ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV: Юлий Павлов и доц. Антоний Гълъбов с подробен анализ на изборния ден и резултатите: Много леви се оттеглиха от БСП, партията върви към еднолично управление (ВИДЕО)

ПИК TV

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV: Юлий Павлов и доц. Антоний Гълъбов с подробен анализ на изборния ден и резултатите: Много леви се оттеглиха от БСП, партията върви към еднолично управление (ВИДЕО)

65219
на 04.04.2021
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV: Юлий Павлов и доц. Антоний Гълъбов с подробен анализ на изборния ден и резултатите: Много леви се оттеглиха от БСП, партията върви към еднолично управление (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

Тук можеш да видиш най-новите казино игри от efbet (18+)

Социологът Юлий Павлов и политологът доц. Антоний Гълъбов правят подробен анализ на изборния ден, партиите и резултатите от вота към момента.

препоръчано

Очаквам, че активността ще е по-ниска от 35 на сто, което е нормално. Всички са съгласни, че санитарният риск е факт, но е факт и това, че няма реален залог, за който хората да се хванат, коментира Гълъбов.

3,2 милиона са гласували на изборите през 2017 г., а сега е около 1/4 и може да стане така, че да гласуват около 2,5 милиона. Никой не задържа зорлем вкъщи хората, сега и де юре гласуването е задължително. Политическите партии не са стимулирали своите избиратели да идат и да гласуват. Някои от тях, имам чувството, че отблъснаха избиратели. Имаше такива изяви, коментира Юлий Павлов. Той допълни, че кампанията е била разхвърляна и скучна.

Говорим за някакви залози, а играчите са си същите. Единствената политическа сила, която не се е явявала на избори, се бори за третото място. Тя е на това място, защото официално досега не се е състезавала, допълни той, визирайки партията на Слави Трифонов.

На нито едни избори Слави не е излизал на терена, но всички останали са излизали вече. Няма на практика нещо ново, а се очакваше да се роди алтернативна политическа визия, подчерта Павлов.

Нямаше желание хората да бъдат въвлечени в диалог и ние се върнахме в плакатната война. Това е безпомощност на българската политика и това означава, че ти не знаеш кого представляваш и не знаеш как да поканиш онези групи от обществото, за чието доверие се бориш, отсече Гълъбов. 

Партиите нямат човешки ресурс, с който да осигурят елементарните условия за работа като политически организации, допълни той.

Поначало в световен план е проблем, че все по-малко значение имат идеологиите, в България пък хептен. Политическите сили гледат на участието си във властта като на възможност за политическо влияние и материални изгоди. А идеологиите не ги вълнуват. Поради тази причина, те няма какво да предложат на избирателите, разговорите се свеждат до популистки послания, отсече Павлов. 

Десният протестен вот се очакваше от г-н Цветанов, но левият протестен вот е много по-голям като обем. Левите избиратели много отчетливо се оттеглиха от БСП, смята Гълъбов.

Откакто Корнелия Нинова е председател се вижда отчетливо разликата между декларативния и реалния вот, каза Павлов на въпрос за отлива от гласуващи за червените. 

Промяната в БСП е дълбоко структурна. Партията успя да се съхрани заради вътрешната си структура - тя не е била никога единна, но играеха всички срещу външната заплаха, докато се ненавиждаха. Но сега БСП върви към еднолична партия, това се опитаха да правят и Сергей Станишев и Първанов и не успяха, смята Гълъбов.

Всичките неща, които казва Гълъбов, са верни, но ключовото е да се върнем към това, че при опитите на Първанов и Станишев да направят еднолично управление, никой не е гонил от партията инакомислещите. Този опит да се стесни съставът, не е измислен от Нинова. Костов се опита да направи нещо подобно, но като не успя, разцепи СДС. Ленин с болшевишката партия прави това - той се разделя с меншевики и др. и прави еднолична партия, с която променя историята на света, смята Павлов.

Не смятам, че Радев е избързал, той е закъснял. Той не трябва да чака последните 7-8 месеца, за да се заяви като следващ кандидат-президент. Това обявяване не е протекло със съответното сондиране. Макрон си имаше подкрепата на партия, например. А тук партията, която е издигнала Радев, оглушително мълчи. А трябваше да се разберат преди парламентарните избори и преди той да обявява каквото и да било. Ако БСП извади собствен кандидат, неговото преизбиране е под въпрос, смята Павлов.

Мит е ролята на ДПС. Вотът на ДПС е бил решаващ за президентските избори само веднъж - първия път. Желев щеше да загуби вота, ако бяха гласували само етнически българи, развенча витаещите твърдения Павлов.

ДПС почти винаги са гласували с победителя. Когато Петър Стоянов загуби, на думи ДПС подкрепи Първанов. Екзит полът показа, че вотът се разпределя в полза на Стоянов. Ако ДПС не бяха гласували, изоставането на Стоянов щеше да е още по-голямо, коментира той.

Нека се върнем към влизането на Радев в политиката. Той не се беше уволнил от служба, когато руски вестник написа, че той ще е българският кандидат за президент. Той не беше разпознат от хората и първата партия, която го припозна, беше АБВ. В крайна сметка БСП реши да го кандидатира за независим президент в крайна сметка, посочи доц. Гълъбов. И допълни, че Радев дезертира от поста си и никога президент не може да прави така. 

В тази кампания се задвижиха пари с неизвестен произход. Когато започнат да излизат данни за отчетите на партиите, ще се види това. Доказването на произхода на средствата и начинът на изразходване е бойно поле на задействането на политическата корупция, отсече Гълъбов. На тази кампания излязоха много пари и това не трябва да бъде подминавано с мълчание, препоръча доцентът.

При едно движение от Варна, където резултатите са 2,2 към момента, има протестен ляв вот,  смята още той.

По думите на Юлий Павлов обозначените в таблиците като Галевица и Войводино ще прескочат бариерата. Накрая, с вота от чужбина, ще компенсира някои резултати и те ще се вдигнат, допълни той. 

Някъде имаме скрит вот, коментира Гълъбов.

Според Павлов това, което ще се получи на края на изборния ден, няма да е ниска избирателна активност. Колко пълнолетни живеят в България. 5,6 милиона. Миналата година, заради икономическите поледици от коронакризата, много българи бяха принудени да се върнат. Вероятно сега пълнолетните у нас са 5,7 млн. и очакванията ни са, че ще гласуват под половината. Ама имаше доста държави, които проведоха избори в състояние на пандемия и активността беше около 33-35 на сто. Какво му е ниското тогава, попита реторично Юлий Павлов.

И отново подчерта, че партиите са си виновни, че не са гласували избирателите им. Не е по-рисковано да гласуваш от това да си напазаруваш в супермаркета, бе категоричен той.

По-висока активност има когато хората виждат ясна управленска алтернатива. В момента тук алтернатива няма, смята доц. Гълъбов. 

Ключовият въпрос сега е дали ще успеят да съставят правителство. И е ясно, че никой няма интерес да се правят нови парламентарни избори. Но двата блока партньори и опозиционният блок се получават с близки стойности. Второ, правителство официално трудно ще се подкрепи от тези партии. Имаше клетви как този няма да подкрепя оня. Правителство ще се направи експертно, съгласуване с международните ни партньори и с помощта на други политически сили, защото няма лидерите да си плюят на суратя и да кажат, че ще се прегърнат с опонентите си, коментира Юлий Павлов. 

Този парламент може да постигне съгласие с една политическа цел. Ако вървим към програмно правителство с ясно постигнато съгласие за програма и този парламент си постави за цел Велико народно събрание, около това биха могли да е съберат 170 гласа, смята Гълъбов.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
Борисов със сензационна прогноза пред ПИК TV - коалиция с ППДБ ще има чак след Нова година (ВИДЕО) Борисов със сензационна прогноза пред ПИК TV - коалиция с ППДБ ще има чак след Нова година (ВИДЕО)
ново
Днес: 101
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК