ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доналд Тръмп се готви да извърши най-сериозната провмяна във външната политика на САЩ от времето на Ричард Никсън през 1971 година. Това пише в анализ на Джеймс Холт, публикуван в World Policy Journal.
През цялата си предизборна кампания милиардерът постоянно свързаше Китай със загубата на работни места в САЩ, обвиняваше Пекин в машинации с националната валута на страната и други нечестни прийоми в бизнеса. Второто най-силно послание на Тръмп беше свързано с непризнаването на сключеното от Барак Обама споразумение за ядрената програма на Иран.
Затова повечето от действащите сътрудници на външнополитическото ведомство на щатите смятат, че той се кани да промени посоката на американската политика спрямо тези две държави. През 1971 година Никсън и Кисинджър позволиха Тайван да бъде изключен от ООН по искане на Пекин и нормализираха отношенията си с азиатската държава.
Така те постигнаха както улеснения за изтегляне на войските си от Виетнам, така и преизбирането на Никсън за президент презц 1972 година. Започналите интензивни търговски връзки тогава между Китай и САЩ дадоха огромни печалби на компании като Apple, Boeing, Walmart, Microsoft, John Deere, Caterpillar, Proctor & Gamble, Yum! Brands, Coca Cola, AIG.
Ако Тръмп държи наистина да е националист в бизнеса, това означава, че той ще ограничи бизнеса с Пекин и за да постигне успех, задължително ще се насочи към засилване връзките с Русия. Причините са ясни- Москва е много по-малък съперник на щатите в търговията и работните места. Но подобна стъпка може да доведе до разрив с големите петролни компании на Америка, след като в Русия износът на петрол и природен газ е огромен фактор за пълнене на бюджета.
Затова вероятно бе и изборът на шефа на ExxonMobil Тилерсон за поста държавен секретар, тъй като неговата компания вече сключи собствен мирен договор с Русия за съвместен добив на енергийни суровини на стойност половин трилион долара.
Ако САЩ се сближи с Русия, Иран може да се окаже в изолация, а това е втората държава, срещу окято новоизбраният президент на страната се изказва най-остро. Тръмп може да предложи сваляне на санкциите срещу Москва в замяна на налагане санкции от нейна страна на Техеран. Това със сигурност ще бъде приветствано и от Израел, който е най-големият противник на сделката с аятоласите, сключена от Обама.
Дали обаче Китай няма да намери изход от ситуацията и да увеличи икономическия си ръст за сметка на вътрешни фактори, а не разчитайки на чуждестранни инвестиции” И дали Иран няма да потърси нова дестабилизация в Близкия Изток, ако отново бъде подложен на санкции-това са въпроси, на които ще имаме отговор в близко бъдеще.
Превод:ПИК