ГОРЕЩО В ПИК TV: Следователите сезират Европа за комунистическите промени на Христо Иванов в съдебната система: Закриването на спецпрокуратурата е в интерес на Цветан Василев, Божков, Баневи, Бобокови (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Камарата на следователите в България сезира всички европейски органи, както и организации срещу корупцията и независимостта на съдебната власт в Европа за готвените от Христо Иванов и новото ОФ в парламента промени в сектора.
С тях се предвижда политиците да имат пълен контрол над правосъдната система и да подчинят изцяло държавното обвинение, което е в разрез с всички демократични норми в целия ЕС и застрашава разделението на властите.
„Имаме професионалисти. Там отидоха дела с голям обществен интерес. Те се натовариха много“, казаха от камарата на следователите.
"Другото, което коментираме, е за КПКОПНИ", продължи представителят им.
„Когато се прави такава промяна, е хубаво да се чуе какво мисли и КПКОНПИ“, отсякоха оттам.
Припомниха, че по време на действието на Специализирания съд много министри, зам.-министри и т.н са минали през там с обвинения.
„За мен не трябва да има намеса в работата. Доколко трябва да има представители на политическата влас, е въпрос на дебат. Наистина политиците имат представители в съдебната власт“, посочиха следователите.
„В момента законът дава възможност съдът да прецени доколко са спазени правата на обвиняемия, на разследване и т.н. Не става въпрос само за чиновническа работа“, отсякоха оттам.
„Бързането е нещото, което ни притеснява“, каза представителят на следователите.
За преместването на бюрото на защита на главния прокурор в правосъдното министерство, оттам заявиха: Под чия шапка ще бъде това, не е толкова важно. Специалистите трябва да кажат доколко ще са защитени хората, чиито права трябва да защитаваме".
Представителят на следователите припомни, че преди време са приели предложенията на Христо Иванов, когато е бил правосъден министър.
„Не бива да предлагат реформи от политически партии, само ако са поели такъв политически ангажимент“, каза още той.
„Нека да не политизираме становището ни“, завърши представителят на следователите.
Крум Зарков от БСП заяви, че соцпартията е заявила за закриването на специализираните съдилища още в предизборната си програма: "Тъй като дебатът тръгна натам, ще се мотивирам защо. Специализираните съдилища бяха създадени преди десетина години по примера на т.нар. канадски модел с цел да се бори организираната престъпност. В края на този процес, който се движеше периодично, се оказа, че в тези съдилища се концентрират абсолютно всички обществено значими дела. Този съд, който трябваше да съди властта се превърна в съд на самата власт. И оттам нататък доверието в него бе неразривно разрушено. Неговата първоначална функция се загуби".
"Закриването на тези съдилища е наложителна мярка. тя трябва да се направи спокойно и професионално. Затова се обръщам към вносителите на законопроекта - имате нашата политическа подкрепа и сме готови за съдействие върху нещата, които си заслужават да бъдат преосмислени", отбеляза още Зарков.
Той изтъкна, че промените трябва да се направят така, че да не се затруднява досъдебното производство, когато прокуратурата е сезирана: "Ние трябва да сме способни да защитим тази обща в момента политическа позиция, но отчитайки критиките, което е напълно възможно". Зарков препоръча на противниците на тази идея "да спрат да наричат черното бяло". "На вносителите още веднъж заявявам, че ние от БСП ще подкрепим законопроекта още на първо четене", подчерта Крум Зарков.
Хамид Хамид от ДПС изрази съгласие, че промените трябва да се разгледат в спокойна обстановка и при наличието на коректен дебат. "Освен политическа воля - дали има достатъчно дълъг живот този парламент? Аз дълбоко се съмнявам в това. Ако се състави правителство, ние ще участваме в този дебат и ще направим нашите конструктивни предложения по НПК. По дебата за спецсъда дебатът не трябва да е "на парче" - оглед конюнктурата и определени процедури, които предстоят. Този дебат трябва да премине през съответните изменения на Конституцията".
Хамид отбеляза, че ВСС изпраща в Народното събрание "куци коне": "Господин Славов, можете да се замислите дали това е конституционосъобразно, защото аз не съм много съгласен с това. Но всичко пак минава през изменение на съответните текстове на Конституцията на Република България... Нека не претупваме дебата само за една нощ. Само затова ще гласуваме против, не ме разбирайте грешно".
Атанас Славов от "Демократична България" репликира, че в становището на Венецианската комисия е предвидено двойно мнозинство "като временна мярка до цялостната промяна на структурата на ВСС".
Радомир Чолаков от ГЕРБ изтъкна, че в случая "няма полезен ход": "Виждаме, че единният законопроект е внесен от трима души. Другите два законопроекта са внесени от четирима души, които са едни и същи. Тези хора "слагат пистолета" и казват: "Или ще правите каквото искаме, или ще стреляме".
Той подчерта, че е добре да се охлади "революционния бяс". "Да ви кажа, колеги, за вашата коалиционна култура. Такъв законопроект трябва да бъде вкаран с толкова подписи, които да гарантират неговото приемане, а не така - трима души и ако стане - стане. Би било отново да се обсъдят тези законопроекти, да се вкарат със 120 и няколко подписа и да се каже - това е гласът на общественото мнение, а не на тези трима-четирима души", заяви той.
Николай Хаджигенов прочете текстовите промени, които предлагат вносителите.
Атанас Славов взе отношение по предложението възможността на магистратите да са политически активни: "Факт е, че магистратите заемат достатъчно важна и отговорна функция в обществото и има държави, в които магистратите са политически активни. В една Германия, която е образец за нашите реформи, е допустимо магистрати, съдии да са членове на политически партии. Защото политическият плурализъм е гаранция за конституционния ред".
Николина Ангелкова от ГЕРБ подчерта, че преди всичко трябва да се спазва действащата Конституция на Република България.
Министърът на правосъдието в оставка Ахладова отбеляза, че би подкрепила законопроекта на Хаджигенов, но има съображения за противоконституционност в частта за допускане на магистрати в партийните листи от гражданската квота.