ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Нови разкрития - покушението срещу Гешев е продължение на бележката на Къро (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хората, които наистина са експерти по темата, говорят малко, което всъщност е правилно. Много е важно в тази каскада от информация, която се изля по повод покушението срещу главния прокурор, да можем да разграничим истински експертните мнения от тези, които просто спекулират или интерпретират информация. Всъщност 90% от информацията, която излиза в медиите, е интерпретация. Така коментира Мария Карагьозоава, съпредседател на Гражданския съвет към ВСС, във "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК ТV публикациите, свързани с опита за атентат срещу главния прокурор Иван Гешев.
По думите й това не е опит за атентат срещу главния прокурор, а покушение и опит за убийство. Тя отбеляза, че информацията и фактите, които Националната следствена служба, е изнесла, са че в колата Иван Гешев не е бил сам.
"В колата е имало повече от двама души. Относно въпроса кой е бил в колата, защото виждам, че това хората най-много ги интересува - никой не е казал, че това конкретно е семейството на главния прокурор. Единствената официално изнесена информация е, че в колата е имало повече от двама души", уточни Карагьозова.
Тя припомни, че Ясен Тодоров, ясно е казал, че към разследването са привлечено експерти от чужбина, които са специалисти точно по взривни вещества. По думите й точно тяхното първоначално становище е, че взривът е с еквивалент на три килограма тротил.
"Видях, че много хора говорят, че там са били сложени три килограма тротил, не. Видът на взривното вещество не е упоменат все още от следствените органи само е определено, че отговаря на еквивалент на три килограма тротил - това е мерна единица за сила на взрив, а не за теглото на поставено взривно вещество", подчерта съпредседателят на гражданския съвет към ВСС.
"Вчера с г-н Недялко Недялков бяхме, когато се състоя този мълчалив протест на българските прокурори. Това по-скоро не беше протест, а проява на подкрепа към институцията прокуратура и на наказателните магистрати. Под голям натиск са поставени не само прокурорите, които работят в наказателното правосъдие, но и съдиите и следователите, които работят по наказателни дела. Това са хората, които работят в най-голям риск и понасят най-много лични заплахи и лични жертви, както и техните семейства", категорична е Карагьозова.
По думите й този акт срещу главния прокурор е продължение на фактите, които прокуратурата е изнесла като информация на записите, иззети от дома на лице, което е обвинено за притежание на наркотици. Тя припомни, че материалите са иззети при обиск на 16 март и 7 април.
"На тези записи ясно се говореше от лицата, които участваха в тези разговори, че към момента действат със свои присъдружни политически партии в парламента, които изпълняват всички техни поръчения относно лобистко законодателство. Целта им е да се ограничи ролята и функцията на главния прокурор. Там се казваше, че ако това не сработи, ще преминат към по-радикални действия. Точните думи бяха "за сега така действаме, но има и по-радикални варианти". Аз считам, че на 1 май те преминаха към тези по-радикални варианти и план Б. Те виждат, че капацитета на народните представители, които са в момента в българския парламент и качеството на законопроектите, които се внасят, няма как да преминат бариерата наречена Конституционен съд", отбеляза Карагьозова.
По думите к законопроектът, внесен от Крум Зарков за контрол над главния прокурор, няма да бъде оттеглен и покушението над главния прокурор няма да се отрази на позицията на депутатите в парламента. Според нея обаче дори да бъдат гласувани в комисиите и в пленарна зала в парламента, каквато е заявката на ПП и ДБ, и дори на Бойко Борисов, че ще ги подкрепи, тези законопроекти ще бъдат отхвърлени от Конституционния съд. Тя припомни, че много експерти са се изказали за противоконституционността на текстовете в закона, подготвен от Зарков.
"Искам да отбележа, че Конституционният съд не е част от съдебната система в България. Той е независим самостоятелен орган, тоест не може да се очаква той да бъде пристрастен към проблеми, свързани със съдебната власт. Той не е част от нея и не е подчинен на никой", обоснова се Карагьозова.
Целия разговор вижте във видеото.