ГОРЕЩА ТЕМА: Разкриха как истериците от ППДБ забъркали кабинета в изкуствен скандал за Еврозоната
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Продължаваме промяната" и "Демократична България" създават изкуствен истеричен скандал около Еврозоната.
В подкрепа на тази теза се изказа бившият служебен вицепремиер по управление на европейските средства в служебното правителството на Гълъб Донев - Атанас Пеканов.
През седмицата стана ясно, че правителството временно отлага процедурата по искане на конвергентен доклад, с който впоследствие да се отвори "прозорец" за влизане на България в европейското валутно семейство.
Това предизвика яростна реакция от страна на ППДБ, които обвиниха управляващите в саботаж.
За Пеканов настоящата ситуация е като дежа вю, тъй като подобна драма се разигра и през февруари 2023 година, когато България не поиска извънреден доклад. Тогава някои медии и политици отново интерпретираха това като саботаж.
"По-добре да забавим подаването на доклада, за да отговорим на всички критерии. България трябва и може да влезе в Еврозоната на 1 януари 2026, не сме изпуснали този прозорец и аз не виждам проблем. Разбирам аргумента на правителството, че трябва да поискаме доклада, когато сме сигурни, че ще отговорим на критериите. В момента формално не отговаряме на ценовия критерии. За да влезем на 1 януари, до юни трябва да сме получили зелена светлина. А докладът трябва да е поискан най-късно до март.
Моето виждане е, че най-вероятно европейските ни партньори са дали насоки на правителството - нямам вътрешна информация, но така ми се струва. Защото при мои разговори в Брюксел съм чувал: "Когато покриете критериите, ние искаме да сме сигурно, че това е устойчиво. Не си мислете, че можете да ни излъжете за месец да ги покриети и след това пак да не ги покривате". И ако и има някакъв риск през февруари да се повиши инфлацията и да не покриваме критериите, това трябва да е фокусът на правителството. Не да се бърза", заяви Пеканов пред Нова телевизия.
Според него рискът при подаване на конвергентен доклад, без да сме сигурни на 100%, че сме изрядни в покриването на всички кретири, е огромен. В най-лошия случай докладът ще излезе негативен, след което България ще трябва да чака поне 2-3 години преди следващия опит да се присъедини към Еврозоната.