Доц. Андрей Чорбанов: Ваксина срещу COVID-19 вече има, но никой не знае дали тя работи. Държавите трябва да се подготвят за втората вълна на заразата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Научната общност отдавна чакаше информацията за появата на ваксина срещу коронавирус. Първият етап на ваксината на руснаците е добър. Първият етап трябва да предизвика имунен отговор. Но това не значи, че ваксината работи. Основният проблем е, че може да има странични реакции, които се появяват във времето. Все още ваксината не е проверена в най-важния си тест - дали предпазва от заболяването. Това заяви пред Би Ти Ви доц. Андрей Чорбанов от департамента по имунология към БАН.
"Решението за пускането на ваксината в производство ще е политическо. Ще има и медицинска, биологична ваксина тя да бъде приложена. Но преди това решението е политическо. Именно това е причината не учените, а политиците и производителите да говорят за ваксината", заяви още той.
Доц. Чорбанов отбелязза, че проблемът със заразяването на възрастните хора ще продължи да е актуален - те и до сега остават най-уязвимата група.
"Ситуацията у нас не е притеснителна. Това, че хората са позитивни, нищо не значи. Държавите трябва да се подготвят за втората вълна. В момента има едно нормално заразяване поради факта, че хората контактуват през лятото изключително интензивно - събират се различни групи, приятели, роднини. Но не може да говорим за бум - при толкова малък процент от населението, заразен с този вирус", отбеляза доцентът.
На въпрос дали с новата учебна година ще има нарастване на броя на заразените и ще има ли втора вълна, той заяви: "Не вярвам. Възрастните хора имат деца и внуци, с които не са преставали да контактуват, така че не смятам, че ще има такава вълна".
"Аз не намирах абсолютно никаква логика от затварянето на обществени места, да не говорим за Витоша или места на открито. Ако се стигне до ново затваряне, то това ще бъде политическо решение. На хората им писна - протести има в цяла Европа. Аз не искам да съм лош пророк, но за повечето хора в света социалният живот е по-важен от потенциалния риск да се заразят. Това не е ебола", заяви доц. Андрей Чорбанов.