ГОЛЕМИ АМБИЦИИ! Посяга ли едрият капитал към властта в държавата - акулите от КРИБ, АИКБ и БСК все по-често се месят в политиката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Посяга ли едрият капитал на властта в държавата? Все повече икономисти и анализатори неслучайно си задават този въпрос в последните месеци, а и конкретно след намесата на индустриалците по темата с полицейския протест преди няколко дни. Какво обощо имат те със заплатите на униформените?!
Или може би декларацията им е свързана с мотото на КРИБ: "Гласът на българския бизнес". Глас, който някак през последните месеци става все по-политически и все по-натрапчиво се напряга по теми, касаещи управлението на държавата. Същото важи и за председателя на структурата Кирил Домусчиев, който, криейки се зад различни декларации, почти не пропуска обществена тема, най-вече политическа, по която да не изкаже мнението си, все едно е най-малкото партиен лидер...
Според организациите на работодателите – КРИБ, АИКБ и БСК например, местните референдуми можели да се превърнат в лоша практика и застрашавали икономиката. Темата е чисто политическа, да не говорим откъде накъде ще дават акъл в уж демократична България едно допитване до хората по обществено значими въпроси да се прави или не.
„Икономическият ни напредък е наша обща национална цел. В същото време изразяваме тревога от възможността за лавинообразна злоупотреба с референдума като инструмент в защита на интересите на гражданите в условията на демокрация и върховенство на правото”, твърдят едрите индустриалци.
Прикривайки се зад икономическите интереси представителите на тези организации и най-вече шефовете не спират да се месят в политиката.
Само за 2-3 месеца, примерно, председателят на КРИБ Кирил Домусчев сменя няколко пъти говоренето и оценките си за ГЕРБ в зависимост от това дали са на власт. По врече на служебния кабинет казва, че ГЕРБ не са се направили съществени реформи - намаляване на бюрокрацията в администрацията, както и реформи в социалната сфера и сигурността. "Живеем във време на безвластие. Държавната администрация не работи, работи на ниски обороти".
Отправя и конкретни послания за политики: "Ние сме против данъците. Необходима е реформа в образователната система. Протестираме срещу статуквото. Последните 25 години не се направи нищо българската икономика да се върне на равнищата, които заслужава. Партиите не искат среща с КРИБ, единствено Марешки поиска такава", каза Домусчиев.
След изборите обаче сменя позицията си: "Харесвам ГЕРБ и Марешки. Страх ме е от БСП".
Намесва се и по темите за Закона за концесиите и дава оценки на работата на президента и Народното събрание, упреква властта, че са нарушени проблеми в държавата в основни сфери като безопасността, образованието и енергетиката, досущ като министър-председател. Дали пък именно такива не са амбициите на Домусчиев, който все повече засилва политическото си говорене и нерядко отбелязва, че зад него стоят хиляди, на които е работодател - да бъде премиер?!
Не едно и две са политическите изказвания на Кирил Домусчиев и неговите присъдружници, които не пропускат шанс да дават акъл как да се управлява държавата ни. Май са забравили, че подобни организации трябва да са аполитични, безпристрастни и да се занимават само с техните си дела. Подобно говорене може да си позволят, само ако са партийни лидери и имат амбиции да влязат във властта. Едва ли в други държави могат да си позволят да излязат с декларация, че искат закриване на МВР, защото видите ли полицаите имали наглостта да поискат по-високи заплати и прилични условия на труд.
Така само се засилва съмнението, че едрите индустриалци бавно, но сигурно, си проправят път към властта, което си личи и по изявите им и по медийното им отразяване срещу солидно заплащане, което както вече доказано е златният ключ към Министерски съвет.