BG EN

Гръцкият премиер представи кабинет от ветерани в борбата срещу икономиите

СВЕТЪТ ДНЕС

Гръцкият премиер представи кабинет от ветерани в борбата срещу икономиите

3375
на 28.01.2015
Гръцкият премиер представи кабинет от ветерани в борбата срещу икономиите
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Гръцкият премиер Алексис Ципрас представи кабинет от ветерани в борбата срещу икономиите и спря приватизацията на най-голямото гръцко пристанище, сигнализирайки намерението си да се придържа към предизборните си обещания въпреки предупредителните изстрели от еврозоната и финансовите пазари, коментира Reuters. 
Гръцките пазари преживяха втори ден на смут, в който акциите на банките продължиха да падат, а инвеститорите се опасяват, че противопоставящото се на спасителната програма правителство може да е влезе в конфронтация с кредиторите на страната от ЕС и МВФ. 
Обещавайки отменяне на бюджетните съкращения и реструктуриране на огромния дълг на Гърция, лявата партия на Ципрас Сириза спечели властта на предсрочните парламентарни избори в неделя на фона на недоволството срещу подкрепяните от Германия рестриктивни политики, които увеличиха бедността и оставиха всеки четвърти грък без работа. 
В кабинета на министрите е икономистът академик Янис Варуфакис, който бе посочен за финансов министър. Портфолиото на отбраната отиде за Панос Каменос, лидер на дясноцентристката партия „Независими гърци“, която е младшият коалиционен партньор в коалицията на Ципрас. 
Едно от първите решения, обявени от новото правителство, е спирането на планираната продажба на 67-процентния държавен дял в пристанището в Пирея, приета съгласно условията в международната спасителна програма и за която кандидати са китайската Cosco Group и четирима други потенциални купувачи. „Договорът с Cosco ще бъде преразгледан в полза на гръцкия народ“, каза Теодорис Дритсас, заместник-министър, отговарящ за корабоплаването. 
Преди изборите Сириза обяви, че ще спре продажбата на държавни активи, част от споразумението за спасителния заем за Гърция в размер на 240 млрд. евро. 
Друг ход на правителството ще стане отменянето на някои съкращения сред служителите в публичния сектор, каза заместник-министър, отговарящ за административната реформа. 
Варуфакис определя спасителната програма като „фискален уотърбординг“. След като положи клетва обаче той заяви, че правителството ще бъде конструктивно. 
„Ние ще започнем преговори с нашите партньори“, каза той пред репортери. „Това е голям шанс, но предизвикателството е как да минимизираме социалните вреди, които са ненужни навсякъде в Европа“, каза той. 

препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея
ПИК TV x
Петър Кичашки с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК TV: Консултациите показаха нови зависимости: Радев толерира радикализацията в политиката (ВИДЕО) Петър Кичашки с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК TV: Консултациите показаха нови зависимости: Радев толерира радикализацията в политиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 61
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК