ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Делян Добрев за подмолния план на "Промяната": Подготвиха ритуалното убийство на българската енергетика чрез затварянето на въглищните централи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Покрай парламентарните скандали около Изборния кодекс и големия въпрос ще има ли България редовно правителство, като че ли на заден план остана една друга, не по-малко важна тема. А именно поетия от правителството на Кирил Петков ангажимент да затворим до 2025 г. въглищните си централи, като част от Плана за възстановяване и устойчивост, срещу 1.5 млрд лева от Европа за батерии за съхранение на енергия.
Много експерти, не само енергийни, се обединиха около мнението, че "Продължаваме промяната" де факто са подписали смъртната присъда на въглищните централи.
Сред тях е и депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш министър на енергетиката Делян Добрев. Той бе любезен за отговори на въпросите на ПИК около казуса, който заплашва да разруши цял един стратегически сектор:
Интервю на Елиана ВАСИЛЕВА:
- Г-н Добрев, последните дни името ви се спрягаше като министър на енергетиката в кабинета на проф. Николай Габровски. Той обаче се спря на Николай Павлов. Ще цитирам информация от новинарския поток на 3 февруари, 2022 г.: "Освободеният от длъжност изпълнителен шеф на "Булгаргаз" обяви, че в резултат на промените от страна на правителството 1 милиард лева ще потънат в частните джобове на посредници в доставката на газа у ная"... Дежа вю или?
- Много точно цитирахте. Причината Николай Павлов да бъде отстранен от "Булгаргаз" бяха опитите да бъдат намърдани посредници в търговията с газа, които да отклоняват стотици милиони в неизвестна посока. Павлов прояви характер и се противопостави публично на това. Вероятно помните, че бе направен опит да бъдe смачкан. Бойко Рашков дори беше разпоредил ареста му с цел да бъде отстранен от дружеството. Времето доказа това. След Николай Павлов започнаха всички далавери с руски и всякакви посредници и комисионни от 30% над цената по договорите на "Булгаргаз".
Що се отнася до номинацията му, адмирирам я. Николай Павлов е безспорно добър избор за министър. Има повече от 10 години опит в сектора на ръководни позиции, независим е от политическите партии - дори беше служебен министър на енергетиката в единия от кабинетите на Румен Радев. Пое "Булгаргаз" в момент, в който дружеството бе пред фалит - с огромни задължения и загуби. В деня на отстраняването му по брутален начин от Кирил Петков и Асен Василев, остави дружеството без задължения и с 100 млн. лева печалба.
Киро носи изрезки с вестници в Прокуратурата, сред които бе и това на настоящия кандидат за министър на енергетиката Николай Павлов. След падането на правителството "Петков", експертът разкри за страшни далавери на харвардците с газа и вече е свидетел срещу тях.
- Преди около месец направихте една много интересна аритметика какво би струвало на България затварянето на ТЕЦ-овете. Изчислихте, че след изпълнението на стр. 113 от ПВУ страната ни ще губи по 3.2 млн. евро на година - това е рекордният ни износ на електроенергия за 2022 г. Освен цитираната сума и това, че се посяга на стратегически сектор, за какви други последици и негативи трябва да бъде подготвена страната ни?
- При положение, че БВП на страната ни в момента е около 80 млрд. евро, спадът на БВП само от затварянето на въглищните централи ще е около 4%. Това е рецесия. Такава рецесия сме имали 2 пъти в последните 25 години – веднъж по време на световната финансова криза от 2009 г. и втори път по време на COVID-кризата през 2020.
Пряко и косвено засегнатите от това в Маришкия басейн ще са 96 000 души. Страната ни ще се превърне от нетен износител на електроенергия в нетен вносител. Ако има от къде, понеже регионът изпитва остър недостиг на електроенергия от десетилетия. Досега нашите въглищни централи предотвратяваха режим на тока в съседните страни.
Ще ви дам съвсем пресен пример за това колко ключова е българската енергетика за целия регион. Знаете, че блок 6 бе изключен за ремонт преди няколко дни. Заради това съседите ни Македония и Косово въведоха режим на тока.
За да намалим с 40% въглеродния отпечатък спрямо 2019 г., трябва да затворим 3800МВ въглищни централи. Ще си позволя да ви припомня, че 1-4 блок на АЕЦ Козлодуй, които затворихме преди влизането в ЕС бяха 1760МВ. Тоест сега ще затворим двойно повече и дори нямаме цел, която да преследваме с това.
- Неотдавна и бившият зам. -министър на енергетиката в кабинета "Петков" Пламен Данаилов потвърди вашите прогнози. Нещо повече - той призна, че заедно с експерти от МЕ са изразявали отрицателни становища относно трампата на "Промяната" - въглищни централи срещу европари за батерии, но от Министерство на финансите не са се съобразили с мнението им. Що за парадокс или харвардска диктатура е това, г-н Добрев?
- Тук аз бих задал следния въпрос: Кой тогава е писал част "Енергетика" в Плана за възстановяване и устойчивост, ако не е Министерство на енергетиката? Моята информация е, че е Министерство на финансите. Ако това наистина е така, то тогава нека Пламен Данаилов да го каже и Асен Василев да си поеме отговорността за всички последствия за икономиката и енергетиката на страната, които ще довлече след себе си Планът на "Промяната".
Факсимиле от скандалната стр. 113 в Плана ВУ, в която е договореното намаляването на емисиите на въглероден диоксид ще засегне ТЕЦ Марица 3 ЕАД, ТЕЦ Марица Изток 2 ЕАД, ТЕЦ Бобов дол ЕАД, AES-3C Марица Изток 1, ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3, ТЕЦ БРИКЕЛ ЕАД, ТЕЦ Република, ТЕЦ Русе Изток и Топлофикация Сливен.
- По силите ли е на служебния кабинет да предоговори Плана? И ако отговорът е "Не", вариант ли е да не изпълним поетите от кабинета "Петков" ангажименти в глава "Енергетика", да загубим едни пари, но да спасим въглищните си централи, а чрез тях енергетиката, икономиката, десетки хиляди работни места...?
- Разбира се, че е по силите на всяко едно правителство, без значение дали е служебно или не. Нещо повече - сега е моментът, тъй като прозорецът за такива промени е месец декември. До края на декември се очаква ЕС да одобри нов регламент, който ще позволява на държавите членки да предоговорят своите Планове за възстановяване. Много е важно да разрешим този проблем. Да променим Плана и да отложим затварянето на въглищните централи за далечното бъдеще.
- В този ред на мисли, виждаме, че в Европа има въглищен ренесанс. Отварят се въглищните централи, а ние, като най-големите умници, поемаме ангажимент за тяхното затваряне. Доколкото знам в предишния План на кабинета "Борисов" са били заложени алтернативни начина за съкращаване на вредните емисии. Бихте ли изброил част от тях?
- Това е точно така. Въглищният ренесанс започна след началото на войната. Затворени преди години централи сега възобновяват своята работа! Има даже пример, в който се премахват перки, за да се копаят въглища. И точно в този момент ние да затворим нашите въглищни централи е национално предателство от страна на "Промяната". Не единственото, но може би най-голямото.
Отгоре на всичкото, България е един от най-малките замърсители в ЕС. Нашият въглероден отпечатък е едва 1,4%. На първите места са Германия, Италия и Полша, чийто въглероден отпечатък е десетки пъти по-голям от нашия. Тоест дори и да се случи убиването на българската енергетика няма да се постигне никаква екологична цел на ЕС, тъй като ние сме прекалено малък замърсител.
Що се отнася до алтернативните начини за съкращаване на вредните емисии, темата е доста обширна. Много накратко… Намерението на ГЕРБ бе да намалим с 40% вредните емисии, без изобщо да пипаме енергетиката. Още повече, че реално няма документ от Европа, който да ни задължава да затворим въглищните си централа. Европа иска от нас да намалим въглеродните емисии. В изготвения от нас План за възстановяване предложихме това да се случи през няколко сектора - заложихме пари за макро, микро и средни предприятия, за да си произвеждат зелена енергия. Екологичен обществен транспорт на водород е друга алтернатива, по подобие на много европейски градове. От там също ще съкратим голяма част от емисиите.
- Изразихте мнение, че ангажиментите в ПВУ застрашават енергийната сигурност и икономиката на страната, заради което не търпи отлагане свикването на Консултативен съвет за национална сигурност. Месец по-късно обаче няма реакция от президента Радев. Защо?
- Все още държа на думите си. Няколко пъти призовах Президента да свика Консултативен съвет за национална сигурност. Правя го и от вашата трибуна. Ако не предприемем действия ще останем без енергетика, а след това и без индустрия. Откъде мислите идват парите за компенсации за бизнеса? От държавната енергетика.
Разбира се, в правото на Президента и да реши да свика или не КСНС. Може да реши и изобщо да не го свика. Надявам се обаче все пак да го направи преди да разпусне това поредно Народно събрание.
В края на миналия месец Делян Добрев и депутати от ПГ на ГЕРБ-СДС внесоха сигнал до ДАНС и МВР за подписания от правителството на Кирил Петков меморандум с "Джемкорп". Снимка: Булфото
- Няма как да подминем и темата "Джемкорп". Изплуваха много детайли и факти около подписването на меморандума. Лично за мен, сред най-скандалните е нерегламентираният достъп до обекти със стратегическо значение на неизвестни засега лица, за които се твърди, че са свързани с "Джемкорп". Но как е възможно това? Простете, ако шегата ми е неуместна, но с шапки невидимки ли са влезли, за да не се знае самоличността им?
- Много хубав въпрос! Не се знае кои са лицата, а да не говорим каква информация е възможно да са придобили и с каква цел. Даден е физически достъп на някакви случайни хора до сърцевината на българската енергетика, без тези хора да бъдат провери от ДАНС и без да са спазени никакви процедури по сигурност. За пример ще ви кажа, че дори народните представители минават проверка за сигурност от ДАНС, преди да влязат в енергийните обекти на България, които са елемент от националната сигурност.
Това според мен е провал и на българските служби за сигурност. Има си установени процедури. Не може министър, вицепремиер или премиер да прескачат тези процедури. А всъщност ние откъде сме сигурни, че министрите не преследват определена цел? Едни случайни "туристи" са гастролирали без никакъв контрол из секретни обекти. Каква е била целта им и доколко е застрашена националната сигурност можем само да гадаем.
Това което стана ясно е, че е подписан меморандум: незнайно с кой - тъй като едната фирма е офшорка, незнайно как - защото държавната администрация не е писала и/или съгласувала такъв. Знае се само, че има арбитражна клауза, която е в сила, докато меморандумът се прекрати и 2 години след това.
- Вие и ГЕРБ бяхте първите, които заговорихте за понижаване цените на горивата. Макар да обещава най-висока компенсация, от 1 лв, вашето предложение не бе подкрепено от Енергийна комисия. Какво следва от тук нататък?
- Тази седмица ще се разгледа в пленарна зала. Надявам се на разум у народните представители. Не само, че е най-висока компенсацията. Нещо повече - само предложението на ГЕРБ гарантира, че ще има такава компенсация. Всички останали предложения са пожелателни и зависят от добрата воля на "Лукойл".
Ако предложението ни не бъде подкрепено в зала, това означава, че и в този парламент, както и в предходния, има коалиция "Лукойл". В такъв случай ще е най-добре президентът да ни разпусне.