Диетолог №1 проф. Донка Байкова пред ПИК и "Ретро": Ето идеалното меню за Великденските пости!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. д-р Донка Байкова е сред водещите български специалисти диетолози. Тя е преподавател по хранене и диететика в Медицинския университет в София. Специализирала е здравословно хранене в Германия, Унгария и Словакия. Зам.-председател е на Българското научно дружество по хранене и диететика.
Интервю на Мира Радева
- Започнаха Великденските пости и хората рязко смениха хранителния си режим. Това не е ли вредно, проф. Байкова?
- Категорична съм – рязката промяна на храненето не е полезна! Защото организмът изпада в силен стрес. Ако сме решили да сменим обичайния си модел на хранене, нека го направим постепенно. Самата християнска религия повелява това.
- Имате предвид плавния отказ от различни продукти?
- Точно така! През първата седмица от дългите дни Великденски пости се изключва от трапезата месото, през втората – млякото, млечните продукти и яйцата. Накрая се минава на растителен модел на хранене. А на Благовещение – можем да хапнем риба.
- Тя пък защо е позволена в средата на постите?
- Много интелигентно е измислено! Защото рибата подкрепя организма с важни елементи.
- В разгара на зимата сме, върлуват грип и десетки вируси. Имунната система на хората е разклатена. Как и ще се отрази едно гладуване?
- Лошо. Затова всеки избира сам за себе си каква да е продължителността на постите. Тя трябва да зависи от възрастта и здравословното състояние на човека. И дали в момента той се чувства изтощен. Не забравяйте, че вече настъпва и пролетната умора. И ако човек яде само растителни храни, става много лошо.
- Но личният избор за продължителност на постите не нарушава ли религиозната традиция?
- Не! Много млади хора напоследък си избират лична детокс програма /за изчистване на организма от натрупаните токсини/. Те минават на диета една седмица в началото на постите, и още една – в края им.
- Вие ще постите ли, проф. Байкова?
- Никога не съм преяждала с блажни храни. Затова вече 10 години постя една седмица в началото на постите и седмица преди Великден преминавам на растително разделно хранене.
- С религиозни убеждения ли свързвате временния хранителен режим?
- О, не! Само с цел детоксикация на организма. Няма какво да се лъжем – през зимата българите обичаме да си похапваме повечко свинско, наденички, мазни сирена, банички, кулинарни вкусотии с яйца. За жалост рибата заема скромно място в менюто ни. Затова временно се отказвам от консумация на свинско месо.
- И ще се откажете от една сочна и крехка, свинска пържола, която цвърчи в тигана?
- Със сигурност. Лично аз, а наблюдавам и интелектуалците в страната – се отказахме от големите количества месо. Най-много 2-3 пъти седмично по една порция. Препоръчвам тази схема – останалите дни да са само постни.
- Ако кажете, че предпочитате бройлерите, няма да ви повярвам, г-жо професор!
- Пържолата от бяло птиче месо е хубаво нещо. За съжаление напоследък птичите меса напоследък бяха нарочени като източник на различни остатъци от отровни и вредни хормонални препарати, с които се третират.
- Като опитен диетолог, самата вие неведнъж сте подкрепяли това „нарочване”! А сега сте много мека.
- Българските производители наистина продават пернати със споменатите остатъци от отровни продукти. Но е вярно, че в търговската мрежа се срещат и вносни птици, в които човек не може да бъде сигурен, че са безвредни.
- Ако човек си купи живо пиле от пазара и си го заколи?
- Това е трудна, скъпа и неприложима работа в ежедневното ни хранене.Просто отпада като вариант.
- Добре, какво месо тогава да ядем?
- Според мен крехкото свинско месо без видими тлъстини е най-подходящо. Защото то е на границата между белите и червените видове меса. Говеждото е жилаво и червено, овнешкото рядко се консумира, агнешкото – почти само по Великден. Затова препоръчвам на моята аудитория от групата за здравословно хранене крехкото свинско месо.
- Имате ли починал пациент заради драконовско недояждане по време на пости?
- Не. Но са възможни такива случаи с пациенти на колегите ми – клиницисти. Напоследък обаче много млади хора се увличат по постите. По време на тях, а и не само, млади хора се пристрастяват към спазването на детокс програми с пълната убеденост, че те ще ги направят по-здрави. Увличат се и стават ... анорексици.
- Поваля ги това страшно заболяване?
- Да, имам пациент едно момче, което е студент в медицински ВУЗ. Отказва се от много храни по време на продължителни пости. В началото уж за 3 дни, после за още 7, неусетно те станаха 10 и 15. В първите дни ядеше само плодове и зеленчуци, после започна да ограничава и тях. В крайна сметка момчето се превърна в анорексик. Това наистина е страшно заболяване.
- Какво ще кажете за вълчия апетит, който ни подгонва веднага след Възкресение? Точно тогава са козунаците, печените агнета, яйцата?
- Това е другият огромен проблем. Има хора, които след празника не спират да ядат в космически количества.
- Жител на Пазарджик миналата година сам изял половин агне?
- Не се изненадвам и това е много опасно. Така както в началото на постите поетапно изключваме различни храни, пак така поетапно след тях трябва и да се „захранваме”. Уви, подобно нещо не се случва. Феновете на месото веднага след празничната нощ лакомо и агресивно захапват мръвката. Вижте какво става в „Пирогов” – всяка година по Великден водят преяли с месо и яйца пациенти в тежко състояние.
- Колко време е нужно на организма да се възстанови след продължителните пости?
- Който пости, не бива да мисли, че е направил нещо лошо за себе си. Защото всеки от нас има т.нар. депо – склад с всички важни хранителни вещества, които му стигат за 22 дни. Това са витамини, минерали, аминокиселини. Т.е. тези вещества, които организмът ни не може да синтезира сам и очаква да бъдат внесени с храната. И тъй като месото, жълтъкът на яйцето са липсвали на трапезата, трябва бързо да се възстановят изразходваните запаси от важни вещества. Можем светкавично да го направим, като още в първия ден на Великден два пъти хапнем блюда с риба. Така бързо ще попълним депата си с дефицитните елементи, които в постните гозби присъстват оскъдно или са с ниска усвояемост.
- Излиза, че май е опасно да се хвъряме със затворени очи в бездната на недояждането?
- Задължително трябва да сме много внимателни! Винаги повтарям: деца не бива да постят, възрастнте над 70 години първо трябва да се консултират с джипито си. Рисковано е 49 дни- колкото са Великденските пости, да се лишава организмът от разнообразна храна.
- Добре, все пак решаваме да постим. Кое е правило №1, което да следваме?
- Пийте колкото може повече течности - над 2,5 л дневно. Много нектари, сокове от прясно изцедени плодове. Яжте поне два пъти повече плодове и зеленчуци от обикновено. И не забравяйте - билковите отвари и екстракти са носители наповече от 4000 антиоксиданти. Те са най-мощните предпазващи организма ни фактори.