САМО В ПИК TV! Шефът на КНСБ Пламен Димитров бие аларма: Трябва да предоговорим ангажимента за въглищните централи и налудничавите 6000 MWh батерии, записани от Асен Василев (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Смятам, че всички разбраха вече, че цялата 2022 г., именно въглищните централи и в частност Марица Изток заедно с другата част на държавната енергетика де факто спасяват държавата. Всички компенсации, които до края на годината ще стигнат около 10 млрд. лв. Те се получават от 632 хил. така наречени небитови потребители - целият бизнес, всички предприятия без изключение, тук са и всички небитови предприятия, това са общинските администрации и цялата система на образование и култура. Тоест всички ние, благодарение на въглищните централи и на държавната енергетика, успяваме да минем през кризата. Никой за съжаление не си дава сметка, че точно мините - мини Марица Изток и тези въглищни централи имат нужда в момента не от благодеяние или някакво подаяние, а от държавна позиция. Така президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира поетия от правителството на Кирил Петков ангажимент да затворим до 2025 г. въглищните си централи.
По думите на синдикалиста, българските политици трябва да заемат ясна позиция, че централите са нужни на България и без тях няма как да гарантираме енергийната си и национална сигурност. Той е убеден, че без централите няма как да се гарантират работни места не само в енергетиката, но и в икономиката като цяло, защото няма от къде другаде да дойдат тези компенсации.
"Няма как да извадим 10 милиарда от данъци и да ги раздадем на фирмите. Трябва да се обърнем към тези централи с необходимата грижа и инвестиции. В мини Марица изток положението е критично. Близо година там се работи с аварийни ремонти, заради провалящи се поръчки по ЗОП. Като никога мините имат пари, а като погледнете с какви рейки се возят въглищата - те се късат всеки ден по два пъти", обрисува ситуацията в мините Пламен Димитров.
Според него условията на труд в мините в момента изобщо не гарантират безопасността и здравето на хората, които в момента правят възможни държавните компенсации за бизнеса. Той се възмути, че на фона на всичко това предишното редовно правителство на Кирил Петков поема ангажимент по Плана за възстановяване да закрие този сектор до 2025 година.
"Той не го съгласува с никого - нито със социалните партньори, нито с обществеността да поемем тези намаления с 40% на емисиите до средата на 2025 г. спрямо 2019 г. Това на практика означава да затворим въглищната си енергетика буквално след по-малко от 3 години. Това е не само непосилно, това е политически неиздържано - късогледо даже бих казал или в угода на някого, не знам, но не и в интерес на българската икономика и българския народ", категоричен е президентът на КНСБ.
Той припомни, че по тази причина синдикатите са поискали още през лятото, а от няколко месеца и с протестни действия заедно с КТ "Подкрепа" държавата да поиска отваряне на Плана за възстановяване и устойчивост и ревизия на тези ангажименти и заличаването им.
"Поискахме ангажимент за инвестиции и тяхното гарантиране на работа за в бъдеще поне до 2038 година, до когато сме поели и ангажимент заради "зелената сделка", те да бъдат изведени. Така, че това е паричната страна защо са толкова важни въглищните централи и в момент на войната в Украйна и енергийната криза, която се задълбочава. Ние с Манолов поискахме свикване на Консултативен съвет по "зелената сделка" час по-скоро от вицепремиера Пеканов и министъра на енергетиката Христов. Очакваме това да стане сега преди Коледа", заяви Пламен Димитров.
По думите му освен тази реформа, която трябва да се преговори и да се заличи в плана, трябва да се премахне и ангажиментът за старта на либерализацията на цените на електричеството за бита, която отново от правителството на Петков е записано, че трябва да почнат да се либерализират от началото на 2024 г.
"Това е абсолютно невъзможно при тези цени на борсата които са 5-6,10 пъти по високи от тези, които плащаме в момента. Дори и първи стъпки да бъдат направени през януари-февруари догодина - те са абсолютно непосилни за хората. Така, че това е втората реформа която трябва да бъде заличена и отложена някъде за 2030 година поне", категоричен е Пламен Димитров.
От синдиката са запознали държавния глава Румен Радев със ситуацията по време на протеста, който организираха миналия месец. Президентът се е съгласил, че тези ангажименти трябва да бъдат предоговорени, по думите на лидера на КНСБ. Освен това на браншови съвет в министерство на енергетиката, на който са присъствали всички синдикални организации и БЕХ миналата седмица в петък, министърът на енергетиката също е поел ангажимент, че това трябва да бъде променено и че ще работят за него, увери още Димитров.
"Искаме на съвета по зелената сделка, на който присъстват представители на всички партии, синдикати и държавни институции, както и хора от научните среди и зелени организации, министърът да предложи на парламента той да задължи изпълнителната власт, както и да се нарича правителството дали служебно, или редовно, и както и да се казва премиерът, да работят за заличаването на тези две реформи. Технически до края на тази година ще бъде одобрен нов регламент от ЕС. В този регламент ще има две възможности - едната да получим допълнителни средства, които са свързани със сигурността на енергийните доставки в ЕС и поемане на по-високи борсови цени. Но по-важното е, че този регламент ще позволи на държавите членки да предоговарят вече договорени елементи от техните Планове за възстановяване. В началото на януари, без да създаваме сложни политически настроения и да сме черната овца на ЕС, да поискаме предоговаряне на проекти, както с налудничавите 6000 MWh батерии, които Асен Василев сложи в Плана и очевидно трябва да бъдат предоговорени, но и тези двете реформи за които говорим", категоричен е Пламен Димитров.
Целия разговор вижте във видеото.