Доц. Ангел Кунчев: Западнонилската треска не може да направи големи бели
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Западнонилската треска не се предава от човек на човек, което ограничава възможностите на заболяването да направи големи бели – епидемични взривове. Това каза пред бТВ доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
В България бяха регистрирани два смъртни случая от западнонилска треска това лято. Жертвите са мъже на 73 г. и 74 г.
„От 100 заразени едва 10-15 ще развият някаква клиника – грипоподобна, на която няма да обърнат някакво особено внимание. Едва един-двама на 100 души могат да развият по-тежките симптоми – менингит, енцефалит, които да застрашават живота“, обясни доц. Кунчев.
Епидемиологът обясни, че това е причината заболяването да бъде установено сравнително късно в световен мащаб. Вирусът е доказан и му е дадено името едва през 1999 г., когато е регистриран в Америка. Причината тогава е била масово измиране на птици, което е накарало учените да потърсят причината.
По думите на главният държавен здравен инспектор е малко вероятно у нас да се увеличат случаите на това заболяване, защото сезонът на комарите, които го пренасят, е към своя край.
Начинът да се предпазим е като се пазим от комарите, обобщи доц. Ангел Кунчев.
Диагностиката е трудна, защото наподобява много други заболявания“, коментира още епидемиологът.
Броят на нерегистрираните случаи на западнонилска треска в свотевоне мащаб е много голям, тъй като инфекцията протича безсимптомно при около 80% от хората.
Почти 20% от случаите имат само леки симптоми, като температура или кожен обрив, които лесно могат да останат незабелязани.
Според специалистите това е вирус като COVID-19, но няма как да създаде пандемия:
По-тежките и фатални случаи на западнонилския вирус обикновено са при по-възрастни хора с хронични заболявания.