ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Теоретично съществува възможност за разпространение на нилската треска и у нас, защото тропическото заболяване се предава не само от тигровия комар /обитаващ горещите географски ширини/, но и от други видове комари - анофелес и кулекс, които се срещат в страната ни.
Рискът от зараза е напълно реален, докато са активни комарите, т.е. от април до средата на октомври. Заради глобалното затопляне разпространението на болестта се изтегля на Север и на Запад.
В България джипитата работят по специална програма на здравното министерство за предпазване от инфекции, пренасяни от комари и кърлежи. Медиците насочват за лабораторни изследвания всички хора с необичайно висока температура и отпадналост. Първоначално при голяма част от пациентите с нилска треска не се наблюдават почти никакви симптоми. Други от засегнатите получават главоболие, болки в тялото, кожен обрив и увеличени лимфни възли.
В много малък процент от болните вирусът предизвиква възпаление на централната нервна система и мозъчните обвивки. Понякога настъпва и увреждане на гръбначния мозък. Засега няма ефективно лечение на нилската треска. Срещу нея не е изработена ваксина. Единственото, което може да се направи, е да се облекчава състоянието на болния.
След поставяне на диагнозата пациентите преминават на стационарно лечение за около месец. Трябва да се има предвид, че възрастните хора са най-уязвими от инфекцията. Профилактиката налага да се избягва дълъг престой край водоеми и области, в които се събират много комари, да се носи облекло, покриващо кожата и да се ползват репеленти / вещества, отблъскваи насекомите/.