ДРАМАТА РАСТЕ! Костов подлива вода на ПП - издига Радан Кънев за президент

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Драмата в коалицията „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ продължава да расте с наближаването на президентските избори, пише „Филтър“. Най-малката от трите партии в обединението ДСБ вече активно работи за вота в края на 2026 година, когато ще стане ясно кой ще седне в стола на Румен Радев на „Дондуков“ 2.
Вече се спрягат няколко имена на кандидати на т.нар. демократична общност, които сеят раздор между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. От лагера на ДСБ контролирано пускат информацията, че ще предложат известен писател.
„Търсят антипод на кандидата на ГЕРБ, който вероятно ще е Бойко Борисов. Интелектуалец няма шанс в тази битка. Стефан Данаилов загуби срещу Росен Плевнелиев, въпреки че беше най-известният и обичан артист“, казва един от хората в „Продължаваме промяната“, който коментира темите по ъглите на кулоарите в Народното събрание. От ПП и „Да, България“ са скептични към идеята на ДСБ за интелектуалеца, който ще спечели президентските избори. Засега се спрягат имената на Георги Господинов и Захари Карабашлиев, който е главен редактор на издателство „Сиела“, свързано със собствениците на фирмата, която достави скандалните машини за гласуване. Карабашлиев е близък с Иван Костов и дори водеше представянето на последната му книга през октомври миналата година. Не е особено политически активен, както и Георги Господинов, известен с романите си, които са преведени на множество езици, но са по-скептично приемани у нас.
Според близки до ДБ със значително по-големи шансове да бъде издигнат за поста е Захари Карабашлиев. Той дори вече като че ли започва екстравагантна предизборна кампания, като бе член на журито на епизод от „Като две капки вода“. Идеята била авторът на „18% сиво“ и „Опашката“ да се включва в рейтингови телевизионни формати, за да стане масово разпознавам извън сравнително тесния кръг на интелектуалците. От „Да, България“ пък се шегували, че и те имат подобен кандидат – издателят Манол Пейков от Пловдив, който често развеселява парламента с ексцентричността си. Отлично запознати с действията на партията на Иван Костов и Атанас Атанасов са категорични, че идеята за интелектуалец кандидат на президентския вот е блъф. Той се прилагал, за да могат да наложат политическо лице пред партньорите си, от които ще търсят подкрепа. Точно такъв е Радан Кънев, който е любимец на Костов от много години. Сега Кънев е евродепутат, което не му пречи да се кандидатира за президент.

За да стане това обаче, трябва подкрепа първо от „Да, Българя“ в рамките на ДБ, а след това и от „Продължаваме промяната“ като големия партньор в коалицията. Според депутати разделението за президентския вот е една от причините в последния месец ПП и ДБ да се явяват поотделно за изявления пред медиите в Народното събрание. Хората на Кирил Петков и Асен Василев още не са обсъждали темата и по-скоро били готови да застанат зад спорната кандидатура на Николай Денков.
В същото време от ДСБ вече предлагат предварителни избори вътре в коалицията за различните кандидати, а победителят да бъде подкрепен от всички. По същия начин през 1997 година Петър Стоянов спечели срещу Желю Желев.

