Диселблум: Появата на мини-Шенгенска зона ще има негативни политически и икономически последици за ЕС
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателят на Еврогрупата и холандски министър на финансите Йерун Диселблум предупреди, че в социалните системи на държавите от ЕС няма да издържат в дългосрочен план, ако наплива от бежанци продължи, пише германското икономическо издание Das Handelsblatt, цитирано от Фокус.
"Не можем да поддържаме нашите социални системи в дългосрочен план, ако притокът на лица, търсещи убежище, продължи по същия начин", подчерта Диселблум.
Холандецът не гледа оптимистично на шансовете за оцеляване на Шенгенското пространство и прогнозира, че ако не бъде проявена солидарност и политическа воля за приемането на бежанци и охраната на външните граници на ЕС, в Общността ще се появи мини-Шенгенска зона. Тя би включвала държави като Холандия, Германия, Швеция, Австрия и Белгия, но появата й ще има негативни политически и икономически последици за всички.


