Дани Каназирева обясни как от 2020 година досега от "Басейнова дирекция" и от РИОСВ в Пловдив не издават разрешени за сеч в коритото на Стряма
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дани Каназирева, бивш областен управител на пострадалата Пловдивска област и депутат от ГЕРБ обясни как от 2020 година досега от "Басейнова дирекция" и от РИОСВ в Пловдив не издават разрешени за сеч в коритото на река Стряма.
Ето нейния коментар пред "Фокус":
"Първо, искам да кажа, че наистина искрено съжалявам за това, което се случи, за това природно бедствие в нашия регион. И трагедията е голяма: редица семейства останаха без дом, а щетите са огромни. Мащабите обаче са толкова големи, че само и единствено във възможностите на държавата е да помогне на хората. И се надявам хората да не чакат с години възстановяване на щетите.
Всъщност, аз няма да започна, в никакъв случай не мога да си позволя и няма да го направя за това, кой е виновен или да прехвърлям вина на фона на това бедствие, но мога да говоря това, което знам от позицията си на бивш областен управител. Реално още през 2020 година, края на 2020 началото на 2021 година малко преди първите парламентарни избори от поредицата избори в последната година и половина всъщност получихме в областната управа сигнал от кмета на Карлово за нуждата от почистване на река Стряма.
Веднага, незабавно след това назначихме с моя заповед междуведомствена комисия. В нея влизат представители на абсолютно всички държавни институции на територията на областта. И наистина беше констатирана сериозна нужда от почистване освен на огромната растителност, отделно от това още тогава реката беше излязла от своите очертания близо 70 м от коритото си и навлизаше в редица частни и също така частни земеделски имоти, горски територии. Имаше риск за дигите. Това беше констатирано от междуведомствената комисия.
И всъщност, областната управа тогава определихме 3 участъка – говоря за началото на 2021 година – 3 участъка за почистване от село Розино до втория мост на село Слатина, от село Столетово до консервната фабрика на село Климент, и от село Дъбене до град Баня. И тъй като на територията на тези участъци има много мостови съоръжения, а същите са общинска собственост, по закон територията под общинските мостови съоръжения 500 м нагоре надолу са в задължения на кмета на Карлово д-р Емил Кабаиванов за поддръжка на речното корито. Затова с кмета, той също настояваше и загрижен за риска, който всъщност представляваше реката, поиска да му възложим областна управа и подписа всички документи, включително сключихме споразумение, с което поема задълженията и му възлагаме почистването на речното корито в тези участъци.
Но реално, за да започне самото почистване, той следва да изготви проект. Такъв проект Община Карлово изготви, съгласуван е проектът, но за да започне реалното почистване, следва да бъде издадено на база подписаните от мен тогава като областен управител документ и одобрен и съгласуван проект, следва да се издаде разрешение от "Басейнова дирекция“, от РИОСВ Пловдив – от тези институции, които отговарят пряко.
За съжаление, 2 години по-късно, даже 2 години и нещо такова разрешение не е издадено. Всъщност, 2 месеца след като подписах документите, знаете, бяха първите редовни избори 2021 година, и няма как да открият, че този хаос съществува вече втора година в управлението на страната, а липсата на стабилност в страната рефлектира и на регионално ниво.
На областно ниво, мога да говоря за Пловдив, нито един проект не се придвижва вече втора година. А тези, както в случая, отлежават и чакат с години. Всъщност, това е ситуацията, това са фактите, които аз мога да припомня като бивш областен.