ГОРЕЩ АНАЛИЗ: Мария Габриел - нестандартният ход на Борисов. Плюсове и минуси
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вариантът "Мария Габриел" е нестандартен кадрови ход на Бойко Борисов, който поставя в трудно положение "Демократична България". Как сега да не подкрепят европейската комисарка от ЕНП?! Трудно ще я причислят към "мафията"...
И все пак - какви са плюсовете и минусите на г-жа Габриел; "тежи" ли премиерската й номинация отвъ аргументите на евроатлантизма.
Плюсове:
1. Утвърден, доказан европейски политик с впечатляваща кариера в Брюксел. Очевидно се ползва с доверието на Еврокомисията. Добра атестация за потичане на еврофондове и бърз прием в Шенген.
2. Ползва се с име на почтен човек, не е замесена в корупционни схеми, интелигентна, образована, очевидно волева.
3. Доказано лоялна на партията, която я издига за министър-председател. Лично предана на лидера Бойко Борисов.
4. Еврокомисар по дигитализацията и информационните технологии - тема и ресор, които тепърва ще слагат важен отпечетък в българската политика и са съизмерими с икономически прогрес.
Минуси:
1. Да почнем с фамилията. Не би ли следвало българският премиер да носи българска фамилия?!
2. Преобладаващото усещане сред широки маси от населението, че дължи просперитета си на династически брак с принц от брюкселската аристокрация, както и на всевластния си кум Жозеф Дол. Някои я наричат "типичен представител на шуробаджанашкия капитализъм".
3. Не е живяла в България последните 20 години. Откъснала се е от реалните, непосредствени проблеми и нужди на българина. Гледа на страната си с екзотичния поглед на чужденец.
4. Фондация "Отворено общество" на Сорос я е коментирала в официален документ със "Заради джендър равенството Мария Габриел е готова да тръгне срещу своите". Това вярно ли е?
5. Лоялността към Борисов на практика създава усещането, че е аватар.
6. Българите са скептични, даже враждебни, стане ли дума да бъдат ръководени от жени. Сексизмът у нас все още е реален проблем, който предопределя отношение.