Димитър Иванов разкри пред ПИК кой започна дрънкането на оръжие между НАТО и Русия, ще има ли нова война, готви ли се Плевнелиев за работа в САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Игра на нерви и дрънкане на оръжие върви в момента между НАТО и Русия. Първи стартира Алиансът, след като обяви, че влиза със сухопътни войски в Полша, Литва, Латвия и Естония. След това поиска присъствие и в Черно море. Целта е ясна - притискане на Русия. Владимир Путин пък обяви проверка на мобилизационната готовност. А на Петербургския икономически форум предупреди, че избягването на конфликт може да стане само, когато Западът и Русия започнат да се изслушват взаимно.
Ще има ли нова студена война, къде е България в целия този конфликт - за коментар и прогнози на тези и други горещи въпроси потърсихме разузнавача Димитър Иванов, професор по национална сигурност и лидерство, общественик и университетски преподавател.
Интервю на Албена Борисова
- Президентът Росен Плевнелиев многократно и безотговорно обявяваше война на Русия, за да се хареса на САЩ. Той изведнъж се преобърна на 180 градуса в съвместното му изявление с премиера Борисов и военния министър Ненчев по повод натовската флотилия в Черно море. На какво се дължи това според вас, проф. Иванов.
- На неговата лековатост като човек и като мъж, и на безотговорността му като държавник. Той не е политик, от политика нищо не разбира. Но цялата история е една голяма глупост, кръгла нула. Нито от румънския президент, който е германски даскал, нито от нашия Плевнелиев, който е любител на силните емоции, нещо зависи. Има международен договор от 1936 г., който съдава режима в Черно море. Това дали да има флотилия, дали да се наруши този договор може да реши ръководството на НАТО и само то. А не тези двамата. Нито пък външните министри на Румъния и България. В момента Плевнелиев, Ненчев и Даниел Митов изпълняват ролята на тримата глупаци. Те си отработват в момента определени постове в НАТО или в краен случай в американската администрация.
- В същото време обаче ситуацията става все по-тревожна. НАТО влиза със сухопътни войски в Полша, Литва, Латвия и Естония. Русия проверява мобилизационната си готовност...
- Това е в същата стилистика, в която се изявява Росен Плевнелиев. НАТО пеят и с фалшивия си тон удрят Русия. Твърдят, че тя е агресивна. Излязоха й на границите, искат да я обградят отвсякъде. Наситиха въздушното пространство. Нека да се види кой е първичният агресор - НАТО или Русия. Кой пръв настъпва. Шефът на НАТО Йенс Столтенберг изговори куп глупости. И да видим какво казва Путин. НАТО настъпва, НАТО дразни. Забива пирони в различни части на тялото на Русия и я нарича аргесор, защото тя се защитава.
- В крайна сметка обаче Европа нееднозначно реагира по отношение на Русия. Европейският съюз страда от лидерска криза и затова се подчинява на волята на САЩ. Въпреки това обаче има членове на съюза, които са против санкциите срещу Русия...
- Западът няма да издържи на санкциите срещу Русия. Десетина държави не са съглесни с тях.
- Путин призова на Петербургския икономически форум Западът да спре да води едностранни действия и да направи така, че с Русия взаимно да се слушат, за да се избегне хаос и студена война.
- Така е. Западът иска да командва. Руснаците обаче от десетина години не са съгласни. Всеки си е силен на своето поле. Ние сме различни цивилизации. Я да направим една равносметка - НАТО има ли успешна война някъде през последните 25 г.? Не. Защо да се мисли, че ще постигне успех при конфликт с Русия? Има някакъв вид студена война в момента. Но пак казвам - да се види кой е агресорът. Не е Русия.
- Турският президент Реджеп Ердоган обяви, че е готов на план за стопляне на отношения с Русия...
- Турция има затруднения. Тази политика срещу Русия носи големи загуби - културни и икономически. Срещу Ердоган има големи недоволства. Стотици турски фирми от 25 г. са на руския пазар. Защо да страдат заради политиката? И Ердоган разбра какво трябва да прави, за да не загуби доверието на своя народ.
- И какво излезе - Ердоган е по-далновиден политик от така наречените европейски лидери?
- Ердоган слугува по-малко на САЩ, отколкото ЕС. Брюксел няма воля да води самостоятелна политика. Когато европейските бюрократи се еманципират от САЩ, отношенията ще се нормализират. Ердоган вече е еманципиран.
- В крайна сметка трябва да се намери час по-скоро решение, за да се избегне военен конфликт. Защото докато се противопоставяме Западът и САЩ срещу Русия, "Ислямска държава" настъпва и с все по-голяма сила застрашава европейската цивилизация.
- Без Путин победа над "Ислямска държава" не може да има. Това го знаят в ЕС. Парадигмата, наложена от Вашингтон, е самоубийствена за Запада. Това трябва да се разбере. И тази парадигма да се разруши.
- И къде сме ние в цялата тази световна криза?
- Ние сме пред избори. Трябва да си изберем нов президент, който да е по-малко смешен от досегашния.