ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Само за плащането на сметката за парно в София е необходима половин минимална заплата. През януари е било с 3,6 градуса по-топло спрямо миналата година. Цената на централното отопление е с 27% обаче по-висока от предходния сезон.
Изключително високи сметки за парно за януари получиха софиянци, въпреки топлото време. Читатели на в. “Труд” алармираха, че за апартамент от около 70 кв. м. са получили сметка от 295 лв. за отопление през първия месец на 2023 г. Не очаквахме толкова висока сметка, като се има предвид, че през януари времето беше доста топло през много от дните, коментираха читателите.
Причината за високите сметки, е че цената за топлинната енергия за настоящия зимен сезон е с около 40% по-висока спрямо миналата зима. Парламентът обаче реши ДДС за парното да бъде намален от 20% на 9%. Благодарение на това топлинната енергия в София е с около 27 на сто по-скъпа спрямо миналата зима. Ако ДДС за парното беше с нормалната ставка от 20%, сметките за отопление щяха да бъдат още по-шокиращи. Намалената ставка на ДДС за парното е в сила до 1 юли. Ако следващият парламент не удължи действието на намалената ставка, през следващата зима сметките за парно ще бъдат още по-високи.
Ако човек работи на минималната заплата от 780 лв., след данъци и осигуровки получава чисто 605 лв. Оказва се, че половин минимална заплата е необходима само за плащането на сметката за парно в столицата. Ако към сметката за парно добавим сметката за ток, вода и телефон, се оказва че около 73% от една минимална заплата отиват само за плащане на месечните битови сметки.
Средната температура през януари в София е била 3,9 градуса, а през същия месец на миналата година е била значително по-ниска: 0,3 градуса, показват данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), посочени във фактурата за парно. Ако през януари беше по-студено, сметките щяха да бъдат още по-високи.
Любопитно е, че през януари средната температура в столицата е била точно колкото и през декември 2022 г.: 3,9 градуса. През последните години обикновено през януари е по-студено и затова сметките са значително по-високи. Тази зима обаче това не е така. Затова сметките за парно са съвсем малко по-високи спрямо тези за декември.
Още една шокова сметка за парно се очаква да получат столичани - за отоплението през февруари, тъй като през месеца имаше студени дни. Надеждите са през месец март да бъде доста по-топло и сметките да са значително по-ниски.
Освен високата цена за парно, близо 35 лв. на година плаща едно столично домакинство, само за да получава сметките за парно. Тази сума отива за топлинния счетоводител и зависи от това колко са радиаторите в апартамента и дали жилището има водомер за топла вода. За всички други комунални услуги - ток, студена вода, телефон и интернет, домакинствата плащат една обща цена. А за парното плащат допълнително, за да изчислят сметката им.
Над половината българи изпитват затруднение да си платят сметките за отопление през зимния сезон.
Над половината българи изпитват сериозни затруднения да плащат навреме битовите си сметки, показаха данните от няколко европейски изследвания относно инфлационния ефект върху домакинствата.
Ръстът на инфлацията бързо изпревари доходите на българите, показва проучването. Според данните едва при 35% от българите има повишение на заплатата през последните шест месеца, а при 65 на сто доходите са останали непроменени.
Именно сметките за отопление през зимата са тези, които българите най-трудно успяват да платят. Изследване, представено по време на форум за енергийна бедност, показа, че 16 на сто от българите изпитват огромни трудности всеки път, когато трябва да си платят сметките за ток, парно, газ или дърва, а още 36 на сто от участниците в него признават, че им се случва понякога, макар и не редовно.
Заради поскъпването на живота все повече потребители в страната свиват основните си разходи и са склонни да теглят заеми. За година делът на хората, които успяват да спестят някой лев настрана е намалял три пъти.
Българите са задлъжнели рекордно и на компаниите, които отпускат бързи кредити. Общата сума, която трябва да бъде върната от клиентите на тези фирми, е 4,4 млрд. лв. към края на миналата година, съобщи председателят на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски, позовавайки се на данни на БНБ. Ръстът е с над 19 на сто за година. Голяма част от хората, които теглят бързи кредити, вече са влезли в спиралата на задлъжнялостта, посочи той.
Размерът на необслужваните бързи кредити към края на декември 2022 г. възлиза на 302,7 млн. лв., което е 6,8 на сто от всички бързи кредити, показват данните на БНБ. Увеличението спрямо края на предходната 2021 г. достига 6,7 на сто, или 19 млн. лв.
Част от топломерите за парно в столицата може да отчитат грешно, а сметките, които софиянци плащат, да не са за количествата топлоенергия, които реално са изразходвани. За това алармираха от Асоциация на топлофикациите.
Причината е, че близо две трети от уредите не са проверени навреме, което пък може да доведе до това да не отчитат вярно.
Уредите трябва да бъдат проверявани веднъж на всеки две години в станциите и веднъж на всеки пет години в домовете на хората, а задължението е на топлофикационните дружества. Топлофикациите извън София не си позволяват да не проверяват топломерите, защото клиентите могат да откажат да плащат. Всеки абонат може да провери дали топломер в неговата абонатна станция има документи за преминала метрологична проверка.
Потребители в столицата вече се оплакаха, че сметките им за декември са много завишени спрямо миналия отоплителен сезон и има сметки от 300 лв. за двустаен и 400 лв. за тристаен апартамент. Сметките за януари са подобни.
Цените на дистанционните водомери започват от около 100 лв. за брой и са около два пъти по-високи в сравнение с конвенционалните водомери.
Смяната на топломери и водомери с нови, с дистанционно отчитане може да стане с евросредства. Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до служебния министър на енергетиката Росен Христов, в което препоръчва битовите клиенти на топлофикационните дружества в сградите - етажна собственост да получат финансова подкрепа от фондовете на ЕС, включително и от Националния план за възстановяване и устойчивост. До 1 януари 2027 г. според европейски регламент, който страната ни е длъжна да изпълни, 572 хил. домакинства трябва да подменят уредите си.
Необходимо е да бъдат сменени 1,276 млн. радиаторни топломера и 660 хил. водомера за топла вода, а близо 93 на сто от тези устройства са собственост на битовите клиенти и замяната им е изцяло за тяхна сметка, посочва омбудсманът. “Според някои оценки, преминаването от уреди с визуално отчитане към уреди с дистанционно отчитане ще струва на битовите клиенти над 100 млн. лв. за периода 2021-2026 г.”, посочва Ковачева.
Тя допълва, че уредите за дялово разпределение на топлинната енергия с дистанционно отчитане са по-сложни и по-скъпи в сравнение с конвенционалните устройства, като оскъпяването е по-малко при радиаторните разпределители и значително по-голямо при водомерите за топла вода. Дава и пример, че цените на дистанционните водомери започват от около 100 лв. за брой и са приблизително двойно по-високи в сравнение с конвенционалните водомери.
“Понастоящем топлоснабдените жилища са в период на поетапното изтичане на гаранционните срокове на радиаторните разпределители на топлинната енергия. Съгласно Закона за енергетиката, при монтиране на нови средства за дялово разпределение те трябва да бъдат с дистанционно отчитане. Преоборудването вече е в ход, като по данни на търговци за дялово разпределение най-много устройства предстои да бъдат заменени през 2024 година”, пише още общественият защитник.
Затова Диана Ковачева предлага на служебния министър да бъде изработена мярка за финансова подкрепа на битовите абонати на топлофикационните дружества за задължителното поставяне на уреди с дистанционно отчитане за потреблението на топлинна енергия. Ковачева посочва, че в зависимост от размера на финансовия ресурс, който бъде отпуснат, може да се приложат различни принципи за подкрепа на домакинствата. Тя предлага за гражданите, които получават социални помощи, с пари от ЕС да бъде покрита цялата цена за смяната на топломери и водомери. А останалите граждани с парно да получат помощ в определен процент от цената на уредите. Помощта може да стигне до хората чрез топлинните счетоводители, които изготвят сметките за парно.
Омбудсманът подчертава, че когато всички уреди за дялово разпределение са с дистанционно отчитане, фактурирането ще бъде ежемесечно върху реалното потребление на топлинна енергия. Така ще бъде решен целият кръг от проблеми, свързани с осигуряването на физически достъп до жилищата на гражданите за отчет на топломери и водомери, изготвянето на годишни изравнителни сметки, рекламациите и корекциите по тях.