химикали. По този начин се оптимизира дейността на икономическите оператори и компетентните органи при изпълнението на задълженията им по уведомяване за износ съгласно изискванията на регламента.
Постига се ограничаване употребата на фосфати и други фосфорни съединения в потребителски перилни детергенти и потребителски детергенти за автоматични съдомиялни машини, свързано с безопасността на хората и/или околната среда.


Сезонните работници няма да бъдат лишавани
от социални помощи


Сезонните селскостопански работници няма да бъдат лишавани от социални помощи, ако отговарят на останалите условия за достъп до получаване на месечни социални помощи по реда на Закона за социално подпомагане.
С това допълнение на Правилника за прилагане на закона се създава стимулираща мярка за включване на подпомагани безработни лица в законово регламентирана трудова дейност в отрасли, изпитващи недостиг на работна сила при осъществяване на дейността и същевременно гарантиране степента на социална закрила на тези лица.


Отпада задължението на работодателите
да утвърждават график за ползване на платения годишен отпуск


С промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските отпада задължението на работодателите да утвърждават график за ползване на платения годишен отпуск, но им се възлага в началото на всяка календарна година – до 31 януари, да уведомяват работниците и служителите за размера на отпуска, който предстои да ползват през същата година, вкл. отложен или неползван от предходни години.
Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. За да се гарантира реализирането на правото на платен годишен отпуск, се създава задължение за работодателя да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено.
Когато работникът или служителят не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага, работодателят може писмено да го покани да използва отпуска си. Ако работникът или служителят не пожелае да ползва отпуска си, работодателят има право да му предостави отпуска и без негово съгласие. Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година най-късно до края на м. юни. В случай че работодателят не е разрешил ползването на отпуска в този срок, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползване на платения годишен отпуск в рамките на давностния срок, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.



Осигуряват се условия за оптимална ефективност на административния контрол върху дейността
на НАП и митниците


Министерският съвет прие промени в нормативни актове, произтичащи от последните промени в Закона за митниците.
С измененията в Наредбата за граничните контролно-пропускателни пунктове поземлените имоти, сградите и съоръженията в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове, които не са предоставени на ведомства за изпълнението на функции, свързани с извършването на граничен контрол, се предоставят за управление на Агенция „Митници“ (АМ). Новата уредба цели да се създадат условия за оптимизация и подобряване на управлението, преустройството и поддържането на тези имоти, като в АМ ще функционира звено за координация и осъществяване на тази дейност.
В Националната агенция за приходите и АМ се създават инспекторати на пряко подчинение на техните ръководители. Регламентира се обезпечаването с персонал на дейностите, които преминават от административните звена на инспектората на Министерството на финансите към инспекторатите на двете приходни агенции, за да се осигури оптимална ефективност на административния контрол, осъществяван върху приходните администрации. Проверяващите органи на инспектората в структурите на самите агенции ще бъдат с развит административен капацитет, за да извършват всеобхватно, обективно, безпристрастно и точно проверките на база специфични познания за функционирането на двете приходни администрации. Въвежда се изискването при назначаване и повишаване в длъжност на служители в АМ задължително да се изследва тяхната професионална и психологическа пригодност.
С приетите структурни промени в постановлението се цели постигане на по-ефективна координация между звената в АМ, подобряване на работните процеси и утвърждаване на оперативни процедури, свързани с документооборота и организацията на работа. Осигурява се подобряване на функционалността на митническата администрация чрез повишена ефективност, бързина и ред в процесите на управление.
Устройствените правилници на Министерството на финансите, Агенция „Митници“, Агенцията за държавна финансова инспекция, Държавната комисия по хазарта и Изпълнителна агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“ се привеждат в съответствие с последните изменения и допълнения на Закона за държавния служител и Кодекса на труда, отнасящи се до работното време с променливи граници. 


Одобрени са допълнителни разходи по бюджета
на КЕВР

Правителството одобри допълнителни разходи за персонал в размер на 125 500 лв. по бюджета на Комисията за енергийно и водно регулиране. Средствата са предвидени в централния бюджет за 2015 г.
Постановлението е прието предвид необходимостта от обезпечаване на допълнителни разходи, свързани със структурните промени в Комисията от началото на годината и увеличения й състав.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
КУЛТОВО! Пеевски за Кирил и Лена: Те са две сладки пуделчета, които ще драскат на вратата в Банкя и ще се молят да влязат в кучкарника. Петков може да бъде булка само на Борисов (ВИДЕО) КУЛТОВО! Пеевски за Кирил и Лена: Те са две сладки пуделчета, които ще драскат на вратата в Банкя и ще се молят да влязат в кучкарника. Петков може да бъде булка само на Борисов (ВИДЕО)
ново
Днес: 46
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК