Диабетът се появява все по-често при деца

Животът днес

Диабетът се появява все по-често при деца

7115
на 14.11.2023
Диабетът се появява все по-често при деца
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Диабет, характерен за възрастните, се появява все повече сред деца. Това каза доц. Антоанета Гатева, ендокринолог в Александровска болница, пред БТА. "Диабетът сред децата обикновено е тип 1 и се проявява заради особености на имунната система, но заради заседналия начин на живот и затлъстяването, вече се среща и диабет тип 2, който е характерен за възрастните хора, което е стряскащо", каза още тя.

препоръчано

Данните за България показват, че близо 10% от възрастното население е засегнато от диабет, но около 3% от тях не са диагностицирани. Основни рискови фактори за диабет са обездвижване и затлъстяване, а усложненията от диабет може да започнат още преди изявата му, предупреди лекарят.  

Днес започва кампанията „Не чакай диабета, изследвай се днес!“ с безплатно измерване на гликиран хемоглобин, по инициатива на Института за здравно образование и се провежда в 12 лечебни заведения в страната. 

След COVID-19

При много от пациентите, при които коронавирусната инфекция протичаше тежко, се наблюдаваше повишаване на нивата на кръвна захар в организма. COVID-19 засяга клетките, произвеждащи инсулин, а лечението на инфекцията, включващо и кортикостероиди, може значително да повишат нивото на кръвната захар. След преболедуването на инфекцията при немалка част от болните нивото на кръвната захар се нормализира, но това означава, че проследяването им занапред трябва да продължи, за да се наблюдава дали ще се проявят въглехидратни нарушения, съветва доц. Гатева. По думите ѝ при някои пациенти диабетът, който се е проявил по време на боледуване от COVID-19, ще остане и занапред, и най-вероятно това са хора, които след време са щели да развият захарен диабет в резултат на други рискови фактори, които имат – фамилна обремененост, затлъстяване и др. Повишаването на нивото на кръвната захар в хода на заболяване показва, че човек има някакъв подлежащ проблем с въглехидратната обмяна. По време на ковид пандемията имаше данни, че и при абсолютно здрави хора – такива, които нямат никакви проблеми с въглехидратната обмяна, могат да се засегнат бета клетките, допълни тя.

Най-честият диабет в детска възраст е диабет тип 1, който има автоимунен произход, като причините са свързани най-вече с имунни особености. Прави впечатление, че сред децата се появява захарен диабет тип 2, който е типичен за възрастните хора, като появата сред децата отново е свързана с наднорменото им тегло и затлъстяването. Много е стряскащо, че това се случва на такава млада възраст. Имам много пациенти, които на 20-30-годишна възраст вече имат захарен диабет тип 2, добави тя.

Дълго време се е смятало, че при повечето пациенти късно се открива захарният диабет и затова те вече имат усложнения, но през последните години става ясно, че диабетните усложнения започват във фазата на предиабет - когато има гранично повишение на кръвната захар. Много често не се обръща внимание на този показател, дори да е установен. В началните фази усложненията са абсолютно безсимптомни и ако няма активно търсене на дискретни промени, усложненията биха се открили много късно и ние почти нищо не можем да направим, добави доц. Гатева. Когато пациентът има симптоми, вече е късно.

Първите сигнали на диабет

Диабетът не боли, високата стойност на кръвната захар не боли. Когато пациентът има класическите симптоми – жажда, често уриниране, умора, кожни инфекции, това обикновено означава, че нивата на кръвната захар са много високи и диабетът се е появил преди няколко месеца, дори години. Често хората имат оплаквания от тръпнене или мравучкане в краката, което е класическата невропатия, и тогава се установява и захарният диабет, посочи доц. Гатева. Често, обаче, тези последици ги откриваме в случай на остър инфаркт или инсулт, след като пациентът е постъпил в болница.

Количеството на изпитата вода при всеки човек е субективно, но ако той изведнъж установи, че има нужда от повече течности, това би било сигнал. Когато внезапно започне повишено уриниране, особено нощем, това също е сигнал, че вече нещо не е наред. За мъжете честото уриниране може да се дължи на проблем с простатата, затова и трябва да се правят скрининговите изследвания, особено ако пациентът е рисков за диабет. Ежегодното изследване на нивата на кръвната захар и на гликирания хемоглобин при рискови пациенти е задължително, тъй като тези показатели ни позволяват да открием диабета още преди да се проявят симптомите, допълни тя.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК