ГОРЕЩО В ПИК TV! Бизнесменът Ричард Алибегов с тревожни новини - какви ще са последиците, ако няма редовно правителство (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бизнесменът и представител на "Българската асоциация на заведенията" Ричард Алибегов коментира проблемите, пред които е изправен секторът заради липсата на редовно правителство.
Заедно с финансиста Любомир Дацов в студиото на ПИК TV и Соня Колтуклиева бяха коментирани трудностите пред хотелиерите и ресторантьорите.
Дацов даде пример с Германия през 2009 г., когато по време на съща криза са привлечени синдикатите и икономиката успява да се стабилизира. "Това е въпрос на принцип. Ситуацията с бюджета е много трудна, независимо каква е причината тя да е трудна", отбеляза той.
Според него, ако се намали ДДС на 9%, това няма да доведе до изгода в бранша. Трябва да има различно данъчно третиране спрямо другите.
"Тезата ми не е, че трябва да остане ниска ставка на ДДС. Искаме да покажем как тази ставка е въздействала и на бюджета, и на самия бизнес", отбеляза на свой ред Алибегов.
"Има ли значение какъв е моделът на една система? Много хора се упражняват на тази тема. За бюджета са важни приходите, защото те трябва да финансират разходите. Във всяка държава данъците съществуват не за да бъдат намалявани и те не трябва да играят роля на микроикономическо ниво. И тук стигаме до това - кой е п-добър модел от гледна точка на стабилност и устойчивост на държавата", заяви Дацов.
Според него политическата несигурност в страната също се отразява на ситуацията в сектора на Алибегов. Защото политическа подкрепа няма.
"По време на ковида една година и три месеца нашият бизнес беше затворен. Може би може да изчислите какво влачи това със себе си това като задължение към НАП, към банки", заяви Алибегов и допълни: "Всичко се натрупа с лихвите отгоре. И сега един сектор, който е показал, че върви в правилна посока, внася достатъчно пари в бюджета. И сега защото едни политици харчиха едни пари, взимаха неправомерно кредити... И ние се оказваме в несъстоятелност. Министърът на финансите започва и завърша с: "ДДС за ресторантьорите и хляба". А това ще нанесе много голям удар върху един бранш, който в големия си процент е семеен бизнес".
"Какво се предполага, че трябва да направи нашия сектор сега? Едно заведение, за да направи оборот от 5000 лева, му трябват от 10 до 15 човека. А една аптека със същия оборот - го прави с двама човека. Нашите хора искат заплати, осигуровки. Ножицата става много голяма. Няма сектор с толкова разход на работна ръка, колкото е вашият", заяви още Ричард Алибегов.
"Ние изразходваме страшно много хора и на тези хора им трябват заплати. И какво се предполага, че трябва да направим ние сега?!", попита той.
Дацов възрази, че вдигането на ДДС автоматично ще доведе до вдигане на цената и отлив на клиенти.
"Ходенето на ресторант е лукс. Хлябът дори да стане 6 лева, вие пак ще си купувате хляб и мляко", заяви Алибегов и отбеляза: "Имаме вдигане на цените от 2019 г. Наемите са се повишили с 10-15%. 12-14 години имаме намалена ставка за хотелите. Консумативите са се вдигнали с 30-45%, работните заплати - с 30-40%. Но в един момент ние имаме една допустима цена, която можем да продадем. Основният ни разход, който имаме ние, са работните заплати. Защото при нас работят много човечета".
"В момента си плащаме цената за глупостта на последните три години. Имам една теза - човешката глупост не бива да остава ненаказана, защото е заразна. И ние трябва да си платим гяволъка за това, че не искаме да участваме в процеса. Най-безболезненото нещо е да бъдат намалени разходите в бюджета. Вредно е да бъдат променени данъците. Но чисто политически съм убеден, че няма да се пипне разходната част. И за да не гръмне бюджетът, защото има и външнополитически цели, почваш да степенуваш по най-малкото зло", заяви Любомир Дацов.