ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Всички версии за убийството на руския журналист Павел Шеремет! Кой ликвидира известния анализатор и "сакрална жертва" ли е той?

СВЕТЪТ ДНЕС

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Всички версии за убийството на руския журналист Павел Шеремет! Кой ликвидира известния анализатор и "сакрална жертва" ли е той?

10429
на 21.07.2016
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Всички версии за убийството на руския журналист Павел Шеремет! Кой ликвидира известния анализатор и сакрална жертва ли е той?
Автор:   ПИК

Украинското следствие работи върху три основни версии, сред които "руска следа" и лично отмъщение

Последвайте ни в Google News Showcase

Известният руски журналист Павел Шеремет бе взривен в колата му в центъра на Киев днес, гръмнаха медиите. Автомобилът му избухна на тръгване от дома му.

препоръчано

Към този момент следствието в Украйна разглежда три версии за убийството - професионалната му дейност, лично отмъщение и "руска следа".

Взривът избухна днес около 7:45 ч московско време, когато Шеремет излязъл от къщи, но успял да премине само няколко метра, когато избухнала експлозия с мощност от 400 до 600 грама тротилов еквивалент.
Според очевидци, Павел загинал на място.

Автомобилът, джип Subaru, е собственост на шефа на "Украинска правда" Елена Притула, самата тя не била в колата. През последните пет години в изданието работил и самият Шеремет, съвместявайки работата си с тази в радио "Вести". До този момент кариерата му е била свързана с Русия - той е бил водещ в аналитичната програма "Време" на ОРТ. След това е ръководил отдела за специални информационни проекти на Първи канал, редактор в отдел "Политика и общество" в списание "Огонек", водещ на програмата "Прав? Да!" на Обществената телевизия на Русия.

Връзката на Шеремет с Русия е една от версиите за неговото убийство, която разследва украинското следствие. Но болшинството от анкетираните от RT експерти предполагат, че основната причина за трагедията са журналистическите принципи на Шеремет.

ВЕРСИЯ 1: ПРОФЕСИОНАЛНАТА МУ ДЕЙНОСТ
В Националните профсъюзи на медиите в Украйна не са учудени много от случилото се. "Трябва да напомним, че преди трагичната новина едва ли не всеки ден в Украйна се случваха и други нападения над журналисти, препятстване на тяхната професионална дейност, запалване на колите им", се казва в изявление на профсъюза.

"Съдейки по това какво се случва сега в Украйна, смятам, че станалото определено е свързано с журналистическата работа на загиналия. Това не е първото нападение над журналисти в Украйна, изтъква в интервю за RT политологът Александър Павич. Друг известен журналист бе убит миналата година, няколко дни след като неговият адрес и персонални данни са публикувани на сайта, който се поддържа от Министерството на вътрешните работи на Украйна."

" Това на 100% е свързано с професионалната дейност на Павел Шеремет. Няма други варианти. Той винаги е заемал активна позиция. Тя може и да е съвпадала или не с моята, но той никога не е оставал равнодушен", казва председателят на Съюза на журналистите в Москва и главен редактор на "Московски комсомолец" Павел Гусев. Не смятам, че инцидентът е свързан с каквото и да било друго, допълва той.
Журналистическите качества на загиналия изтъква и официалният представител на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова.

"Професионалист, който не се боеше да казва на властта какво мисли за нея. На различни власти в различни времена. Украйна (не страната, а системата) стана братска могила за журналисти и журналистиката", написа тя във Фейсбук.

Убийството на Шеремет далеч не е първият случай на убийство на журналисти в Украйна в последно време. По информации на местните медии, от началото на 2014 година в страната са загинали 15 журналисти. През април 2015 г. в дома му бе застрелян известният журналист Олес Бузин.

Година преди това, през февруари 2014 година, по време на протестите на Майдана бе застрелян журналистът от вестник Sportanalytic Игор Костенко.

В трагичните дни бе жестоко пребит и застрелян репортерът на вестник "Вести" Вячеслав Веремий. Няколко месеца по-късно, през август 2014 г., в Донбас загинаха фотокореспондентът на МИА "Русия днес" Андрей Стенин и на вестник "Днес" Сергей Николаев, а също така кореспондентът на ВГТРК Игор Корнелюк.

В Украина днес е безопасно и удобно да работят само тези представители на медиите, които безусловно следват линията на управляващата партия, смята Александър Павич. Ако журналист се опита да предава факти от обхванатите от война региони, като от Донбас, и да отразява обективно събитията, то той рискува много, допълва той.

ВЕРСИЯ 2: ЛИЧНО ОТМЪЩЕНИЕ
Случилото се тази сутрин не е първото покушение срещу Павел Шеремет. През октомври 2004 г. той беше пребит от неизвестни лица в Белорус по време на скандал. Журналистът бе откаран в 4-та клиника на града с подозрение за черепно-мозъчна травма.

"Той беше много самостоятелен, имаше своя позиция. Цялата му работа беше ярка и забележителна. Едва ли се е страхувал от каквото и да било, тъй като е попадал в трудни ситуации", разказва председателят на Съюза на журналистите в Русия Всеволод Богданов.

"Шеремет работеше доста тясно с неонацистите, с Андрей Билецки в частност. Това е ръководителят на украинския полк "Азов" и депутат от Върховната рада. Фактически той се занимаваше с кампания за неговото изчистване на имиджа. И разбира се, това, че Певел Шеремет в последно време правеше фактически пиар на гражданския корпус на "Азов", който реши да се включи в политиката, е много важен фактор", заяви директорът на Агенцията за стратегическите комуникации Олег Бондаренко.

Той е убеден, че пръчителят трябва да се търси в неонацистките кръгове. Преди всичко следата е много битова. Той е попречил на някого от редиците на неонацистите да подели някакво имущество", смята той.

ВЕРСИЯ 3: РУСКАТА СЛЕДА
Според редица експерти, убийството би могло да бъде извършено с цел Шеремет да стане сакрална жертва, като вината за неговата смърт се стовари върху Русия.

"Първо убиват човека, а след това го правят свята фигура, за да се стовари всичко върху Русия. Същото наблюдавахме и преди "Оранжевата революция", когато загадъчно бе убит Георгий Гонгадзе.

Моята гледна точка е, че смъртта на Шеремет е от същия порядък", коментира експертът от института за назионални стратегии Артур Приймак.

Приймак вижда закономерност в това, че Шеремет е пътувал с колата на шефката на интернет-изданието "Украинска правда" Елена Притула.

"Тя беше заедно с Георги Гонгадзе (основател и първи главен редактор на "Украинска правда") непосредствено преди неговата смърт. Тази жена е свързана с "оранжевите" кръгове още от началото на 2000 година. Затова предполагам, че колегата е използван за сакрална жертва", изтъква той.

С това, че Украйна при всички положения ще обвини за случая Русия се съгласи иОлег Бондаренко.

"При всички случаи в Украйна има политическо правило за всичко да се обвинява Русия. Дали в страната има криза, дали икономиката пропада, дали става гражданска война, за всичко това очевидно е виновна Русия", изтъква експертът.
ПРЕВОД: ПИК

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 69
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК