BG EN

Георги Марков пред ПИК за двойния гражданин Кирил Петков: Указът на Румен Радев за служебното правителство е противоконституционен - министърът не е бил освободен от компетентните държавни ограни на Канада

АВТОРСКИ НОВИНИ

Георги Марков пред ПИК за двойния гражданин Кирил Петков: Указът на Румен Радев за служебното правителство е противоконституционен - министърът не е бил освободен от компетентните държавни ограни на Канада

293468
на 25.08.2021
Георги Марков пред ПИК за двойния гражданин Кирил Петков: Указът на Румен Радев за служебното правителство е противоконституционен - министърът не е бил освободен от компетентните държавни ограни на Канада

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Дебатът за двойното гражданство на икономическия министър, назначен от Румен Радев - Кирил Петков, тепърва предстои. Така коментира в интервю пред агенция ПИК ситуацията с канадското гражданство на Петков бившия конституционен съдия Георги Марков.

препоръчано

Самият Петков вече заяви, но без да покаже какъвто и да е документ, че въпросът вече бил уреден и той считал дебата за приключен.

Според Георги Марков, важно е към 12 май 2021 г. с какво гражданство е бил Кирил Петков. Ако той действително е нарушил Конституцията и е бил с двойно, то всичките му решения, взети и издадени като министър, могат да бъдат атакувани в съда.

С Георги Марков разговаря Ивайло Атанасов:

- Г-н Марков, вие бил дългогодишен конституционен съдия и многократно взехте становище по темата с Кирил Петков, че той е трябвало да бъде освободен от канадското си гражданство към 12 май. Той обаче днес твърди, че вече е освободен и счита дебата за приключен.

- Няма никакво съмнение, че за да бъде указът на държавния глава конституционен, с който е назначил Кирил Петков за министър на икономиката, последният, към датата на встъпването си в длъжност, трябва да няма двойно гражнаднство. Това, че в даден момент той ще бъде освободен от гражданство е сигурно, но то с нищо не променя нещата. Меродавна е датата 12 май.

Иначе, ако сега Кирил Петков е освободен, то той ще може да участва в избрано от парламента правителство или в следващо служебно, в президентските избори и да участва в депутатски листи.

Аз считам, че дебатът тепърва предстои. И причината е проста. Той не е бил освободен от канадско гражданство от компетентните държавни ограни на Канада. Така указът на президента Румен Радев е противоконституционен. Съществуват и сериозни съмнения дали актовете, които той е издал като нелегитимен министър - административно-правни, гражданско-прави и т.н., не са нищожни.

Според мен, указът на президента, е нищожен и това е така още от 12 май, т.е. може да се постави въпросът, че министър Петков, е бил нелегитимен министър. Искам да подчертая, че Конституционния съд тъй или иначе ще трябва да се произнесе по казуса, защото, дори и да приемем, че това служебно правителство си отиде поради факта, че парламентът избере редовно, което обаче смятам, че е малко вероятно, правният интерес на партия ГЕРБ, която е сезирала Конституционния съд, остава. За ГЕРБ е много важно да има конституционно решение, че указът на президента е противоконституционен, за да може да организира и импийчмънт на държавния глава - нещо, за което от миналата година говоря.

Разбира се, не съм краен оптимист, че в Конституционния съд ще има мнозинство, което ще вземе мандата на Радев, нито пък, че ще има достатъчен брой депутати, за да повдигнат въпроса пред КС. Но излизане в "Държавен вестник" на такова решение на КС, автоматично им дава правото да повдигне подобен въпрос. Въжможно е и КС да се опита да се измъкне, което ще бъде много грозно, като каже, че указът има еднократно действие и след като служебното правителство е отишло в историята, няма какво да гледа.

- Известният правозащитник адвокат Михаил Екимджиев изрази мнение, че двойното гражданство, като изискване за министри и депутати, е анахронизъм и трябва, цитирам, да се третира модерно, от Конституционния съд.

- Уважавам г-н Екимджиев, но такова тълкуване българската Конституция, не познава. Практиката на Конституционния съд също. Според мен, много по-голям анахронизъм към днешна дата, е изискването да си живял последните 5 години всяка една по отделно в България, за да се кандидатираш за президент.

Конституционния съд изтълкува, че всяка една от годините, трябва да си 183 дни в България. 

Мисля, че при Европа без граници и падането на Берлинската стена, това наистина е анахронизъм. Всеки български гражданин трябва да си брои колко дни си е в България и колко в чужбина, за да може да се кандидатира за държавен глава, но това е изискването на българската Конституция.

Разбира се, може да изглежда анахронизъм и изискването да си само български гражданин по произход, за да се явиш на президентски избори.

Всички тези текстове навремето бяха персонални. За двойното гражданство срещу проф. Александър Чирков, за петте години срещу цар Симеон ll. Даже моят приятел Петър Берон извика в залата: "Абе, пишете направо в Конституцията, че царят не може да е президент!". За български гражданин по произход изискването беше направено заради Андрей Луканов, но то удари по Жоро Пирински. 

Но виж и какви времена настанаха след това. Пирински не успя да се яви за президент, но стана председател на Народното събарние. Царят не можа да се яви за президент, но пък стана министър-председател - такова чудо в Европа не беше виждано! Между другото, Симеон е единственият държавник в Европа, неказал лоша дума срещу никой сънародник. Много му отиваше да стане президент. Сега потърпевш е Кирил Петков, но потърпевш беше и Жорж Ганчев.

Така, че за в бъдеще, Конституцията може да бъде променена и то от обикновено Народно събрание, относно тези изисквания. Доколко обаче тези промени ще се приемат, че са целесъобразни, е друг въпрос.

- В наш предишен разговор бяхте споменал, че скоро ще има ротация в Конституционния съд. Бихте ли пояснили за нашите читатели какво ще се случи в близките месеци?

- На всеки три години се извършва ротация в КС. Сега ще излезе един човек от президентската квота. Това е Борис Велчев, който е председател на съда. Аз го уважавам, защото дядо му Борис Велчев, много помагаше навремето на "Левски". Като най-сериозен кандидат на Румен Радев се очертава Янаки Стоилов. 

Ще излезе един човек от съдебната власт и двата пленума - на ВАС и на ВКС ще трябва да вкарат един човек. Може би с най-големи шансове е Лозан Панов, ако реши да се кандидатира. Все пак мандатът му на председател на ВКС изтича февруари, той е едва 50-годишен и едва ли ще отиде да бродира вкъщи.

Интересно е, че този път парламентът ще вкара двама души в КС. Като се има обаче предвид какъв ще е съставът на следващия парламент - може би още по-раздробен и по-слабо легитимен и от сегашния, ще падне голяма патаклама и ще е много трудно да се формира мнозинство кои двама ще са новите представители на Народното събрание в КС. Според мен, без да съм сигурен, "Шоуто на Слави" би лансирало г-жа Митева, тъй като тя наскоро, защити докторат по конституционно право на тема "Смесена избирателна система".

- Тъкмо стана дума за избирателната система. Защо и в този парламент, ГЕРБ не вкара въпроса за мажоритарния вот, след като вече го направи през 2017 г. и след изборите на 4 април т.г.?

- Според мен, ГЕРБ се обезсърчи, след като стана ясно, че "Шоуто на Слави" на практика, се отказа от референдума си с доста смешното изявление на лидера на партията, че този въпрос ще бъде вкаран отново, след като се изчегърта ГЕРБ. Изчегъртване на ГЕРБ обаче в близките 3-4 години не се очертава най-малкото, защото местната власт в почти всички градове на страната, без Троян, Перник, Русе, Разград и Благоевград, е в ръцете на ГЕРБ.

- Експремиерът Иван Костов заяви, че Слави Трифонов, е вкарал парламента в безпътица и едни следващи избори могат да доведат до по-голяма криза и още по-голямо отслабване на институцията.

- Аз уважавам Иван Костов, че като премиер, в първия състав на неговото правителство, в който беше и моят покоен приятел Евгени Бакърджиев, когото не успях да изпратя в последния му път, защото бях в чужбина, чудесният юрист Васил Гоцев, чиито стажант съм бил, Богомил Бонев, който си беше полицай, та дрънка, Хубавото Наде ни извади от "оня списък" и Корнезов й подари цветя, вдигна срутена България на крака.

Интересно ми е какво мисли Костов за безпътицата в ДеБъ. Там Христо Иванов иска да преговаря с БСП, а Атанас Атанасов жали за Бойко Рашков, че не е станал главен прокурор през 1997 г.

В този случай обаче мисля, че Иван Костов бърка. Ако погледнем резултатите от изборите се оказва, че избирателите са тези, които създадоха тази безпътица в парламента. Не може да не си спомним, че при зачеването на партията на Слави Трифонов, се започна с песента, че той няма да преговаря с ГЕРБ, БСП и ДПС. Тази песен на нов глас продължи и на проведените на два пъти вече избори. В крайна сметка партията на Трифонов и останалите партии на протеста, по волята на българските избиратели, са далеч от това да имат 121 гласа.

Ние не сме Германия, в която при подобна ситуация, в коят партията от ЕНП ГЕРБ, от ПЕС - БСП или от АЛДЕ - ДПС, щяха да направят абсолютна тройна коалиция с много стабилно мнозинство. Условията у нас обаче не позволяват подобно нещо.

Така, че българските избиратели, поставиха в безизходица новия български парламент. Наред с това, гласуваха едва 40% от тях и така големият победител стана партията на негласувалите. 

Не може да не видим, че след 10 години в управлението, малко или много, има омръзване от ГЕРБ, но не можем да не видим, че няма силна алтернатива. Гласовете, с които Слави Трифонов победи, са изключително малко и не можа да се направи политическо цунами, каквото беше самият Костов спрямо Жан Виденов, какъвто беше Симеон ll спрямо самия Костов и Бойко спрямо тройната коалиция. С малко над 600 000 гласа, спечелени от "Шоуто на Слави", навремето едвам се влизаше в парламента.

Мисля, че Слави Трифонов си играе своята игра, каквато я харесват и неговите избиратели. Всички неолибарлни политолози говорят, че той не уважава институциите, парламентаризма и т.н. Неговата партия е такава, затова и си смени няколко пъти кандадата за премиер. Неговите избиратели харесват това поведение. Ако той беше системен играч, нямаше да го изберат. Затова харесват и неговите песни.

- Иван Костов още е говорил, че повечето партии, са в зависимост от този или онзи олигарх...

- А, Иван Костов ги знае тези работи по-добре от мен. През 1997 г. той предложи г-н Сорос да стане носител на орден "Стара планина", а един негов юнак, оглави фондацията на Сорос в България. Тогава групата около Костов беше кръстена "Партизаните на Сорос" и тя по-късно прерасна в партията ДСБ, която също проповядва идеологията на "Отворено общество". Ами, че Стефчо Тафров, който днес е в "Да, България", също е виден представител на соросоидното общество.

В крайна сметка, кръгът "Капитал", "Америка за България", фондация "Отворено общество" са тези организации на Сорос, които на практика, седят зад ДеБъ. Самата ДеБъ се явява най-ярък представител на тази зависимост, за която говори Иван Костов.

- Споменахте за Германия. Да ви попитам, защото имате наблюдения върху политическия живот там. През септември предстоят избори за нов канцлер. Усилено се говори, че Армин Лашет, в последния момент, ще бъде сменен като кандидат-канцлер на коалиция ХДС/ХСС, поради крайното му нехаресване от избирателите и смяната му с Маркус Зьодер. Като причина за неодобрението на Лашет се посочва запис, на който той се смее на фона големите наводнения в Германия.

- Малко е времето да бъде сменен г-н Лашет. Голямата вина има тук има Ангела Меркел, която наложи своето протеже за бъдещ канцлер на Германия и лидер на партията.

Можем да кажем, че Меркел ликвидира християн-демократическия характер на ХДС. Това не е онази християн-демократическа партия по времето на Хелмут Кол. Тя превърна партията в неолиберална. Покани милиони мигранти. В Германия започна да цари - от Кандел до Берлин, миграцията на ножа. Партията й, макар, че Меркел гласува против, беше за гей-браковете.

В момента последните данни сочат, че тя е с подкрепа под 24% - нещо невиждано от Втората Световна война, а почти починалите социалдемократи, са вдигнали резултата си. Зелените също дишат във врата на Меркел, независимо от скандалите с лидерката на партията.

Предстоят много тежки избори за ХДС/ХСС и много трудно ще бъде направена коалиция в Бундестага.

Меркел ще бъде изпратена политически коректно с ръкопляскания и цветя, включително и от нейния антипод Виктор Орбан, който каза, че тя е носила огромен тежък кръст на гърба си, носила е на гърба си Германия и Европа. И въпреки този кръст, е успяла да се справи. Аз, понеже не съм политически коректен и не заемам такъв висок пост мога да кажа, че тя съсипа десницата в Западна Европа.

- Темата за ваксинацията в България стана много актуална. Генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус, по време на посещението си в Унгария е водил разговори с унгарския външен министър Петер Сиярто и е похвалил унгарското правителство за ваксинационната кампания.

- Да, така е. Тедрос Гебрейесус похвали Унгария за нейния много добър финал във ваксинирането. 5 700 млн. души са ваксинирани до момента. Освен това похвали страната и, че тя дари 1 500 млн. ваксини на други държави и прояви солидарност в битката не само в Европа, но и в целия свят.

Интересното е, че той изрично подчерта, че китайската ваксина "Синовак" е добра и затова е одобрена от СЗО. Нещо, което е голям шамар за опозицията в Унгария, която критикуваше Орбан, че е купил 5 млн. такива ваксини.

С една дума - след посещението на Тедрос Гебрейесус стана ясно, че ваксинация му е майката!

- Възникна и интересен спор дали изборите у нас трябва да бъдат 2 в 1, защото това не било много в духа на Конституцията.

- Изборите спокойно могат да бъдат 2 в 1 и да се проведат на 7 ноември. Като ще е революция, да е революция! 

На 13 октомври 1991 г. се проведоха избори 2 в 1 - парламентарни и местни, а през 2016 г. имаше президентски с референдума на "Шоуто на Слави".

Аз не мисля, че българската държава, по време на биологична война и мизерия, трябва да си позволи лукса да ходим три недели на избори и да похарчим още 60-70 млн. лв. Мисля, че машинното гласуване, изигра изключително лоша шега на българската парламентарна демокрация и повлия допълнително за падане на избирателната активност.

Вече познах, че ще има избори до дупка. Моята прогноза за следващите избори, е че тя, избирателната активност, може да падне още по-ниско освен, ако тези 60%, които не гласуваха не осъзнаят, че не харесват и мразят българските партии, защото живеят много добре или много зле, или просто са им омръзнали, този път излязат да гласуват за по-малкото зло. Защото видяхме какво беше Борисов и какъв беше животът при Бойко и от гледна точка на мигрантската криза, и от гледна точка на международния престиж, на доходи, на ваксиницията и т.н. и сега виждат каква разградена и разнебитена държава сме.

Нищо чудно Борисов да се яви спасител от тези, които претендираха да ни спасяват от него. Иво, Бойко е способен на нестандартни ходове. Я си представи, ако върне Цветан Цветанов и стегне структурите? 

- Какъв е изходът от безпътицата? Изход все трябва да има от това положение...

- Смесена избирателна система - 120 на 120 мажоритарни и пропорционални, 5% бариера за влизане на партии в парламента, 10% за коалиции и т.н. Това е унгарският модел и по него Унгария 32 г. не е правила предсрочни избори

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
ЛУД ЕКШЪН В ПИК TV! Вижте истината как се охраняват моловете у нас - Соня Колтуклиева изправи косите на неадекватен началник (ВИДЕО) ЛУД ЕКШЪН В ПИК TV! Вижте истината как се охраняват моловете у нас - Соня Колтуклиева изправи косите на неадекватен началник (ВИДЕО)
ново
Днес: 92
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК