ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Отрицателни температурни рекорди от минус 19 градуса са отчетени тази сутрин в Алфатар и Главиница, съобщи Йордан Чешмеджиев, ръководител на Метеорологичната обсерватория, цитиран от Фокус. С измерените стойности са надминати абсолютните минимуми за тази дата съответно минус 15 градуса, измерени през 1987 година в Алфатар и минус 17.3 градуса, измерени през 1990 година в Главиница.
В Силистра е отчетена минималната температура минус 14.6 градуса, малко по-висока заради влиянието на река Дунав. Ниската температура от минус 19 градуса, измерена днес в Главиница, не е създала проблеми. Кметът Хюсеин Хамди посочи, че учениците са били извозени навреме до средищните училища. Пътищата са опесъчени и са почистени добре. Няма аварии, нито сигнали за възникнали проблеми с отоплението на сгради или водоснабдяване. Не са съобщавани инциденти с автомобили или закъсали водачи. Не е имало проблеми с извозването на учениците в община Алфатар, няма и сигнали от директорите на учебните и детски заведения за проблеми с отоплителните системи, въпреки измерените сутринта минус 19 градуса. Кметът Йорданка Узунска съобщи, че е нормално електро и водоснабдяването. Вътре в населените места има заледени пътни участъци, които се опесъчават.
„Пътищата са огледални, според нашите възможности ги опесъчаваме”, заяви Йорданска Узунска. Тя добави, че засега се справят със зимната обстановка, към момента се вместват в това, което е заложено като разходи, но зимата все още не е свършила.


