Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите: Наблюдаваме тенденция на намаляване на нарушенията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„През изминалата 2015 година отчетените жалби и сигнали достигат над 20 хил. Преминаването на тази граница е знак, че потребителите са все по-склонни да отстояват правата и интересите си, както и да гласуват все по-голямо доверие на Комисията за защита на потребителите (КЗП)”. Това коментира председателят на институцията Димитър Маргаритов в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„На фона на броя проверки, осъществени от КЗП, се наблюдава тенденция на намаляване на нарушенията. Установихме, че там, където се динамизира най-много търговията - на онлайн пазара, регистрираме и най-голямо желание на търговците да се съобразяват с правилата на играта”, обясни Маргаритов. Той подчерта, че в последните години предоставянето на туристически услуги в некатегоризирани обекти се среща все по-рядко.
„Освен по кампаниите от програмата за нашата контролна дейност, когато потребителите се обръщат към нас, извършваме проверки и по жалби и сигнали, съдействаме за решаването на проблема и в повечето случаи успяваме”, каза Маргаритов.
В последната година превенцията се превръща в не по-малко важен елемент от дейността на регулаторния орган. Нелоялните търговски практики засягат в най-голяма степен потребителите. „Именно затова ние сме засилили дейността си в тази област – повече от два пъти са случаите, които сме разгледали, и съответно – повече от два пъти са нарушенията, които сме установили. Продължаваме работата си в тази посока, за да можем да гарантираме на гражданите, че в ежедневния живот ще са все по-рядко жертва на различни некоректни практики”, обясни Маргаритов.
Председателят на КЗП коментира още секторните помирителни комисии, които могат да съдействат на гражданите за решаване на спорове с търговци в най-чувствителните сектори на икономиката.
„Смятам, че тази наша линия на превенцията е правилна – да убедим търговците, че ако те са адекватни на потребителската чувствителност, то тогава за тях ще бъде много по-полезно и участието в секторните помирителни комисии, и това, че ще има добри практики, които могат да се мултиплицират и които в тези сектори да послужат като една основа за преодоляването на проблеми, които са се трупали с години”, коментира Маргаритов.
По отношение на неравноправните клаузи председателят на КЗП заяви, че стремежът на комисията е да бъдат анализирани договорите с общи условия както на естествените монополисти, така и на телекомуникационни оператори. Целим да изчистим общите условия от клаузи, които поставят потребителите в неравностойно положение, посочи още той.