ГОРЕЩА СОЦИОЛОГИЯ! Светът са раздели по темата за убиеца COVID-19 (ТАБЛИЦИ/ГРАФИКИ)

СВЕТЪТ ДНЕС

ГОРЕЩА СОЦИОЛОГИЯ! Светът са раздели по темата за убиеца COVID-19 (ТАБЛИЦИ/ГРАФИКИ)

35001
на 17.04.2024
ГОРЕЩА СОЦИОЛОГИЯ! Светът са раздели по темата за убиеца COVID-19 (ТАБЛИЦИ/ГРАФИКИ)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Светът са раздели по темата за убиеца COVID-19. Данните от проучване на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ показват, че 45% анкетирани по света са съгласни или напълно съгласни с твърдението „Смятам, че заплахата от коронавируса беше преувеличена“, в сравнение с 33%, които не са съгласни или категорично не са съгласни, и още 18%, които не клонят в нито една от двете посоки.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

При допълнително проучване на глобалните данни се установяват значителни разлики между регионите по света, както и между различни страни в самите региони.

Въпреки че са сред страните с най-високи дялове на смъртни случаи, държавите в Източна и Югоизточна Европа са най-склонни да се съгласят, че заплахата е преувеличена – Босна и Херцеговина (75% такъв тип отговори), Косово (71%), Азербайджан (68%), Румъния (66%) и Грузия (65%) са сред най-убедените.

Предходни изследвания показват, че страните в Европа са претърпели след пандемията значителен спад във възприятията за ваксините като важни.

Предишни изследвания сочат също отрицателни възприятия за националните правителства в тази част на света – с мнозинства, които са приели работата на правителството по време на пандемията като по-скоро разделяща, а не обединяваща. И доколкото именно правителствата ръководеха отговора на пандемията от COVID-19, нарушеното доверие към тях явно повлиява и на обществените възприятия относно сериозността на самата заплахата от COVID-19.

Близкият изток (47%) също показва високи нива на съгласие, че заплахата от COVID-19 е преувеличена. Разпокъсани от войни, общества – Афганистан (62%), Ирак (59%) и Сирия (57%), където има значителна заплаха за живота – се оказват и сред страните, най-склонни да се съгласяват, че заплахата от COVID-19 е преувеличена.

Съществуват значителни разлики между страните, изследвани в Африка, като съгласието достига до 59% в Кения, а е, например, само 32% в Нигерия. Предишни изследвания подчертават наблюдението, че страните в Африка са се оказали сериозна мишена на дезинформационни кампании относно пандемията от COVID-19. През 2022 г. трима от десетима (28%) души в седем изследвани африкански страни (включително Кения и Нигерия) вярват в слуховете, че пандемията е планирано от външни сили събитие[4] и това вероятно повлиява и на склонността заплахата от вируса да се приеме като преувеличена.

Същите изследвания преди време показаха, че в такива страни по време на пандемията има заплахи, които са смятани за по-остри от COVID-19 – като маларията и липсата на достъп до храна и чиста вода. Подобно на Близкия изток, където съществуват други значителни заплахи, страните в Африка изглежда са по-склонни да се съгласят, че заплахата от COVID-19 е преувеличена.

Страните в Западна Европа, Северна Америка и Латинска Америка са най-склонни да отхвърлят мнението, че заплахата от COVID-19 е преувеличена. Испания (61% негативни към подобно схващане мнения), Мексико (57%), Обединеното кралство (49%), Германия (48%), САЩ (47%), Канада (47%) и Португалия (46%) са най-видими примери. Всички тези страни с голямо население имаха много жертви и сериозен брой потвърдени случаи[5]. При толкова много хора, изложени на опустошителните въздействия на COVID-19, не е изненада, че е по-малко вероятно да се вярва, че заплахата е преувеличена.

Кънчо Стойчев, президент на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“:

„Първото глобално затваряне в човешката история, приложено по време на разпространението на вируса COVID през 2019 г., продължава да разделя общественото мнение. Четири години по-късно общият брой на потвърдените случаи е седемстотин милиона или по-малко от 10% от световното население, а общият брой на смъртните случаи, свързани с това заболяване, е седем милиона или един процент от всички регистрирани заразени. Официалната световна статистика за смъртността на хиляда не показва пикови нива през 2020 г. и 2021 г. /съответно 7,612 и 7,645/ спрямо времето десет години по-рано (2011 г. – 7,818 и 2023 г. – 7,711). Въпреки това мнозинството в по-голямата част от развития свят все още вярва, че опасностите от COVID-19 не са преувеличени, докато в останалия свят мнозинството вярва в обратното. Защо? Най-вероятно отговорът е свързан със силата на медиите и пропагандата в Западния свят.

Къде сме ние?

И у нас оценката на годините на пандемията са по-скоро критични – 44% от българите смятат заплахата за преувеличена, 28% не са съгласни, а една четвърт от анкетираните от нас остават между двете мнения. Малцина не могат да преценят.

Тези данни не са изненадващи – в самото начало на пандемията 72% от запитаните у нас бяха склонни да възприемат заплахата със съмнение. Този дял постепенно намаляваше, докато достигна до около 40 на сто през 2022 г.

Обществото ни сега заема по-скоро умерени позиции – средни за Съюза, синхронни най-вече с източните държави в него, но и далеч от по-крайните отрицания, регистрирани в някои наши съседки като Румъния (66% там смятат, че заплахата е преувеличена) или Северна Македония (55%).

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Ексклузивен хороскоп на Алена за последния ден на април: Нова работа за Телеца, Раците да не мърдат много, а Скорпионите да тръгват за чужбина САМО В ПИК! Ексклузивен хороскоп на Алена за последния ден на април: Нова работа за Телеца, Раците да не мърдат много, а Скорпионите да тръгват за чужбина
ПИК TV x
ПИК TV! Станислав Балабанов остро към Борисов: Защо пазеше 9 месеца ППДБ и се правеше, че няма контрабанда и фалшификации? И защо лъжеше, че не е виждал Алексей Петров от години?! (ВИДЕО) ПИК TV! Станислав Балабанов остро към Борисов: Защо пазеше 9 месеца ППДБ и се правеше, че няма контрабанда и фалшификации? И защо лъжеше, че не е виждал Алексей Петров от години?! (ВИДЕО)
ново
Днес: 94
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК