Горещо проучване: Червената "Галъп" също категорична - ГЕРБ печелят изборите с 27,5 срещу 23,3% за БСП
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ако изборите бяха днес, формулата за влизане в Народното събрание продължава да е 5+2. Пет формации изглеждат уверени, а за две кампанията ще е решаваща за мястото им около и над ръба. Това са данните на от проучване на "Галъп интернешънъл", проведено по поръчка на БНР, дни преди началото на кампанията. Така дори близката на БСП агенция на Кънчо Стойчев, която в повечето случаи вещае победи за БСП, в последно време прогнозира победа на ГЕРБ.
53% казват, че ще гласуват твърдо. 18,3% по-скоро ще гласуват, 6,5% по-скоро няма, а 19,8% казват, че твърдо няма да гласуват. Има и малък процент (2,4%) затрудняващи се да отговорят. Повече от една десета от заявяващите, че ще гласуват твърдо, още не са решили за кого.
8,6% от общо възнамеряващите с различна степен на твърдост да гласуват споделят, че коронавирусът би ги отказал, а други 16,1% от потенциално гласуващите са затрудняват да отговорят.
Показателите са по-добри в сравнение с времето преди месец, но пък сегашните ръстове в разпространението на вируса сочат и възможна нова тревога в идните дни и седмици, отбелязват социолозите от "Галъп".
Електоратът на БСП (заради възрастта) и на други опозиционни формации (заради липсата на достатъчно твърдо ядро) изглежда повече повлиян, допълват от агенцията
В крайна сметка калкулацията е трудна, но ако изборите бяха днес – могат да се очакват около 3 милиона гласуващи. Според условния избирателен списък това е около 45%. Разбира се обаче ще има и недействителни бюлетини, както и някакъв минимален процент „не подкрепям никого“.
ГЕРБ -СДС са на първо място с 27,5% от твърдо гласуващите, които са решили за коя от формациите ще гласуват, следвани от БСП с 23,3%. „Има такъв народ“ е с 13,2%, а ДПС е със сходен резултат – с 12,5%. „Демократична България“ е със 6,5%, формацията около Мая Манолова с 4,5% и ВМРО е с 4,2% са близо помежду си и близо около ръба. Изгледите на двете последни формации зависят изцяло от кампанията, която ще направят.
Коалицията "Воля"-НФСБ е с 2,6%. С 1,3% е „Възраждане“, с 1% - АБВ, с 0,8% е формацията на Цветан Цветанов, с 0,6% е „Атака“. При всички подобни партии и коалиции не са изключени изненади в крайния резултат, отбелязват от "Галъп". Има и няколко други формации с подкрепа десети от процента.
Данните са от изследване „лице в лице“, проведено с таблети, между 22 февруари и 1 март сред 1008 души, по поръчка на БНР. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 52 хиляди души.
В предаването "Нещо повече" политологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“, коментира, че активността ще е голямата неизвестност на тези избори:
"Около 3 милиона ще са потенциалните гласоподаватели, ако изборите са днес, но с много широк диапазон на несигурност, в зависимост от това как ще се развива епидемията от коронавируса".
По думите му по-ниската избирателна активност заради Covid-19 не се отразява еднакво на различните електорати:
"По-възрастните хора и по-меките електорати в по-голяма степен ще се повлияят от коронавируса, което означава, че при по-висок Covid и по-ниска активност на изборите, опозиционните формации ще са тези, които ще загубят повече".