Георги Марков пред ПИК: Съветът при президента беше истински кошмар! Падението Продължава - ПП. За гафа с пенсиите ГЕРБ трябва да иска вот на недоверие, но ГЕРБ не ме слушат

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Георги Марков пред ПИК: Съветът при президента беше истински кошмар! Падението Продължава - ПП. За гафа с пенсиите ГЕРБ трябва да иска вот на недоверие, но ГЕРБ не ме слушат

109454
на 12.01.2022
Георги Марков пред ПИК: Съветът при президента беше истински кошмар! Падението Продължава - ПП. За гафа с пенсиите ГЕРБ трябва да иска вот на недоверие, но ГЕРБ не ме слушат
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Президентът свика КСНС по темата с Македония. Заседанието продължи 6 часа, като съветът не излезе с ново решение, а се препотвърди старата позиция на страната ни.

WINBET – Ултра завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

препоръчано

След безплодното заседание пък стана ясно, че визитата на премиера Кирил Петков в Скопие няма да се осъществи, защото той е под карантина, защото председателят на Народното събрание, е дал положителен тест за COVID-19. Освен това под карантина е и президентът, заедно с голяма част от своя екип.

Какво трябваше наистина да се случи на този съвет, дойде ли краят на ерата "Зоран Заев" в Македония и други актуални европейски въпроси, агенция ПИК потърси за коментар и анализ Георги Марков. С бившия конституционен съдия разговаря Ивайло Атанасов:

- Г-н Марков, ние с вас направихме едно интервю преди съвета за национална сигурност при президента. В крайна сметка той продължи 6 часа и приключи с декларация на държавния глава. Какво според вас трябваше да се случи на този съвет? 

- България влезе в 33-ата годишнина на демокрацията. Изстрадалият български преход влезе в Христовата възраст.

Вчерашният съвет при президента беше истински кошмар! Той показа колко, за съжаление, е ударило дъното нивото на поведение на българския политически елит. Темата, по която се събраха тези хора, беше изключително важна. А крайният резултат излезе едно претопляне на вече взето решение от парламента.

Няма лошо, че позицията ни продължава да е консенсусна по отношение на парламентарните ни документи, но прощавай - от 2017 г., откогато е договорът с Македония и от 2019 г., откогато е парламентарната декларация, изтече много вода. След изтичането на тази вода, аз очаквах да чуя следните точки от държавния глава:

1. Че България с обезпокоение констатира, че Македония продължава да нарушава драстично договора с България, особено в частта с езика на омразата. Този език на омразата изрично е подчертан и в декларацията от 2019 г. като условие България да се откаже от ветото.

Езикът на омразата премина на най-високо македонско ниво. И трябваше да се каже ясно, че бившият премиер Зоран Заев си позволи да нарече национално предателство обстоятелството, че бугарка се е кандидатирала за кмет на македонската столица. 

2. Съветът трябваше да каже, че поддържайки консенсуса в България по парламентарните документи от 2017 и 2019 г. за отношенията с Македония, констатира, че такъв консенсус в нашата съседка няма. Няма консенсус в Македония по въпросните документи, след като на 1 януари т.г. в своето изрично новогодишно интервю, лидерът на най-голямата опозиционна партия там - Християн Мицкоски, беше категоричен, че декларацията на българското Народно събрание трябва да се преосмисли и България да си я коригира. Аз го гледах това предаване. Той беше в спортни дрехи, говори спокойно, не ни е обиждал, но това каза по популярната македонска телевизия "Алфа".

3. Съветът трябваше категорично да каже, че България не приема размахването на пръст на който и да е било държавник, независимо дали от страна-членка на ЕС или САЩ. Че никой няма право да ни казва дали да се отказваме от историята си и да ни дава срокове кога да клекнем на македонците.

Представителите на българския политически елит бяха длъжни персонално да споменат Марк Рюте, който на 10 ноември м.г. каза в Скопие, че се дразни от България и съобщи новината, че задкулисно се водят преговори с България. Хайде, да оставим настрана Макрон, който първи ни даде срок 15 декември, а после 31 декември миналата година. 

Малко утеха е, че президентът Радев отхвърли идеята за срокове. Но България трябваше да покаже, че е суверенна държава, държи на своята национална идентичност по чл. 4 от Лисабонския договор, на своята историческа памет и няма да позволи да й се размахва пръст. 

Отново премълчахме тези неща. 88 г. раболепие, Иво - 45 при комунизма и 33 при демокрацията!

4. Аз очаквах като български гражданин, бивш конституционен съдия, депутат от Великото Народно събрание, човек, който като депутат в 36-ото Народно събрание изживя драмата по признаването на Македония в отсъствието на председателя на парламента и външния министър, че България, с всичко изложено в горните три точки, ще посъветва Кирчо да не пътува за Македония и ще наложи мораторуим на разговорите с Македония до момента, в който не секне езикът на омразата и в Македония се получи консенсус по въпроса.

- В нашето интервю онзи ден предрекохте края на ерата "Зоран Заев" и посочихте, че Християн Мицкоски ще е новият премиер на Северна Македония, което коренно ще промени нещата.

- Да, точно така казах. И трябва да е ясно, че ерата "Зоран Заев" в Македония, приключи. А това значи, че приключи и ерата "Сорос". 

Няма по-доверено лице сред политиците на ЕС и на Балканите на Сорос от Зоран Заев. Където и да щракнеш в гръцката преса или въобще в интернет ще видиш какви мили снимки си е направил с него старецът!... Той гледа на Заев като на свой син. 

Не само това, ами миналото лято в Македония се изтъпани Александър Сорос, Сашко, синчето на унгарския милиардер Джордж Сорос. И той там на една трибуна, заедно със Заев подписаха няколко меморандума за сътрудничество и инвестиции. Ако видиш личните постове на Сашко ще видиш как той парадира със снимки, на които е със Зоран Заев, със Стево Пендаровски и т.н.

Ерата "Зоран Заев" отминава. И това много ясно се видя на местните избори в Македония миналата година, на които той беше размазан - и в Скопие, и в Струмица, и в Охрид и къде ли не.

Сега ще чакаме най-голямата партия в Македония дали ще преосмисли своето поведение, какво ще прави и т.н. Но в Македония консенсус по въпроса с България няма и езикът на омразата не е секнал.

- В българската делегация щеше да е и министърът на транспорта още повече, че на този съвет вчера се взе някакво решение да започнат да се развиват в следващите години инфраструктурни проекти, които да се използват и от България. Не си ли струва все пак това да стане? 

- Виж сега, Иво - по принцип Кирчо е прав, че България трябва да има добри отношения с всички комшии и че това е фундаментален въпрос. Жалко, че доста бързо си развалихме отношенията с Турция и това ще ни коства тълпи от мигранти след време. 

Но по въпроса с инфраструктурата, аз се връщам на предишното ни интервю - съветът по национална сигурност при президента, който се състоя вчера, беше предхождан от неистови мъки на десетки хиляди българи в неделя. И то за пореден път! Нашенци бяха тръгнали да се връщат от Новогодишните празници. Това обаче съвпадна със завръщането на сръбските гастарбайтери след тяхната Коледа, която беше на 6 и 7 януари, съвпадна и със завръщането на турските и косовските гастарбайтери. Та в неделя, в отсечката от унгарския граничен пункт Рьоске до град Суботица в Сърбия, имаше тапа от 30 км. В нея бяха приклещени български автобуси, коли с жени и деца, оставени без тоалетна и вода при ширеща се пандемия, тирове. И защо? Защото всичко се беше юрнало да пътува към Виена и нагоре именно през Сърбия.

Българите минават през Сърбия за Европа. И моите думи са верни, защото в неделя четох, че българското външно министерство съветва да не се пътува през Сърбия. През къде другаде обаче не беше казано... В неделя се наложи целият дипломатически персонал на посолството ни в Унгария, начело с посланик Полендаков, да отиде там, на границата, на място и да помага на българите. Целият въпрос е, че този проблем на границата, е и ще бъде перманентен, докато Сърбия не влезе в ЕС.

Но истината е, че се занимаваме с членството на Македония в ЕС, защото са ни казали, а не се занимаваме с членството на Сърбия в ЕС, което е жизненоважно, защото пътят за Западна Европа минава през Белград. Нещо повече - ние не знаем ли, че там от 2025 г. ще има влак-стрела, който ще е до Будапеща и вече там нагоре по Европа, та не не правим една бърза влакова линия София-Белград? Ние не знаем ли, че след 10 години зелената лудост на Запад ще ни докара дотам, че младото поколение българи няма да могат да пътуват с коли до Виена? Защото с електротинетките пътят ще е 20 часа - пътуваш 3 часа, пишкаш и зареждаш 1 час...

Въобще това нещо трябва да се осмисли. Ние имаме интерес Сърбия да бъде приета в ЕС, за да може по-лесно да става преминаването към тази страна. Те отдавна си направиха магистралата от нашата до унгарската граница. Бойко подхвана яко тази до Калотина, но въпросът за жп връзката остава открит. Много повече хора ще пътуват с влака до Белград, отколкото до Скопие.  

Аз не съм македономразец. Един от най-любимите ми футболисти в Левски, беше Дарко Тасевски.

- Ами то станаха вече 9 месеца, в които Бойко Борисов не е на власт и ни управляват тези, които продължават промяната...

- За 9 месеца се износва едно дете! Бебенце се ражда. А те не родиха дори една чешмичка след Бойко. Нищо не направиха! Създадоха хаос във всичко, включително и в пенсиите.

Аз Мая Манолова не я харесвам като политик, но тя беше добра като омбудсман и правилно е казала, че такова чудо, каквото се случи с пенсиите, не е имало. Има чл. 57, ал.2 от Конституцията, според който придобитите от граждани права са неотменими. Особено пък в социалната сфера. Има и решение на Конституционния съд. В неделя се обадих на Деси Атанасова, за да й ги кажа тези неща. Една пенсия от 600 лв. може и да не може да бъде увеличавана, но никога пенсия не може да бъде намалявана, това е придобито право. 

Аз не искам да съветвам ГЕРБ, защото, като ги съветвам, те не ме слушат, както беше за импийчмънта на Радев, но този гаф си плаче за вот на недоверие. Дано го оправят някак си със задна дата, но фактът отнемане на придобити права, е на лице. Така, че, падението продължава, брат...

- Вчера във Фейсбук излязохте с огнен пост, с който поздравихте съдията от Австралия, който оправда Новак Джокович. Кажете две думи по въпроса, който е чисто юридически? 

- Аз изразих голям респект към съдията Кели, който професионално реши спора с Джокович и отмени решенията на австралийската администрация. Тя разбира се си е в правото да спазва своите закони. Всички са еднакви пред закона. Но това, което аз гледах по унгарската телевизия, в него личеше един много голям анти Джокович хъс в цялото мероприятие.

И пред читателите на ПИК се питам: ако не беше Джокович, а беше цветнокож тенисист, ако беше не мъж с жена и две деца, както Джокович, а някой от третия пол, така ли, с този хъс, щяха да се държат срещу него?

Според мен - не. Защото има двойни стандарти. Първо щяха да събудят президента Джо Байдън и той щеше да излезе и да го защити на специална пресконференция. След това Сорос щеше да задейства Хелзинкския комитет, а най-накрая щеше да се включи и Урсула. Затова написах, че ги е яд, че Джокович е най-силен в света, православен християнин е и носи кръст.

- Изборите в Унгария наближиха съвсем. Цялата либерална световна преса говори, че Виктор Орбан трябва да бъде свален и, че ще има голяма интервенция отвън това да се случи. Вие лично се познавате с унгарския премиер, много добре сте запознат с унгарската политика - какво очаквате да се случи? 

- Точно така е. Изборите в Унгария надхвърлят значението им в самата Унгария, защото Орбан, без всякакво съмнение, в момента е най-популярният европейски лидер - човекът, който се бори за спасяването на християнска Европа, за отстояването на националната идентичност на отделните страни, за Европа на националните държави, защитава традиционното семейство. 

Между другото, в деня на изборите, ще се състои референдум, относно пропагандирането на третия пол в училищата.

Орбан знае какво му готвят и затова готвят контра удар и той ще е на 15 март. Искам да поздравя агенция ПИК затова, че отрази огромното шествие в негова защита на 23 октомври, но на 15 март - националният празник на Унгария, ще излязат 1 млн. унгарци в защита на Орбан и срещу опитите за революция отвън.

Голямото оръжие на унгарския премиер са хората, които го подкрепят и аз съм сигурен, че той ще спечели изборите. Надявам се в този ден - денят на революцията на Петьофи и Кошут, агенция ПИК отново да излъчи на живо големия митинг-шествие в подкрепа на Виктор Орбан.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
Изловиха Асен Василев в голяма лъжа за агенция Митници (ВИДЕО) Изловиха Асен Василев в голяма лъжа за агенция "Митници" (ВИДЕО)
ново
Днес: 0
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК