Усилете имунната система с плодове, фрешове, витамини, намалете стреса
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Грипният вирус изтощава организма и сериозно удря имунната система. Това прави грипа опасна инфекцията и лекарите гледат много сериозно на усложненията от нея. Много често върху вирусната инфекция се наслагва и бактериална. Това довежда до проблемите, с които най-често се сблъскват лекарите. А те са отит, синуит, бактериална пневмония. Не е изключено в резултат на грипа да се влошат съществуващи хронични заболявания като астма или диабет. Тежко може да пострада сърцето с развиване на ендокардит или миокардит, а неврологичните поражения са едни от най-тежките.
И докато неврологичните заболявания стряскат почти всички, мнозина смятат, че пневмонията е заболяване, за което има лекарства, и ако я караш по-леко, можеш дори да ходиш на работа. Груба грешка. Дори и в днешно време пневмонията е могъщ убиец. Опасността идва от нарушаването на нормалния процес на дишане. Най-честите причинители на заболяването са пневмококи, стафилококи и стрептококи. Те попадат в организма по въздушно-капков път. Освен като усложнение от грип или друга респираторна инфекция, може да се развие и самостоятелно.
"Отсрочените" усложнения са онези, които се развиват не в пика на инфекцията, а седмица-две след началото на болестта. Обикновено симптомите са втора вълна от висока температура, обща разбитост, лесна умора. Времето от 10-14 дни е достатъчно картината да стане много сериозна. Затова при повторни симптоми не трябва да се чака да "отшумят", а веднага да се потърси лекар и специализирана помощ. При липса на лечение прогнозата е лоша.
За да не се стига до сериозни грипни състояния, може да се направи всичко възможно за укрепване на имунитета преди зимния сезон. Имунната система е така устроена, че се справя с много микроорганизми, но често се нуждае от общоукрепващи средства. Препоръчително е да ги пиете след консултация с лекар или фармацевт.
Консумацията на пресни плодове и зеленчуци заместват отлично витамините в опаковка. Приготвяйте си фрешове от плодове, които имат чудесен вкус, както и сокове от пресни зеленчуци.
Правете редовно физически упражнения. Те стимулират силата на имунната система. Не наблягайте на силовите занимания. Бързо ходене, леко бягане, каране на велосипед, плуване, 10-15 минутна гимнастика вкъщи – това са полезните физически натоварвания.
Гледайте да се наспивате добре - това е много важно, тъй като недостигът на сън бързо удря имунната система. Ограничете стреса, доколкото е възможно. Той е истински убиец на защитата на организма и „изяжда” важни вещества от тялото ни, включително витамини и минерали.