ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицеканцлерът и министър на икономиката на Германия Зигмар Габриел заяви, че е против даването на статут на пазарна икономика на Китай, съобщава седмичникът „Шпигел“ преди визитата на Ангела Меркел в Пекин. Ако една страна получи в международен мащаб статут на пазарна икономика, тя не трябва да се държи като икономика, управлявана от държавата, заяви Габриел, който е ръководител на социалдемократическата партия – коалиционен партньор в правителството на канцлера Меркел. Тя ще посети Китай от 12 до 14 юни и се очаква темата да бъде повдигната по време на разговорите й там. Китай ще получи статута на пазарна икономика само ако възприеме поведение на пазарна икономика, подчерта Зигмар Габриел.
Лятото ЕС трябва да реши дали вторият й търговски партньор да получи този статут, за който настоява, докато много европейски и индустриални държави се опасяват от подобна промяна, която би могла да доведе до снижаване на митата и широко да отвори вратите за китайските стоки и да създаде опасност за заетостта в Европа. Много европейски индустриалци обвиняват Китай, че продава на загуба, главно в стоманодобивния отрасъл.
Европейската комисия прецени през май, че да се даде статут на пазарна икономика на Китай би лишило ЕС по-специално от митническите й „оръжия срещу нелоялните търговски практики“. Европейският парламент гласува с голямо мнозинство решение (което не е задължително) срещу даването на статут на пазарна икономика на азиатския гигант, за да бъдат гарантирани „справедливи условия за европейските индустриалци и за да се защити заетостта“.
При влизането си в Световната търговска организация (СТО) през 2001 г. Китай бе регистриран като непазарна икономика с обещание статутът му да бъде преразгледан след 15 г. - през 2016. Алтернативно решение за Евросъюза би било да се направи частична промяна на статута на Китай, като се изключат особено уязвимите отрасли – стратегия, която бе възприета от САЩ.