ГОРЕЩА ТЕМА: Теменужка Петкова с ексклузивен коментар: Ще има ли и за България газ от "Турски поток" и каква е сеизмичната устойчивост на АЕЦ "Белене"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ние работим по изграждането на междусистемните връзки - така че да имаме поне три източника за доставка на природен газ. Такъв източник е и руският природен газ. Но ние трябва да изчакаме официалното съобщение от страна на Русия. Това заяви пред Нова телевизия министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Тя отбеляза, че темата е била поставена на най-високо ниво - при посещението на премиера Борисов в Москва и срещата му с руския президент Владимир Путин. "Всичко, което предстои да се реализира, ще е изцяло в съответствие с европейското законодателство".
Министър Петкова заяви, че най-голямата гаранция за това дали втората тръба от "Турски поток" ще мине през България е икономически изгоден за страната пазарен тест. "Европейските правила предвиждат, когато се изгражда подобен проект, за бъдат направени пазарни тестове. Ако той е икономически изгоден, само тогава ще се пристъпи към неговата реализация... Няма нищо притеснително в това - никой няма да направи нещо, което да накърни интересите на България", отбеляза тя и поясни, че страната ни трябва да запази нашите национални интереси с балансиран и разумен подход.
Около 2 млрд. 600 млн. лева е предварителната инвестиция, която трябва да се направи за изграждането на втора тръба. "Но това може да се направи едва след като мине третата фаза на пазарния тест Ако бъде реализиран подобен проект при тези разходи, които ние трябва да направим, за период от 20 години "Булгартрансгаз" ще реализира печалба, надхвърляща 4 млрд и 300 млн. лева. Имаме желание „Турски поток” да носи приходи дълги години", заяви енергийният министър.
"Когато анализираме подобен проект, трябва да направим изводи какво печелим и губим при реализирането на такъв проект", подчерта Теменужка Петкова.
На въпрос как ще се развива рестартирането на проекта АЕЦ "Белене", тя отговори: "Ние положихме усилия да бъдат опростени лихвите за "Атомстройекспорт". Аз приемам всякакви квалификации и това някой да не харесва това, което правя, но категорично не приемам, когато някой се опитва да въведе в заблуждение хората".
Тя отговори и на нападки на евродепутата Светослав Малинов, че проектът крие рискове за финансова и икономическа загуба:
"Проектът АЕЦ "Белене" е нотифициран на 7 декември 2007 г... Бих посъветвала коментаторите, които са силно ентусиазирани, да прочетат европейските правила. Аз съм одитор и няма да позволя финансов риск за страната ни. Съветвам господин Малинов да прочете регламента за проекта... Ако има нарушения не само по този проект, а и във всяко едно действие, то трябва да бъдат установени от съответния компетентен орган и след това всеки да си понесе своите последствия. Това, което сме установили като несъответствие по проекта, ние сме го отразили в нашите документи. Но човек не може да гледа едностранно на този процес. За това оборудване са дадени над 3 млн. лева. Всички анализи показват, че след 2030 г. не само в България, а и в региона, ще има остра нужда от електрическа енергия. Ние търсим инвеститор, защото този проект още в предишния му вариант е бил структуриран със стратегически инвеститор".
Помолена да коментира въпроса за сеизмичната стабилност на терена, върху който се изгражда АЕЦ "Белене", Петкова заяви: "Ядреният риск винаги е за сметка на страната, на чиято територия е изградена АЕЦ. Що се отнася до сеизмичната сигурност, е заявено, че този проект е един от най-безопасните в света. Документите говорят за това".