ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Топсеизмолог разкри задава ли се природен катаклизъм след ядрените изпитания в Северна Корея
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ядрени изпитания като това в Северна Корея не могат да причинят природен катаклизъм, защото не се извършват на голяма дълбочина. Това коментира в сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ сеизмологът проф. Емил Ботев по повод извършения от Пхенян тест на водородна бомба, след който бе регистриран трус с еквивалент 6,3 по скалата на Рихтер.
Проф. Ботев подчерта, че няма потенциална опасност за населението, защото подобен взрив не би могъл да предизвика активност в сеизмичните зони в района.
„Този ядрен взрив по принцип се определя като земетресение с определена сила и неговата сила е 6.3 по скалата на Рихтер. И действително, ако би било земетресение, ще бъде от категорията на силните земетресения, но не на катастрофалните. Говорили сме много пъти, че катастрофалните земетресения са с магнитуд 7, разрушителните са с 8, а вече релефопроменящите, които стават в Япония, недалеч от Корея и във Филипините и Индонезия са с магнитуд 9 и по-голям. Така, че няма никаква опасност за живота на хората при такова земетресение с магнитуд от 6.3“, каза още сеизмологът. Проф. Емил Ботев добави, че силно земетресение би могло да се предизвика от ядрен взрив, но само когато става дума за сеизмично активна зона.
В същото време стана ясно, че Южнокорейските военни са забелязали признаци на подготовка за ново ракетно изпитание от режима в Пхенян, съобщава РИА Новости.
В Сеул допускат, че този път Северна Корея може да проведе изпитание на междуконтинентална балистична ракета. Според южнокорейските военни по този начин Пхенян се стреми „да покаже на САЩ, че разполага с ядрени оръжия“.
По оценка на южнокорейските власти последното изпитание на режима в Пхенян е на бомба, три пъти по-мощна от тази, която американците са хвърлили над Хирошима през 1945 г.