ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления.
Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, ИТН и БСП-Обединена левица.
Идеята е добра за хората, които вече имат висше образование и искат да променят професията си, коментира пред Радио София изпълнителният директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев.

"Ще стане малко по-трудно за хората, които нямат висше образование, тъй като сега ще има по-голяма конкуренция на входа на висшите училища. Те ще трябва да се конкурират за местата държавна поръчка, както помежду си, така и с хора, които вече имат висше образование. Това от своя страна вероятно ще повиши селективността на входа на висшите училища, оттам и потенциално качеството на студентите и качеството на самото обучение във висшите училища", каза Стойчев.
По думите му, близо 30 от общо 52 професионални направления в българското висше образование са обявени за приоритетни.
"Например - Педагогика, Математика, Металургия, Здравни грижи. Сега от Министерството на образованието предлагат специалността Медицинска сестра да стане защитена специалност", обясни Георги Стойчев.
Целта на предложеното изменение в Закона за висшето образование е да се преодолее очакваният бъдещ недостиг от специалисти от съответните професионални направления. Депутатите, които предлагат промяната, смятат, че тя ще засили мотивацията на студентите да се обучават в специалности, към които липсва интерес, предаде БНР.