BG EN

ВСС изслушва кандидатката за съдебен инспектор заради имотни сделки

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

ВСС изслушва кандидатката за съдебен инспектор заради имотни сделки

3269
на 06.01.2014
ВСС изслушва кандидатката за съдебен инспектор заради имотни сделки
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Етичната комисия към Висшия съдебен съвет (ВСС) изслушва единствената номинирана за поста главен съдебен инспектор. Съдийката от Върховния административен съд Веселина Тенева сама е предложила да покаже документи във връзка с публикации за нейни имотни сделки.

препоръчано

По данни от Агенцията по вписвания, справки от която преди дни публикува "Биволъ", между 2004 и 2008 г. Тенева е получила от над 80-годишната си майка Марийка Тенева като дарения два апартамента в София, един в Бургас и терен във вилна зона Росенец за около 130 000 лв. 

Интересното, че преди това тези имоти са били на Тенева и съпруга й и са били купени от майката с неясни средства. Например през януари 2004 г. Марийка Тенева е купила от Веселина Тенева и Георги Георгиев апартамент в София с площ 75 кв.м. за над 48 000 лв. След по-малко от месец възрастната жена го е дарила на дъщеря си. 

На 18 декември парламентарната правна комисия прие правила за избор на главен инспектор, според които имаше само четири дни за издигане на кандидати. Срокът изтече на 27 декември, когато Мая Манолова от БСП и Четин Казак от ДПС номинираха Тенева. 

Краткият срок предизвика възмущението на Съюза на съдиите и седем неправителствени организации, които заявиха, че е знак за предварителни скрити договорки между партиите и така се създават съмнения за задкулисие. Те поискаха Народното събрание да отмени процедурата и да започне нова. За същото настоя и Реформаторският блок.

"Кандидатурата е внесена в последния момент, за да не се повлияе с нея на намерението на другите политически сили", коментира пред БНР Казак.

По повод факта, че под председателството на Тенева 5-членен състав на Върховния съд призна преди години за законен хонорара на Ахмед Доган за "Цанков камък", депутатът каза, че това не е нейно лично, а общо решение. 

ГЕРБ ще поиска удължаване на срока за номинации за поста главен съдебен инспектор до края на месеца. Това ще стане на първото заседание на парламента след празниците, което ще се проведе на 15 януари. Целта е да се даде възможност и на неправителствения сектор да излъчи кандидати, заяви в събота зам.-председателят на партията Цветан Цветанов. 

(Очаквайте подробности)

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 декември - конфликтът с ръководството е неизбежен за Овните, допълнителна работа ще донесе добър приход за Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 декември - конфликтът с ръководството е неизбежен за Овните, допълнителна работа ще донесе добър приход за Стрелците
ПИК TV x
И ТОЗИ ПРЕВЪРТЯ! Кокорчо налетя на журналистка - пробва да й издърпа микрофона (ВИДЕО) И ТОЗИ ПРЕВЪРТЯ! Кокорчо налетя на журналистка - пробва да й издърпа микрофона (ВИДЕО)
ново
Днес: 51
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК